Янко Спасов за новата дигитална реалност

Янко Спасов за новата дигитална реалност

Инж. Янко Спасов, експерт по киберсигурност и основател на фондация „КИБЕРСИГУРНОСТ ЗА ВСЕКИ“, коментира пред Радио Стара Загора актуалните предизвикателства в цифровата инфраструктура на България и рисковете, които крие съвременното дигитално общество.

Причината за срива при мобилните оператори – технологична надпревара

Сериозните затруднения с мобилните услуги на двата най-големи телекома в страната – „Виваком“ и А1 – са резултат от технически проблеми, породени от надпревара кой пръв ще предложи по-високи скорости и по-добро покритие, посочи Спасов. Причина за това е и последното преразпределение на честоти, което налага масова смяна на мрежовото оборудване.

„Телекомите влизат в състезание с време и технологии. Подмяната на инфраструктурата не минава без сътресения – и потребителите плащат цената“, обясни той.

Липса на адекватна реакция от операторите

Според експерта, отсъствието на навременна комуникация от страна на мобилните оператори и техните ПР отдели е допълнително изострило общественото недоволство. За сравнение, властите на Иберийския полуостров са реагирали „светкавично“ при сходен инцидент, свързан с мащабен токов колапс.

 Увеличават се престъпленията със сменен IBAN

Друг сериозен проблем за бизнеса у нас остава измамата чрез подмяна на банкови сметки в комуникацията между фирми, известна още като „Business Email Compromise“ (BEC). По данни на ГДБОП, всяка седмица постъпват по 3-4 сигнала за такива инциденти.

„Много компании не съобщават публично, че са станали жертва. Това замита проблема под килима и не позволява изграждане на добри практики за превенция“, каза Спасов.

 Държавната администрация – с най-ниска киберкултура

Според експерта, държавната администрация изостава най-сериозно в киберподготовката си. За разлика от нея, финансовите институции и международните корпорации инвестират активно както в технологии, така и в обучение на служителите, за да повишат устойчивостта си срещу атаки.

 ИИ вече се използва в телефонни измами

Изкуственият интелект (AI) вече се използва от престъпници за имитация на човешки глас. Това позволява да бъдат създавани убедителни аудиоизмами, при които гласът на дете, роднина или близък звучи напълно автентично.

„Навлизаме в ера, в която не можем да вярваме на ушите си. ИИ вече позволява престъпления с висока степен на психологическо въздействие“, предупреди Спасов.

Според Интерпол, до 2-3 години над 80% от съдържанието в интернет ще бъде изкуствено генерирано, което ще създаде нови предизвикателства пред разпознаването на истина и манипулация онлайн.

 Защитата на децата в мрежата – въпрос на ангажирано родителство

Експертът подчерта, че най-сигурната защита срещу дигитални заплахи остава активният диалог в семейството и информираността. Повод за това предупреждение стана арестът на 38-годишен педофил в Стара Загора, който е действал чрез онлайн комуникация.

„Децата ни живеят в дигитален свят. Ако родителите не са там с тях – остават без защита“, заключи инж. Янко Спасов.

Цялото интервю на Таня Балабанова с инж. Спасов можете да чуете тук

Сподели в: