Най-новите видеоигри за почти всички платформи не изостават от инфлацията и имат баснословни цени. Високите цени често водят до разочарование на потребителите. И някои се замислят да потърсят непопулярни начини за получаване на така желаното съдържание.
Смайващи цени
Такива начини със сигурност могат да бъдат примамливи, тъй като някои топ заглавия на видеоигри могат лесно да струват над 100 USD, което ги прави изключително трудни за получаване от хората. Например новата игра EA SPORTS FC™ 25 Ultimate Edition струва 99,99 USD преди облагане с данъци, а Star Wars Outlaws Ultimate Edition се продава на дребно за 129,99 USD.
Изкушението на пиратството
Означава ли това обаче, че хората трябва да търсят други начини за безплатно получаване на игрите? Накратко, отговорът е не. Хората, които не желаят да платят цената, често откриват по трудния начин, че евтиното е скъпо.
Ако хората не могат да убедят роднини или приятели да им купят електронната игра или са oтанали без пари, в крайна сметка може да потърсят начин да изтеглят кракната версия на играта.
Видеоклиповете, в които се обяснява как потребителите, които не желаят да платят, могат да получат достъп до дадена игра, често стават популярни в социалните мрежи. Вариантите, представени в такива видеоклипове, обикновено учат зрителите да извършат престъпление, но това не е единственият проблем. Освен че е незаконно, получаването на видеоигри по такъв начин може да направи хората и техните близки по-податливи на кибератаки. Тъй като вероятността кракнатата игра да бъде заразена с компютърни вируси е голяма. Този риск не трябва да се приема с лека ръка.
Опасностите от изтеглянето на пиратски игри
Добре известно е, че пиратските видеоигри, независимо дали са изтеглени с помощта на торент клиент или са намерени някъде в интернет, често съдържат зловреден софтуер. Няма гаранция, че пиратската видеоигра ще работи. Но изтеглянето и инсталирането на файловете в системата е добър показател, че зловредният код току-що е бил приветстван в домашната или бизнес мрежата.
Измамниците често полагат допълнителни усилия, за да убедят хората, че инсталацията е безопасна. Инструкциите, които те предоставят, изискват от желаещите да играят игри да деактивират или игнорират всички известия на антивирусния софтуер, предупреждаващи потребителя, че на конзолата или компютъра са разположени зловредни файлове. Понякога хакерите дори използват CAPTCHA проверка, за да убедят геймърите, че преминават през процес на проверка. Играчите на видеоигри заобикалят системите за проверка и след това откриват, че файловете са пълни със зловреден софтуер.
Последици от пиратските видеоигри
Понякога кракнатите игри работят и хората в крайна сметка спестяват малко пари. Нещата може да изглеждат перфектно, ако антивирусната система не открие нищо подозрително след съмнителната инсталация. Потребителите обаче със сигурност ще научат, че инсталацията е оставила и отворени задни врати, които киберпрестъпниците могат да използват, където си поискат. Пиратските видеоигри често се предлагат и с ограничения. В много случаи те не могат да се играят онлайн или да се актуализират. Което съсипва цялото игрово изживяване и отваря повече възможности за кибератаки.
Сърфиращите в интернет често не е необходимо да изтеглят кракната игра, за да се заразят. Такова пиратско съдържание често се съхранява в компрометирани уебсайтове и сървъри, които започват да атакуват, докато геймърите просто пазаруват. Качественият антивирусен софтуер би попречил на хората дори да попаднат на такива уебсайтове.
Играйте безопасно: Придържайте се към легитимни източници
Задължително е да се пазите от пиратско съдържание и да използвате законни източници. Използването на здрав разум също е от решаващо значение – ако нещо е твърде хубаво, за да е истина, то вероятно не е.
В повечето случаи е по-добре просто да се откажете и да платите исканата цена. Като плащат справедлива цена, разработчиците на видеоигри и компаниите получават възнаграждение за упоритата си работа. Кого бихте предпочели да възнаградите – престъпниците или компаниите за видеоигри?