Черният петък вече не е просто последният петък на ноември; през последното десетилетие той се превърна в сезон на Черния петък, когато хората по целия свят се стремят да сключат изгодни сделки и да пазаруват за празниците през втората половина на ноември. Марките и магазините за търговия на дребно вече не разчитат само на тълпите пред физическите магазини, а са отворили и онлайн оферти. Очаква се милиони хора да направят покупки, свързани с празниците, през сезона на Черния петък.
Радостта и рисковете на празничното пазаруване
Навлизането в празничния сезон на празничното пазаруване е приятно, тъй като хората купуват неща за себе си и/или за своите близки, но понякога процесът може да бъде разочароващ.
Лошите преживявания обикновено не се дължат на липсата на невероятни оферти. Но заради измамниците, които искат да се възползват от милионите купувачи, които намаляват бдителността си, докато търсят оферти. Купувачите винаги трябва да внимават, когато правят онлайн покупки, но по време на Черния петък хората трябва да са на висота, тъй като това е най-натовареният сезон за киберпрестъпниците.
Съвети за избягване на измами по време на Черния петък
Служители на Бюрото за по-добър бизнес (BBB) се появяват около новия цикъл със съвети, за да накарат потребителите да бъдат по-отговорни и да избегнат измама.
Разпознаване на нереалистични сделки
BBB препоръчва, че ако дадена сделка изглежда твърде добра, за да е истина, вероятно не е. Дори и да е в сезона на Черния петък.
ВВВ също така спомена, че хората трябва да не бързат и да не се отказват под натиска на времето. Колкото повече хора проучват дадена стока, толкова по-добре.
BBB също така съветва потребителите да не купуват веднага това, което първоначално са видели след извършване на търсене в Google. Служителите на Би Би Си твърдят, че престъпниците често купуват тези рекламни места на номер едно и ги запълват с атрактивни обяви за продажба, които са измами.
Проверка на легитимността на онлайн магазините
Когато хората купуват нещо от физически магазин, те имат възможност да видят и проверят стоката. Това обаче е различно, когато хората пазаруват онлайн. Няма никаква гаранция, освен ако не купуват от легитимни онлайн търговци на дребно.
Когато се опитва да закупи от онлайн магазин, човек трябва да провери легитимността на търговеца на дребно, който предлага продажбата, а не само да чете отзивите за артикула. На купувачите се препоръчва да не въвеждат лична информация или данни за карта, ако на уебсайта има червени флагове. Например правописни грешки, съмнителна информация за контакт или ако се чувствате странно.
Фалшиви онлайн магазини и проблеми с доставките
Измамниците, които често се намират в чужбина, създават фалшиви онлайн магазини и генерират огромни печалби от нищо неподозиращите търсачи на стоки. Купувачите трябва да са наясно и с датите на доставка – често по-евтини неща се изпращат от чужбина. И дори да не става въпрос за измама, желаната стока може да пристигне след празниците. Например коледната елха няма да е удобно, ако дойде на 27 декември.
Значението на многослойната защита
Да останете в безопасност е от съществено значение както във виртуалния, така и в реалния свят. В много случаи наличието на няколко нива на защита е това, което прави разликата между доброто пазаруване. Или пък да станете жертва и да трябва да се обаждате на компаниите за кредитни карти и да се справяте месеци наред с последствията, които настъпват след измамна транзакция.
Правилният антивирусен софтуер, инсталиран на всички ваши свързани устройства, означава, че винаги разполагате с инструмент, който ви предпазва дори от посещение на несигурни уебсайтове и ви спира да въвеждате ценна банкова информация в сайтове, които може да са фалшиви, злонамерени или с лоша репутация.