Уязвимости излагат UPS-ите на Riello на хакерски атаки

Уязвимости излагат UPS-ите на Riello на хакерски атаки

Според базираната в Австрия фирма CyberDanube, специализирана в областта на промишлената киберсигурност, хакерите могат да поемат контрола над UPS устройствата на Riello, като се възползват от уязвимости, които вероятно остават непоправени. Базираната в Италия Riello Elettronica се описва като компания от сектора на електропроизводството, която е лидер на пазара на непрекъсваеми токозахранващи устройства (UPS).

Според CyberDanube обаче производителят не е успял да се справи с две уязвимости, открити в мрежовата комуникационна карта NetMan 204 на компанията, която се използва за интегриране на UPS системите на Riello в средни или големи мрежи.

Единият от недостатъците, проследен като CVE-2024-8877, е уязвимост при инжектиране на SQL, която може да бъде използвана без удостоверяване на автентичността за промяна на данните в дневника. Вторият проблем, CVE-2024-8878, позволява на неавтентифициран нападател да получи идентификационен номер, свързан с дадено устройство.

„Този идентификационен номер може да се използва за изчисляване на кода за възстановяване за нулиране на паролата. Това дава възможност на атакуващия да поеме контрола над UPS и например да го изключи“, казва CyberDanube в своята консултация.

Основателят и технически директор на CyberDanube Томас Вебер заяви, че UPS устройствата на Riello обикновено са достъпни само от вътрешната мрежа, но няколко десетки устройства изглежда са директно изложени на интернет и около 20 от тях излагат уеб интерфейс, който е необходим, за да се използва уязвимостта и да се поеме контрол над устройството.

По-голямата част от изложените на риск UPS устройства се намират в Италия и други европейски страни, казва Вебер. Според хронологията, публикувана от CyberDanube, дупките в сигурността са разкрити на доставчика през юни, но Riello посочва, че отстраняването на уязвимостите ще отнеме повече време от края на септември.

CyberDanube реши да оповести своите констатации, включително техническа информация, след като доставчикът на няколко пъти не можа да предостави актуална информация за състоянието. Фирмата за сигурност дава на доставчиците 90 дни, за да поправят уязвимостите, съгласно своите правила за отговорно оповестяване.

Източник: e-security.bg

Сподели в: