В съвременната среда са необходими бързи мрежи с ниска латентност и голям капацитет. Тези усъвършенствани мрежи обаче са изправени пред сериозно предизвикателство: съчетаване на скоростта, надеждността и гъвкавостта със сигурността.
Доскоро много дебати се водеха относно това коя технология е по-добра за целите на защитата. Изглеждаше, че има постоянна битка между потребителите, които виждат повече предимства в Wi-Fi 6, и потребителите, които предпочитат 5G мрежите. И двете технологии предлагат редица предимства за бизнеса в зависимост от характеристиките си, така че жизненоважно ли е да се избере само една от тях, за да останете в безопасност?
3 основни разлики между Wi-Fi 6 и 5G
Първо, трябва да подчертаем, че когато говорим за Wi-Fi 6, имаме предвид версия на технологията WLAN, докато 5G е мобилна технология и всички останали различия са подчинени на тази разлика:
Удостоверяване: Wi-Fi 6 обикновено поддържа протокола за сигурност WPA3 със силно криптиране и подобрена защита. По същия начин той включва едновременно удостоверяване на равнопоставеност (SAE) като част от този протокол, както и опортюнистично безжично криптиране (OWE), което позволява криптирани връзки дори без парола; или корпоративно удостоверяване чрез например разширяем протокол за удостоверяване, като 802.1X/EAP. В мрежите 5G откриваме удостоверяване на абонатен модул за идентификация, със SIM карти като тези, използвани в мобилните телефони; удостоверяване и съгласуване на ключове (AKA); разширено удостоверяване и съгласуване на ключове (EAP-AKA); или удостоверяване, базирано на сертификати.
Мрежова сигурност: Wi-Fi 6 подобрява ключовете за криптиране; или има енергоспестяващ режим на заспиване, целевото време за събуждане, което намалява времето за излагане на потенциални атаки. Тези мрежи дават възможност за сегментиране на мрежата и за отделно разполагане на устройствата на IoT, като по този начин се намалява потенциалната повърхност за атаки. Същевременно 5G мрежите, базирани на виртуализация и SDN – технологии, които предлагат гъвкавост и мащабируемост, поставят нови предизвикателства пред сигурността. Въпреки това 5G мрежите въвеждат няколко концепции за сигурност, като например функции за закрепване на сигурността, постоянни абонаментни идентификатори и скрити абонаментни идентификатори, които позволяват сигурно и безпроблемно повторно удостоверяване на свързаното устройство при движението му между мрежите, което предишните поколения мобилни технологии не можеха да гарантират.
Случаи на употреба: Wi-Fi 6 е широко разпространена в домовете и офисите поради по-големия си капацитет и скорости, особено на закрито. 5G може да бъде идеален вариант за приложения, които изискват непрекъсната работа и задължителни изисквания за пропускателна способност. По този начин 5G е отличен вариант за предприятия с по-големи среди, поддържащи повече устройства, като болници, образователни центрове, фабрики и индустриален IoT.
Какви са предимствата на комбинирането на Wi-Fi 6 и 5G?
Въпреки различията им, много експерти подчертават потенциалните ползи от партньорството на двете технологии. Ползите от комбинирането им включват:
Резервираност на мрежата:
При използването на двете технологии, ако една от тях е компрометирана, е възможно да се премине към другата връзка, за да продължи безпроблемно обслужването. От една страна, 5G предлага широко географско покритие, докато Wi-Fi 6 работи по-добре. Това означава, че тъй като те се припокриват, се елиминира всякаква празнина в безжичните услуги. Освен това, когато се внедряват по единен начин, 5G и Wi-Fi 6 предлагат повече възможности на крайните потребители, които могат лесно да превключват между двете връзки въз основа на местоположението, изискванията за сигурност или правата за достъп.
По-ефективно сегментиране:
В зависимост от нуждите от сигурност и производителност на различните потребители и/или устройства, чрез комбинирането на двете технологии можете да разпределите всяко от тях към конкретна мрежа, за да осигурите най-висока надеждност и сигурност за всички тях.
Иновации:
Когато се използват заедно, тези възможности за свързване могат да позволят иновации в мрежите, като например разрастване на възможностите за IoT и Edge computing.
Гъвкавост и адаптивност:
Те могат да осигурят по-добра поддръжка на отдалечени работни места, както и да укрепят цялостната мрежова свързаност със скорост, надеждност и гъвкавост.
Ясно е, че дебатът за това кой е по-добрият вариант е остарял. Възможността да се разчита и на двете технологии носи значителни ползи за продуктивността и гъвкавостта на бизнеса. Трябва обаче да знаем, че и двете могат да бъдат гарантирани в еднаква степен. В това отношение са полезни решенията, които позволяват тази комбинация, като Firebox T45 на WatchGuard, с интегрирана SD-WAN технология и опционална 5G, която ви позволява да гарантирате сигурността и на двата пътя за връзка и по този начин да получите всички предимства на комбинираното използване, за да стимулирате бизнеса си.