Дроните (Drones) превзеха света: използват ги за проследяване на данъчни измами или да преследват незаконни ловци, да потушават пожари, да откриват жертви след природни бедствия… служат дори като летящи камери, които да участват в заснемането на филми или за въздушна фотография.
Онлайн ритейл гиганта Amazon например, планира да ги използва за търговските си доставки точно до вратата на клиентите. Въпреки, че дроновете са първоначално замислени с военни цели, те упорито намират своето приложение в нашето ежедневие. И като всяка друга технология, тези въздушни средства могат да ни поставят пред сериозна заплаха, ако попаднат в погрешни ръце.
Освен всичко друго, дроновете могат да вземат участие като шпиони. Способността им да се доближават незабелязано до всяко място, където се пази някаква информация (офиси например), ги прави перфектните участници. Не само заради способността им да носят камери и заснемат обекти през прозорците, но и защото те са идеалното оръжие, за изпълнение на по сложни кибер-атаки.
Дроновете могат да бъдат манипулирани от хакери, за да се приближат на достатъчно близко място до целта, която са си набелязали престъпниците и активират необходимите им инструменти. Всичко това без опасност от физически бариери ( охрана, контрол на достъпа, биометрични сензори, камери за наблюдение и т.н).
Дрон може да скрие в себе си заглушителни устройства, зловреден хотспот, устройство, което пуска атаки през Bluetooth или NFC. Всички тези начини могат да бъдат приложени в перфектното наблюдение за кражба на конфиденциална информация.
Рискът е такъв, че страни като Швеция например, които окачествиха камера дроновете като камери за наблюдение, забраниха тяхната употреба, докато собственика им не получи разрешение за използване.
Все пак кибер престъпниците, които са решили да използват дрон, за да проведат атака имат и друга опция: да вземат контрол над чуждо такова устройство. Както се оказва много от моделите дронове на пазара имат достатъчно недостатъци и се хакват лесно.
Производителите на тази революционна машинария носят отговорността да увеличат тяхната надеждност. И докато технологиите стават все по-участващи в нашето ежедневие, е ясно, че понятието безопасност и сигурност на ИТ системите не може да бъде ограничено само до компютри и смарттелефони, и трябва да засяга и други летящи високотехнологични джаджи. Затова да имаме решение за сигурност, според нуждите ни, става абсолютно задължително!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg