Технологиите са ключова част от днешната здравна и фармацевтична индустрия. Напредъкът в медицинските изделия, използването на данни и взаимосвързаните системи значително подобриха грижите за пациентите, намалиха разходите и повишиха ефективността. С нарастването на зависимостта на сектора от технологиите обаче нараства и рискът от кибератаки. Атаките срещу болници могат да имат сериозни последици, тъй като заплахите могат да се разпространят в мрежата и да засегнат доставчиците на здравни услуги, партньорите в областта на фармацевтичните изследвания, производителите и пациентите.
Според неотдавнашно проучване през 2023 г. 60% от здравните организации са станали жертви на атаки с цел получаване на откуп. Макар че този процент е малко по-нисък от предходните години, атаките, извършени през миналата година, са били по-вредни и са засегнали повече хора, както обяснява в интервю Джон Риги, национален съветник по киберсигурност на Американската асоциация на болниците.
Необходим е цялостен подход към киберсигурността, за да се гарантира мрежовата сигурност в сектора на здравеопазването. При укрепването на позициите за сигурност на здравните организации е от съществено значение да се получи пълна видимост на мрежата чрез внедряване на инструменти за непрекъснато наблюдение, за да се идентифицират незабавно аномалии или потенциални заплахи.
3 предимства на използването на защитна стена за защита на мрежите в здравеопазването
Защитните стени функционират като първата бариера за цифрова защита между ценните мрежови данни, като например защитена здравна информация (ЗЗИ), и киберзаплахите. Тази виртуална бариера блокира достъпа до данните от неизвестни субекти, като всичко това се основава на установени конфигурации. Тя осигурява сигурен поток от данни, като регулира входящите и изходящите данни в мрежата. В допълнение към тази ключова функция защитните стени предоставят ключови предимства за киберсигурността на болниците и здравните центрове:
Осигуряване на съответствие с нормативните изисквания:
Защитните стени са от решаващо значение за спазването на разпоредби като HIPAA (Закон за преносимост и отчетност на здравното осигуряване). Въпреки това, за да бъдат наистина ефективни, те трябва да бъдат правилно конфигурирани. За тази цел са необходими специфични правила, които позволяват само необходимия трафик на данни от разрешени мрежови адреси. Трябва да се избягват широки правила за “разрешение”, тъй като те могат да позволят неоторизиран достъп до данни за PHI.
Защита на медицински устройства:
Поради възхода на устройствата от типа “Интернет на медицинските неща” (IoMT) многобройни медицински устройства вече са свързани помежду си, което улеснява наблюдението в реално време и безпроблемния обмен на данни. Недостатъкът на този нов сценарий е, че той поражда значителни рискове за сигурността. На тях може да се противодейства със защитна стена, която разделя мрежата, създавайки независими подмрежи и контролирайки трафика между тях. По този начин се намалява възможността за разпространение на заплахите, тъй като пробивът в една конкретна част няма непременно да засегне цялата мрежа. В комбинация с добре изпълнени политики за контрол на достъпа и активно наблюдение на трафика, това осигурява по-голям контрол върху мрежата, като я поддържа по-сигурна.
Подобряване на производителността на мрежата:
Освен че подобряват сигурността, защитните стени оптимизират производителността на мрежата. Като управляват потока на трафика, те могат да предотвратят ненужното потребление на честотна лента, осигурявайки правилното функциониране на критичните медицински приложения. Това спомага за оптимизиране на цялостната ефективност на мрежата чрез намаляване на латентността и подобряване на времето за отговор.
Киберсигурността трябва да бъде приоритет за здравните институции; внедряването на защитна стена е от съществено значение за защитата на техните мрежи. Базираната в Шрийвпорт здравна система Allegiance Health Management (AHMGT) има ясна представа за това и внедри WatchGuard Firebox, за да управлява по-ефективно нежелания мрежов трафик в своите болници.
Екипите, отговарящи за сигурността в тези организации, не винаги разполагат с необходимите експертни познания или персонал, за да отговорят на пълния набор от кибернетични нужди. Привличането на подкрепата на MSP може да бъде от полза в тези случаи.