През годините Apple си извоюваха репутация на изключителна сигурнa операционна система. Много хора смятат, че Mac компютрите са напълно неуязвими за зловреден код и вируси като ransomware. Но истината е друга: киберпрестъпниците използват все по-комплексни методи, за да заобиколят защитите и е добре да знаем някои неща:
Никой компютър не е сигурен на 100%…
Дори със сериозна операционна система, Apple компютрите не са защитени напълно. Никой компютър като цяло не е! Несериозно ще бъде да заявим, че Apple Mac не могат да бъдат хакнати или заразени със зловреден код.
Интересен факт е, че един от първите вируси е бил насочен точно към модел на Apple II, това в далечната 1982. Той е бил относително поразяващ – в момент, в който машината бива заразена, на екрана й се изписвало детско стихче.
И така в годините ситуацията със сигурността еволюира, за да стигнем до днешните координирани и добре обмислени заплахи.
Операционна система версия X значително подобрява сигурността…
С пускането на OS X през 2001, Apple значително подобриха версията на операционната си система. В случай на опит за пробив в нея, зловреден код не може лесно да се инсталира. Етап, в който Apple започна да добива репутация на 100% сигурна операционна система.
Интересното е, че всяка година от 2004-та насам има по някой известен вирус, който поразява Mac, но е безпорен и факта, че зловредния код за тази ОС е значително по-малко в сравнение със зловредния код, поразяващ Windows. Това подхранва мита за неуязвимостта на Мac. В повечето случаи, инфектирането на Mac става след инсталация на нелегитимен софтуер от сайта на WAREZ.
Ransomware – задаващият правилата…
Подобно на своя конкурент Windows, и зловредния код предназначен за Mac е проектиран да краде информация. Като цяло появата на подобни вируси доста промениха обстановката. Заразяването с подобен код, води до заключване на файловете и отново до плащане на откуп за отключването им.
Най-лошото предстои
Киберпрестъпниците създават нови атаки, използвайки различни техники, с които да заблудят потребителите. Заразен имейл, с последващо телефонно обаждане за техническа намеса, във връзка с изтегляне и инсталиране на приложение за интернет банкиране, не са рядкост. Понякога хакерите са толкова търпеливи и находчиви, че могат да прекарат седмици, за да изградят доверим в жертвите, използвайки техники като „социално инженерство“. Това прави атаките им изключително ефективни.
Вирусите за Mac зачестяват
Докато преди зловредния код за Mac бе рядкост, вероятността за зараза – минимална. В днешни дни, зловредните приложения се развиха стремглаво и защитата за тази операционна система, не трябва да бъде подробност.
Ако искате да научите още за защитата на Mac, кликнете тук.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg