„Вдовицата Скарлет“ завладява жертвите си чрез романтични измами

„Вдовицата Скарлет“ завладява жертвите си чрез романтични измами
„Вдовицата Скарлет“

„Вдовицата Скарлет“ – вид скам кампания.

Нерядко чуваме за секс тормоз, компрометиране на бизнес електронна поща (BEC) и за наследствените измами, но често пренебрегваните „романтични измами“ могат да бъдат най-коварните от всички тях. Не само, че жертвите губят пари, но емоционалното заплитане в крайна сметка води до разбиване на сърцето.

Романтичните измами траят със седмици,  месеци, дори и години. В тези  кампании, престъпниците се  сочат или се преструват, че са влюбени в нищо неподозираща жертва, за да откраднат пари от нея. Те правят това чрез създаване на фалшиви романтични взаимоотношения, в които жертвите се влагат и са готови да им помогнат за разрешаването на  фалшиви финансови проблеми.

В доклад, на  отдела за кибер разузнаване на Агари (ACID) се очертава как една престъпна банда от Нигерия, наречена “Вдовицата Скарлет”, е насочена към тези, които са по-склонни да бъдат самотни, като фермери, възрастни хора, инвалиди и разведени.

Този вид фишинг се извършва чрез създаването на фалшиви личности, които използват откраднати снимки на привлекателни хора, фалшиви имена, личности и отбрани истории, чрез които се представят  за жертви в миналото, но все още вярват, че любовта е възможна. След това те създават профили в социалните медии като Facebook, Instagram и сайтове за запознанства, включително такива, които са строго профилирани за инвалиди, фермери, разведени, вдовци като Dating4Disabled.com, DivorcedPeopleMeet.com и други, чиито потребители са силно уязвими.

Например, една от фалшивите личности, открита от Агари, е човек на име “Майкъл – капитан от американската армия”, който служи в Близкия изток, но търси любов след като е загубил жена си.

„Според един от многото му  фалшиви профили за запознанства, „капитан Майкъл“ е 43-годишен католик от Остин, Тексас, който в момента е на мисия в Кабул, Афганистан. Информацията го описва като „вдовец“. В статуса му е написал, че чака толкова дълго , защото чака съвършената жена и се надява, че жените имат вяра в любовта”.

Фалшивият персонаж капитан Майкъл е създал профили  в сайтове за запознанства като MilitaryCupid.com и MarriedDateLink.com през 6-месечни периоди от 2017 година насам.

scarlet widow

Агари отбелязва, че всеки от персонажите, създадени от „Вдовицата Скарлет“, има различен начин на общуване, който отразява тяхната предистория и към кого  са насочени. Например изследователите твърдят, че съобщенията на капитан Майкъл обикновено са кратки и ясни, докато женските персонажи на бандата имат “по-мек, любознателен и многословен тон”.

scarlet widow

Всичко е за парите

В крайна сметка обаче тези измами не са за истинска романтика, а за кражба на толкова пари от жертвите, колкото могат да дадат.

След установяването на „връзка“ измамниците казват на жертвите си, че имат финансови затруднения и се нуждаят от финансова помощ. Тази помощ обикновено е под формата на пари за самолетни билети, помощ при пътуване или настаняване, плащане за внезапен медицински проблем и пр.

Ако жертвата е показала желание да изпрати пари, тогава измамниците продължават връзката си, докато могат да източват пари.

Такъв е случаят с мъж от Тексас, който преживяваше болезнен развод и имаше нещастието да попадне на една от фиктивните героини на бандата, наречена „Лора Кейхил“. В продължение на една година персонажът на „Вдовицата Скарлет“ успя да измами човека с обща сума в размер на над  $ 50,000.

Тексасецът беше толкова силно закачен, че когато измамниците не му отговориха в продължение на повече от седмица, той изпрати объркана електронна поща до нея с молба за отговор, в която отново се изразява готовност да направи всичко нужно.

scarlet widow

В крайна сметка положението толкова се влошава, че този човек е откраднал 10 000 долара от баща си, за да изпрати на измамниците. Такава “връзка” в крайна сметка приключва, когато измамниците загубят и престанат да отговарят, но примерът показва колко дълбоко могат да повлияят на психиката на жертвата и тя да бъде тласната към нередни действия.
Макар това да звучи като нещо, на което биха се „вързали“ малко, според Агари това не е така.

„Проследяваме редица нигерийски групи, които продължават да се занимават с романтични измами и да търсят нови жертви. През 2018, Агари документира една от най-дълготрайните и крупни измами. Става въпрос за разведена американка с две деца, която направи нова ипотека на къщата си за 500000 долара, за да финансира измамен персонаж на „Вдовицата Скарлет“.В крайна сметка кредиторите поискаха предсрочно кредита поради пропуснати вноски и тя беше принудена да продаде къщата си, да отпише децата си от частно в държавно училище и да премести семейството си при  приятелка. През цялото това време тя изпитва силни чувства към лъжливия персонаж и едва когато Агари и разкрива истината чрез неопровержими доказателства, тя  най-накрая да се освобождава от измамното чувство  през 2018 г. , но след като вече е разрушила живота си и този на децата си”
Една  хигиена при ползването на компютър и подобни приложения, заедно с надеждна анти-спам защита, може до голяма степен да предотврати подобни опасности.

За съжаление, защитата от измами като тези може да бъде трудна, особено ако сте човек, към който са насочени. Това е така, защото самотните хора жадуват за любов и приятелство в живота си и могат да пропуснат предупредителните знаци. А за това софтуер не е измислен.

Източник : По материали от Интернет

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: