Годишник на вирусите 2012

Годишник на вирусите 2012

virus

PandaLabs, антивирусната лаборатория на Panda Security – компанията, предлагаща сигурност от облака, направи Годишник на вирусите за 2012. За тази година, изобилстваща с повече от 24 милиона нов зловреден код, съставянето му хич не беше лесна задача.
Както обикновено наравно с най-разпространените или онези, поразили най-много компютри има и някои, които по една или друга причина се открояват.

Ето вирусите, които трябва да споменем обезателно:

– Горе ръцете! Обкръжени сте: Това би могъл да бъде бойният вик на Police virus, зловредната програма, създала най-много главоболия както на потребителите така и на ИТ специалистите през 2012 г. Вирусът претендираше, че е съобщение, изпратено от полицията, което казва, че компютъра е блокиран, защото вероятно са били сваляни нелегални файлове. За да отблокират системата потребителите се приканваха да платят глоба. Най-новите версии дори показват изображения, заснети с уеб камерата на потребителя, което прави измамата още по-реалистична.

– 007: Най-невероятния шпионски вирус на годината със сигурност е Flame, близък родственик със Stuxnet. Това е едно от най-мощните оръжия в кибер войните създадено до сега, като обсегът му на действие е Средният Изток. Без съмнение любимото му питие е водка-мартини – разклатено, не разбъркано!

– Алтернативата: Трябва, разбира се, да споменем и Flashback, бот, излизащ извън рамките на познатите вируси за Windows и нацелен към системите на Apple, атакуващи хиляди потребители на Mac компютри по цял свят. Откакто той се появи, Мас феновете вече не могат да бъдат така спокойни за сигурността си както до сега.

– Бащата на боговете: Тук със сигурност визираме Zeus, троянец, който краде информация от потребителите, ползващи он лайн банкиране. Тази група зловредни програми е позната от известно време и все още продължава да се разпространява. Така например, през година изплуваха нови разновидности от семейството на троянците, които поразиха не само компютри, но и смартфони (Android, Blackberry, Symbian) като целта бяха компютрите на онези банки, които изпращат информация за трансакциите през мобилните телефони на потребителите като допълнителна мярка за сигурност.

– Пинокио: Носът му може и да не е пораснал, но Koobface е най-лъжовният зловреден софтуер на годината, тъй като прекара цялата 2012 в разпространение на безкрайни лъжи в социалните мрежи, за да се добира до потенциалните си жертви. Една от атаките беше конструирана върху история за  президента Обама който уж бил ударил някого заради расистка обида. Така че пазете се от сензационните истории щъкащи из социалните медии, това е любим трик на кибер-престъпниците.

– Подривникът: BlackHole Exploit kit е един от най-популярните инструменти за създаване на зловреден код през последните години. Той използва множество дупки в сигурността, за да се инсталира и заразява наред, особено Java и Adobe.

– Имитаторът: Каква е тайната на успеха? Да копираш онези, които са го постигнали. И точно това е, което DarkAngle прави. Фалшив антивирус, който се представя за Panda CloudAntivirus. По този начин той ползва преимуществото на безплатната програма на Panda Security, за да достигне до максимален брой компютри.

– Единственият …бот: Като че ли измислен от Толкин, Ainslot.L е проектиран да властва над всички останали. Попаднал на нечий компютър ботът Ainslot.L  го сканира и премахва всякакви други ботове, които намери. Със сигурност това е нелоялна конкуренция!

– Имате поща: Тя не е от Мег Райън нито от Том Ханкс, а е Kuluoz – червей, който поразява пазаруващите в интернет. Той пристига като е-мейл, уж изпратен от FedEx и съобщава на потребителя, че има да получава пратка.

Повече информация може да получите от блога на PandaLabs.

За Panda Labs

От 1990 г. мисията на Panda Labs, антивирусната лаборатория на Panda Security е да открива и премахва възможно най-бързо новите заплахи, предлагайки на клиентите си максимална сигурност. За да е максимално ефективна тя използва технологията Collective Intelligence. Това е иновативна автоматизирана система, която анализира и класифицира хилядите нови образци на зловреден код. В момента 94% от зловредния софтуер, открит от Panda Labs се анализира чрез технологията Collective Intelligence, чието действие се допълва от работата на няколко екипа, всеки специализиран в конкретен вид зловредни програми (вируси, червеи, троянски коне, шпионски софтуер, подправени имейли, спам и т.н.). Всичко това е и предпоставка за появата на едни много по-ефективни продукти за информационна защита.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Повече за Panda Security
communication@pandasecurity.com
http://www.facebook.com/PandaUSA
http://www.youtube.com/PandaSecurity1
http://www.twitter.com/Panda_Security

Обратно в новините

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: