Близо една трета от сканираните компютри по цял свят през 2012 са били заразени, съобщават от PandaLabs
- 27 милиона нови образци зловреден код са били открити през 2012, тоест по около 74,000 всеки ден
- Три от всеки четири зловредни програми са били тип Троянски кон
- Китай, Южна Корея и Тайван атново са най-заразените страни в света
- С пълния доклад може да се запознаете на http://press.pandasecurity.com/press-room/reports/
PandaLabs, антивирусната лаборатория на Panda Security, публикува Годишен доклад по сигурността за 2012, който много подробно представя атаките срещу социалните медии, кибер войните и кражбите на всякакви данни през годината. Според доклада 31.98% от всички сканирани компютри са имали вируси. През 2012 броят на нови зловредни програми е нарснал до 125 милиона, като според проучванията на PandaLabs поне 27 милиона са създадени през изминалата година. Продължава хегемонията на Троянските коне – 3 от всеки четири нови образци са Троянци.
Тези цифри показват капацитета на кибер-престъпниците и големите им възможности да автоматизират създаването на нови варианти зловреден софтуер, което се онагледява от броя на новосъздадените заплахи, които се увеличават до 74 000 дневно.
Тази лавина от зловреден софтуер може да бъде спряна с облачно базираната технология на Panda Security – Collective Intelligence, която автоматично разкрива, анализира и класифицира 99.4% от всички зловредни програми, получавани от PandaLabs.
Зловреден код
През 2012, Троянците доминираха в пейзажа повече от всякога. Три от всеки 4 зарази бяха причинявани от Троянци (76.56%), което като цяло е 10 пъти повече в сравнение с 2011. Една от причините за този бурен ръст е ползването на техники от типа Black Hole, които са в състояние да експлоатират множество уязвимости, за да предават зарази автоматично на компютъра без намесата на потребителя. Вирусите са на второ място (8%), докато червеите паднаха до трета позиция – 6,44% от всички видове зарази.
При отделните държави се запазва тенденцията водеща да е Китай, следвана от Южна Кореа и Тайван- съответно с 54.89%, 54.15% и 42.14%. Позитивен е факта, че като цяло е намалял в световен мащаб броя на заразените компютри. Например в Китай процентът от 56 през 2011 е спаднал на 54.89 през 2012, а в Тайван съотношението е драстично (от 52%за 2011 до 42.14% за 2012).
С най-малко заразени компютри са Швеция (20.25%), Швейцария (20.35%) и Норвегия (21.03%).
2012: Година на зловредни програми за мобилни устройства и атаки към социалните медии
Докладът предлага пълен обзор на важните събития през изминалата година, отнасящи се до компютърната сигурност. Що се отнася до мобилните телефони – нараства дяла на зловреден софтуер за Android, тъй като това е най-често атакуваната платформа за кражба на лични данни, пари и информация.
Социалните мрежи са жизнено важни за живота на потребителите в интернет и са пространно застъпени в доклада. Facebook и Twitter продължават да са сред най-популярните социални мрежи и естествено са под ударите на кибер мошениците, които търсят потенциалните си жертви там, заразявайки компютрите им и крадейки поверителна информация от тях. Linkedin – мрежа с ключово значение за онези, които търсят работа, също страда от масирани атаки, една от които доведе до кражба на 6.5 милиона пароли на потребители. Ransomware също беше в светлината на прожектора през 2012. Тъй нареченият ‘Police Virus’ зарази стотици хиляди компютри по цял свят, ползвайки техники на страх и изнудване, за да изкопчи пари от потребителите.
Тенденции за 2013
Освен, че разглежда най-значителните събития от света на компютърната сигурност, Годишния доклад за 2012 също обобщава и тенденциите в тази посока за 2013 година. Кибер престъпленията и атаките срещу социалните мрежи ще продължават да са в центъра на вниманието. Специални мерки ще трябва да се вземат за защита на мрежите срещу уязвимости на операционните системи и приложенията, тъй като става все по-обичайно кибер-престъпниците и националните разузнавателни служби да насочват усилията си към пропуски в сигурността и тихомълком да компрометират цели системи.
Освен това потребителите на Android ще станат свидетели на нарстващ брой атаки, насочени срещу тази платформа. Кибер шпионажът и кибер войните също ще завземат кибер пространството и ще отправят много предизвикателства към всички.
С текста на целия доклад можете да се запознаете тук: http://press.pandasecurity.com/press-room/reports/ и/или в PandaLabs blog.
За Panda Labs
От 1990 г. мисията на Panda Labs, антивирусната лаборатория на Panda Security е да открива и премахва възможно най-бързо новите заплахи, предлагайки на клиентите си максимална сигурност. За да е максимално ефективна тя използва технологията Collective Intelligence. Това е иновативна автоматизирана система, която анализира и класифицира хилядите нови образци на зловреден код. В момента 94% от зловредния софтуер, открит от Panda Labs се анализира чрез технологията Collective Intelligence, чието действие се допълва от работата на няколко екипа, всеки специализиран в конкретен вид зловредни програми (вируси, червеи, троянски коне, шпионски софтуер, подправени имейли, спам и т.н.). Всичко това е и предпоставка за появата на едни много по-ефективни продукти за информационна защита.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08