Що се отнася до услугите в Интернет, Китай е загадка. Много от уеб сайтовете и услугите, които приемаме за даденост в Европа, са незаконни в Китай.
За да контролира достъпа до тези услуги, китайското правителство поддържа филтър за съдържанието в цялата страна, наречен “Великата защитна стена на Китай”. Филтърът се използва за блокиране на достъпа до уебсайтове, които се считат за подривни или нежелателни. В действителност филтърът е предназначен да ограничи потока от информация от източници като BBC News, които могат да противоречат на официалните държавни медии.
Сериозен проблем за чуждестранните посетители
Голямата защитна стена филтрира трафика на всяка интернет връзка в Китай, така че забранените сайтове са блокирани за всички – не само за китайски граждани. Това означава, че туристите не могат да получат достъп до Instagram, Facebook или YouTube например.
Същите ограничения важат и за бизнес пътници, които могат да изпитват проблеми при опит за достъп до инструментите, които използват за работа. Услуги като Google Docs и Dropbox са забранени, което прави много трудно осъществяването на бизнес комуникация.
Използвайте VPN, за да заобиколите филтъра
Китайските потребители обаче могат да заобиколят филтъра за съдържание, като използват услуги от виртуална частна мрежа (VPN). VPN услугата създава шифрован тунел между компютъра на потребителя и защитен сървър, разположен извън Китай. Целият уеб трафик, който преминава през VPN, е шифрован, така че китайският филтър за съдържание не може да го “прочете”. Криптираният трафик в мрежата може да се използва за достъп до забранени ресурси.
Не е необичайно туристическите агенти и ИТ мениджърите да препоръчат на потребителите да се запишат за VPN услуга, преди да пътуват до Китай.
Дали Китай може да спре VPN?
Китайското правителство е наясно, че VPN могат да бъдат използвани за заобикаляне на филтъра за съдържание и обяви планове за блокиране на достъпа до тези услуги. Всъщност забраната трябваше да влезе в сила на 31 март тази година.
Добрата новина за всеки, който пътува до Китай, е, че забраната изобщо не е била приложена. Отчетите от страната показват, че VPN връзките все още работят правилно.
Игра на котка и мишка
Китай блокира достъпа до VPN няколко пъти в миналото – но доставчиците на услуги обикновено реагират бързо. Чрез преконфигуриране на техните VPN сървъри, достъпът до работния филтър за съдържанието може да бъде възстановен в рамките на часове или дни.
Ако планирате посещение в Китай в близко бъдеще, трябва да сте сигурни, че имате инсталирана и конфигурирана подходяща VPN, преди да пристигнете. В противен случай може да откриете, че дори и основни задачи като четене на новините, търсене на информация или изпращане на имейли е невъзможно.
Струва си да се отбележи, че потребителите на Panda Dome Premium имат достъп до нашата първокласна VPN услуга като стандарт. Така че можете да пътувате в Пекин и извън него, като знаете, че Великата защитна стена на Китай изобщо няма да ви засегне.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08