Данните за влизане в близо 300 000 Nintendo акаунта са откраднати от хакери

Данните за влизане в близо 300 000 Nintendo акаунта са откраднати от хакери
изтичане на данни

През последните няколко месеца акаунтите на приблизително 300 000 потребители на Nintendo са компрометирании  от хакери. В края на април японската компания за потребителска електроника и видео игри обяви, че са били откраднати  160 000 акаунта от потребителската й база данни. През юни, при условията на продължаващо разследване, Nintendo увеличи броя до изумителните 300 000.

Инцидентът бе открит през април, след като потребителите на Nintendo започнаха да съобщават в социалните медии, че липсват средства, които в някои случаи са били използвани за закупуване на V-долари, виртуалната валута на Fortnite. Японската компания също потвърди, че щетите, които са успели да нанесат  киберпрестъпниците не се изчерпват само с това – те са имали достъп и до чувствителна информация като DOB, потребителски имена, държава на произход и имейл адреси. Свързаните услуги за плащане като информация за PayPal и кредитна карта също може да са били  компрометирани.

Според изявление, публикувано от Nintendo, само малка част от хакнатите акаунти са били използвани за извършване на измамни покупки. Компанията заяви, че работи активно по организиране на възстановяването на сумите на всички засегнати потребители, които наброяват под 3 000. Докато Nintendo продължава да наблюдава засегнатите акаунти, те поканиха потребителите си  да продължат да следят историята на своите покупки и да отчитат транзакции, които не разпознават. Компанията за потребителска електроника попадна под сериозен обстрел през април, когато изпрати туит, насърчаващ потребителите да си активират двуфакторна автентификация, но отне приблизително още две седмици, за да информират геймърите на Nintendo, че техните акаунти може да са били хакнати.

Компанията се извини на своите потребители и изиска всички засегнати потребители да променят паролите си. Като нова предпазна мярка, японската компания за видеоигри предложи двуфакторна проверка при влизане. Той премахна нуждата от Nintendo Network ID (NNID), така че сега потребителите могат да използват имейл адресите си за вход вместо NNID. Nintendo не е единственият производител на видеоигри, който търпи атаки от хакери. През 2017 г. сръчните хакери успяха да извадят информация за приблизително 2,5 милиона потребители на Xbox и Sony Play Station.

Разследването в Nintendo продължава, така че няма да бъде изненада, ако за няколко месеца броят на засегнатите потребители се удвои. Ако сте потребител на Nintendo 3DS, Wii U или Nintendo Switch, сега е отличен момент да промените паролата си, да активирате двуфакторна автентификация и да се уверите, че всички свързани устройства имат инсталиран ефективен антивирусен софтуер на тях. Пандемията Covid-19 не трябва да  тревожи  хората само с медицинските и икономическите си измерения, защото хакерите използват тези трудни моменти, за да нанасят удари по всички възможни незащитени зони.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в: