Данни на над 43 милиона имейл адреса са изтекли

Данни на над 43 милиона имейл адреса са изтекли

Вашият имейл може да бъде един от тях

Шансовете да намерите имейла си в зловреден спам списък са много високи. Повече от 43 милиона имейл адреси са изтекли от сървър на spam botnet, наречен Trik Spam, съобщи Bleeping Computer. Изследователи по киберсигурност открили изтичането на данни, докато разследвали произхода на масовото разпространение на версията на Троянския кон – Trik Trojan. Злонамереният софтуер е типичен представителн на зловреден код, използван като първа стъпка за заразяване на потребители с ransomware GandCrab. Известно е, че ransomware заключва системите и променя тапетите на заразените устройства. Самият Trik Trojan действа и като асемблер, който има способността да подмами системите да се присъединят към ботнета.

Огромното количество имейли беше открито на неправилно конфигуриран сървър, управляван от хакерите зад ботнета. Понастоящем няма данни, че в Trik Spam се съдържат паролите на изтеклата електронна поща. Ботнетът Trik Spam е бил на повече от десет години. Сървърът вече е офлайн.

Хакерите зад ботнет го отдават под наем на киберпрестъпници от години. Trik Spam наистина не е една от най-сложните бази данни за списък с електронна поща, нито е много сложна. И това не е първият път, когато хакерите погрешно конфигурират сървърите на спам-ботнетите, излагайки имейлите на милиони потребители. Panda Security ви напомня, че миналото лято общо 711 милиона уникални имейл адреса бяха изхвърлени от онлайн спамбот, наречен Onliner Spambot. Огромната база данни с имейли съдържаше и съответните пароли на някои от тях.

Какво да направите, ако имейлът ви е сред  тези 43 милиона адреса?

Не се паникьосвайте, но имайте предвид, че шансовете да получавате злонамерени имейли са високи. Да бъдеш мишена на кампаниите на malspam не е фатално. Хората понякога смятат, че такива нарушения на данните са обезпокоителни и са прави. Не е необходимо обаче да се отказвате от интернет. Практикуването на здравия разум и използването на антивирусни инструменти може да ви предпази от това да станете жертва. Също така, да разберете дали сте били засегнати е сравнително лесно – данните от изтичането на Trik Spam вече могат да се търсят в “Have I been Pwned”.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: