Данъчният сезон официално настъпи и данъчната служба официално започна да приема декларации. Физическите и юридическите лица работят по събирането на всички необходими документи, за да получат възможно най-бързо възстановяване на данъците. Информацията, от която приходната агенция се нуждае, за да обработи възстановяването, обикновено се състои от документи, издадени от банки, работодатели, здравни заведения, ипотечни компании, благотворителни организации и други институции. За съжаление данъчният сезон е натоварен и за киберпрестъпниците – хората понякога свалят гарда, докато са под напрежение и обработват толкова много чувствителни документи. Което, за съжаление, е възможност за удар от страна на лошите играчи. Ето нашите предложения за това как да не станете жертва.
Съхранявайте данъчните документи на сигурно място
Преглеждането на много документи по време на подготовката за подаване на данъчна декларация често означава, че хората дигитализират файлове с чувствителна информация, като ЕГН, номера на ипотечни кредити, DOB и др. Затова е задължително да се уверите, че документите се съхраняват на сигурно място. Ако специалистът по изготвяне на данъчни декларации поиска документи, съветваме физическите лица винаги да използват сейфове за сигурност или други надеждни решения за защита на тези файлове, докато ги прехвърлят или съхраняват.
Обърнете се към надежден данъчен експерт или използвайте надеждни онлайн данъчни услуги
Може да се изкушите да използвате някой доброволец, който може да ви помогне да подадете данъчните си декларации безплатно, но не забравяйте, че този непознат изведнъж има достъп до цялата ви ценна лична информация, която може да бъде използвана злонамерено. Същото важи и за уебсайтовете, които обещават помощ при попълването на декларациите – не използвайте услугите им, освен ако не сте сигурни, че доставчикът на онлайн услуги е честен.
Внимателно проверете статуса на връщането
Хакерите обичат да фалшифицират уебсайтове на приходни органи и да карат хората да разкриват чувствителна информация. Затова въвеждайте ЕГН и друга чувствителна информация само ако сте 100% сигурни, че сайтът, на който се намирате, е истински. Да предположим, че получите подозрителен имейл, който обещава по-бързо възстановяване на данъци и ви приканва да създадете акаунт и да споделите лична и банкова информация. В този случай вероятно сте измамени от престъпници, които се опитват да се сдобият с трудно спечелените ви пари.
Откажете се от обажданията на измамници
Никога не споделяйте лична информация с обаждащи се, които твърдят, че се свързват с вас от данъчната служба. Ако получите обаждане от човек, който твърди, че работи за НАП, и подозирате, че това може да е истинско обаждане, по-добре е да окачите слушалката и да се обадите директно на НАП, като използвате номера, който виждате на официалния им уебсайт. Така ще сте сигурни, че човекът, с когото разговаряте, е от там, а не измамник, който се опитва да открадне банковата ви информация.
Винаги проверявайте физическата поща
Киберпрестъпниците не са единствените, които се опитват да се доберат до трудно спечелените пари на хората. По време на данъчния сезон измамниците претърсват кварталите, за да търсят изхвърлени документи с чувствителна информация. Ето защо следенето на физическата ви пощенска кутия и гарантирането, че получавате пощата си ежедневно, е задължително, ако искате да останете незасегнати.
Макар че хората могат да направят само толкова, за да предотвратят физическата загуба на документи, най-съвременните антивирусни софтуерни решения защитават физическите лица и фирмите от телефонни обаждания на измамници, фишинг имейли, недостоверни доставчици на онлайн услуги и подправени уебсайтове. Антивирусният софтуер е програмиран така, че да отклонява измамниците, преди да имат възможност да нанесат удар. Защитата ви спестява веднъж, но също така гарантира, че потенциално откраднатата чувствителна информация няма да се окаже в обращение в тъмната мрежа в продължение на години. Докато получаването на нова кредитна карта е лесно, промяната на ЕГН е невъзможна.
Източник: Panda Media Center