Дигиталната амнезия се развива все по-интензивно

Дигиталната амнезия се развива все по-интензивно
Дигиталната амнезия

Цифровите устройства като смартфони, таблети и компютри намаляват ли паметта ни? Попитахме американците кои важни телефонни номера могат да запомнят и резултатите бяха тревожни. Може би най-страшното откритие от нашето проучване е, че над 82 процента от родителите не биха могли да запомнят телефонния номер на децата си. Тези резултати водят до заключението, че дигиталната амнезия е широко разпространена и е време да се борим с нея.

Проучихме 3000 американци, за да разберем кои телефонни номера могат да запомнят (без да поглеждат телефоните си) и открихме следното:

  • Повече от половината мъже не можеха да набират телефонните номера на родителите си по памет, за да ги чуят и разберат как са.
  • Хората на възраст 35–44 години знаят номера на своите партньори повече от всяка друга възрастова група.
  • 82 процента от родителите не биха могли да запомнят телефонния номер на децата си, ако са изправени пред спешен случай.
  • 61 процента от хората биха били разстроени, ако партньорът им не помни телефонния им номер.

Какво представлява дигиталната амнезия?

Дигиталната амнезия е ефектът от технологична зависимост, която възпрепятства способността ви да запомняте нещата.

Наричан още „Ефектът на Google“, резултатът от дигиталната зависимост може да намали способността ви да проследявате живота си като например колко пари изразходвате, приема на калории и дори променя модела ви на спане, намалявайки способността да запомняте нещата с течение на времето.

82 процента от родителите не можаха да си припомнят номера на детето си дори при спешни случаи

Без да имат номерата на децата си на бързо набиране, повечето родители не могат да си спомнят телефонните им номера. Хората на възраст между 25 и 34 години страдат от ефектите на дигиталната амнезия най-вече по отношение на децата си, като 88 процента от тази възрастова група не могат да запомнят номерата на децата си.

  • 63 процента от мъжете не могат да си припомнят телефонния номер на детето си.
  • 37 процента от жените не биха могли да наберат телефонния номер на детето си по памет.

Почти ⅔ от хората не биха могли да се обадят на родителите си по памет

Повечето поколения, на възраст между 18 и 64 години, са еднакво способни да запомнят телефонните номера на родителите си. 85 процента от хората на възраст между 18 и 24 години не биха могли да се свържат с родителите си без телефона си – притеснителен брой предвид на това, че тази възрастова група скоро предстои да  стане независима и ще се активизира социално и икономически.

  • 61 процента от мъжете не могат да си припомнят номера на родителите си.
  • 39 процента от жените не могат да запомнят телефонния номер на родителите си.

 Дигиталната амнезия засяга 59 процента от двойките (и 61 процента са разстроени от този факт)

От 1500 участници 61 процента от анкетираните хора казват, че ще бъдат разстроени, ако партньорът им не запомни телефонния им номер. Това е лоша новина за повечето връзки, тъй като по-малко от половината са способни да запомнят наизуст информацията за контакт на своя любим човек.

Дял на хората, които не могат да си припомнят номера на партньора си по възрастови групи:

  • Хора на възраст 18–24 години: 92 процента
  • Хора на възраст 25–34 години: 84 процента
  • Хора на възраст 35–44 години: 79 процента
  • Хора на възраст 45–54 години: 81 процента
  • Хора на възраст 55–64 години: 81 процента

Над ¾ не знаят телефонния номер на шефа си

„Без обаждане, без шоу“ е реалността за 78 процента от американците, които не биха могли да запомнят телефонния номер на мениджъра си без съдействието на запазената им информация за контакт.

  • 79 процента от хората на възраст между 45 и 54 години не могат да си припомнят наизуст телефонния номер на своя мениджър.
  • 85 процента от хората на възраст между 25 и 34 години не можеха да си спомнят телефонния номер на мениджъра си без помощта на телефона си.

Съвети за борба с цифровата амнезия

Паметта има значение. Способността да си припомняте важна информация не е автоматична, а усвоено умение. За щастие има начини за борба със загубата на памет, когато това е свързано  с ефекта на Google.

Ето няколко полезни  тактики, за да намалите дигиталната амнезия и да подобрите паметта си:

Изхвърляне от мозъка (Brain Dump): Подобно на претоварен компютър, мозъчното изхвърляне може да изчисти кеша ви, за да подобри цялостната производителност. Запомнете избраната информация – от рецепта до списъка с всички американски президенти. Седнете няколко минути, след това изпишете всяка част от тази информация, която можете да запомните.

Цифрова детоксикация (Digital Detox): Постоянното бомбардиране с информация може да доведе до загуба на паметта. Практикувайте „гладуване“ на мозъка, за да възстановите паметта си. Опитайте да включите телефона си в самолетен режим, да оставите устройството си в другата стая, когато спите,  или да извършите пълна цифрова детоксикация за определен период от време.

Ограничаване на известията: Подобрете способността си да се концентрирате, като премахнете разсейването на push известията от вашите приложения.

В най-крйния случай загубата на памет означава загуба на разбиране на миналото, основна стъпка за избягване на повтарящи се грешки. С напредването на технологиите ние също трябва да упражняваме мозъка си, за да сме в крак с тенденциите.

Дигиталната  амнезия не е единствената потенциална заплаха, която идва с използването на интернет. Защитете мрежите си с цялостна антивирусна защита, за да сте спокойни за  вашите устройства.

Методология: Това проучване е проведено за Panda Security с помощта на Google Consumer Surveys. Извадката се състоеше от не по-малко от 1500 попълнени отговора на въпросник за общо 3000 респонденти. Приложено е претегляне след стратификация, за да се осигури точно и надеждно представяне на общата популация. Това проучване е проведено през август 2020 г.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

AntivirusBG ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: