Всеки ден има нова история за нарушаване на киберсигурността или хакерство, което причинява опустошения и разрушения – ние редовно ги следим тук. Затова е приятно от време на време да се пише за нещо по-положително – като значително намаляване на инцидентите със злонамерен софтуер.
Според скорошно проучване, публикувано в списание Infosecurity, инцидентите със зловреден софтуер са спаднали с 23% миналата година. През 2018 г. злонамереният софтуер беше причината за близо половината (45%) от всички съобщени инциденти в киберсигурността. Година по-късно само 22% са причинени от вируси, извличане на софтуер и други варианти на зловреден софтуер.
Има предположения, че атаките на зловреден софтуер с криптовалути също намаляват.
Победа за домашните потребители
-По-малкото случаи на злонамерен софтуер ни казват три неща. Първо, собствениците на компютри се справят с киберсигурността, като използват анти-зловреден софтуер, за да предотвратят зараза на техните персонални компютри и мобилни устройства.
-Второ, хората стават все по-наясно с рисковете за киберсигурността като цяло. Те не се подмват да отварят прикачени файлове от имейли с неизвестни податели или да посещават фишинг сайтове, заразени със злонамерен софтуер.
-Трето, хакерите са принудени да променят начина, по който подбират и нападат жертви. Тъй като средствата за борба със злонамерения софтуер стават по-интелигентни и по-ефективни, престъпниците трябва да използват други техники, за да проникнат в компютрите.
Това е страхотна новина за потребителите на домашни компютри. Сега, когато хакването на домашни компютри става все по-трудно, хакерите са по-склонни да се съсредоточат върху атакуването на корпоративни ИТ системи в бъдеще, тъй като потенциалните печалби за тях са много по-големи.
Продължете с добрата работа
Това е първият път, когато степента на атака на злонамерен софтуер е спаднала – може би 2019 година беше годината, в която собствениците на домашни компютри най-накрая започнаха да се борят. Но тези успехи могат да бъдат загубени, ако не останем бдителни; винаги се разработва нов зловреден софтуер, така че трябва да сме готови да се защитаваме срещу него.
Каквото и да се случи, ние знаем, че престъпниците няма просто да се „откажат“. Въпреки че процентът на инциденти със злонамерен софтуер е намалял, общият брой на инцидентите в киберсигурността продължава да се покачва, като нараства с 34.4% само за една година.
Изборът на интелигентна система срещу злонамерен софтуер за защита на вашите компютри, смартфони и таблети ще бъде важна първа стъпка. Като предварително инсталирате анти-злонамерен софтуер, можете напълно да избегнете заразяване. Можете да намерите едномесечна безплатна пробна версия на Panda Dome тук.
По същия начин всички ние трябва да останем в течение на събитията. Намаляването на атаките със злонамерен софтуер не означава, че престъпниците са се отказали – те просто ще променят начина, по който работят.
Често е по-лесно и по-ефективно просто да попитате някого за паролите му. Преструвайки се, че са вашата банка, доставчик на комунални услуги или дори вашият шеф, хакерите ще се опитат да получат тези данни. Тъй като те са толкова ефективни, може да станем свидетели на увеличение на измамите с фишинг и социален инженеринг през следващите няколко години.
Както винаги, нашият съвет е да инсталирате анти-злонамерен софтуер и да сте в течение. Ако някога видите нещо, което не изглежда съвсем правилно в имейла ви или в мрежата, стойте настрана – вашите подозрения най- вероятно са верни.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08