Европа отвори вратата към универсален портфейл

Европа отвори вратата към универсален портфейл

Представете си, че се премествате в мечтаната дестинация. Тропически рай на брега на морето? Очарователно планинско село? Целунат от слънцето замък, заобиколен от лозя? Изберете сами. Всичко, което трябва да направите, е да опаковате вашият багаж – един  смартфон.

Хващате такси до гарата, сканирате турникета и се качвате на влак до летището. При пристигането си минавате през биометричен коридор и се качвате направо на самолета. След като самолетът ви кацне, вземате кола под наем. Докосвате с цифрова шофьорска книжка, за да отключите вратата.

Пътувате към новия си дом. По пътя се отбивате в магазин, за да напазарувате хранителни продукти, стоки от първа необходимост и бира, ако имате желание. Ако сте в САЩ, може би ще вземете и пистолет. Всички покупки се одобряват невидимо. Излизате от магазина и се връщате в колата.

Паркирате пред красивата си нова къща. Лицето ви отключва входната врата и вие се свличате на дивана. С бързо прелистване на телефона си откривате банкова сметка, насрочвате сметките и се регистрирате за услуги.

Изведнъж ви обзема паника: забравили сте портфейла си. Липсват картите ви, паспортът, здравните документи, юридическите документи и удостоверенията за образование. Но след това си спомняте: всичко се съхранява на сигурно място в телефона ви.

Дали това е цифров сън или високотехнологичен кошмар? Така или иначе, това се превръща в реалност.

Цифровата самоличност

Цифровата самоличност вече е широко разпространена в областта на финансовите услуги, граничния контрол и проверката на възрастта. Портфейлите на Google и Apple вече са обичайни инструменти за плащания и съхранение на данни.

С разширяването на възможностите хартиените документи и пластмасовите карти ще бъдат изхвърлени на бунището на историята. Но пътят към приемането им е несигурен.

Цифровите портфейли все още силно ограничават оперативната съвместимост между приложенията и услугите. Случаите на употреба са ограничени, а наличността на услугите е силно лимитирана. Технологията предизвиква и тревога за масово наблюдение и кражба на данни.

За да разгърнат потенциала си, цифровите портфейли се нуждаят от гарантирана сигурност, достъп и съвместимост. В Европа тези гаранции са на път да бъдат постигнати.

До 2026 г. ЕС ще ги вгради в нова система: европейска цифрова идентичност (eID).

Margrethe Vestager, the EU's competition commissioner, speaking at a podium

Маргрете Вестагер, бившият ръководител на ЕС по цифровите технологии, заяви, че електронната идентификация ще намали бюрокрацията. Кредит: Европейска комисия

Вградена в електронен портфейл, електронната идентификация ще съхранява, показва и проверява удостоверителните данни. Само с едно приложение гражданите ще могат да управляват финансите си, да получават достъп до услуги, да подписват договори и да пътуват до мечтаната дестинация. През цялото време данните ще останат под техен контрол.

Планът получи както похвали, така и критики. Сред поддръжниците е Тим Бърнърс-Лий, създателят на световната мрежа. Той вярва, че цифровите портфейли могат да възродят неговата основна идея: свободен и отворен интернет.

Универсалният портфейл

Скоро след раждането на мрежата през 1989 г. технологичните гиганти поеха управлението. Бърнърс-Лий наблюдаваше мрачно как те извличаха данни от неговата идея. Нашата информация се превърна в гориво за техните бизнес империи.

За да си върнем властта, трябва да си върнем контрола върху нашите данни. „Портфейлите позволяват това“, казва Бърнърс-Лий пред TNW. „Те ми позволяват да съхранявам всичките си данни на едно място и да избирам как, на кого и кога да ги споделям.“

69-годишният мъж има план да докаже това твърдение. Чрез своя стартъп Inrupt той прекарва последните седем години в създаване на инструменти за децентрализиране на мрежата. Това лято те се появиха отново в нов продукт: универсална инфраструктура за портфейл за данни.

Изградена на базата на отворени стандарти, системата предлага оперативна съвместимост между множество услуги. Информацията се съхранява по сигурен начин в „шушулки“ с лични данни, които позволяват повторна употреба в приложения, услуги и системи за изкуствен интелект. Но потребителят винаги запазва контрола си.

Това е подход, който преобръща преобладаващия модел.

Европейският стандарт

Днешните цифрови портфейли са изолирани „точкови решения“ с ограничени приложения. Услугите, до които те имат достъп, често изискват данни от потребителите. Един-единствен портфейл не може да управлява всички тях. „Все едно да имам нужда от различна кредитна карта за всеки магазин“, казва Бърнърс-Лий.

Портфейлът на Inrupt отваря силозите за данни и свързва множество приложения. Бърнърс-Лий го описва като „разширение на мрежата“.

„Почти всичко, за което днес мога да използвам приложение, утре ще мога да правя от портфейла си с данни“, казва той. Електронната идентификация може да доближи това утре.

Бърнърс-Лий възлага големи надежди на проекта. Той очаква ЕС да постави „важна летва“ за портфейлите и да наложи „стандарт“ за удостоверенията.

„След като тази основа стане общодостъпна, потребителите и гражданите ще започнат да очакват портфейлите им да съхраняват все повече и повече видове данни“, казва той. „А организациите ще измислят все повече начини да ги обслужват чрез портфейлите си.“

Tim Berners-Lee speaking to his Inrupt co-founder John Bruce about the digital wallet

Бърнърс-Лий (в средата) и съоснователят на Inrupt Джон Брус (вдясно) представиха плана на Inrupt на конференцията TNW. Кредит: The Next Web

Портфейлът на ЕС

Електронната идентификация предизвиква вълнение и в Mitek, фирма за проверка на самоличността. Компанията осигурява удостоверяване на автентичността за банкови услуги, биометрични сканирания по границите и покупки с възрастови ограничения. Всички те биха могли да се възползват от плановете на ЕС.

Крис Бригс, старши президент на отдела за идентификация в Mitek, описва електронната идентификация като „истинска местна цифрова идентичност“. Той очаква проектът да установи „глобален стандарт“ за портфейлите.

Бригс вярва, че планът попада в регулаторната зона: защита на потребителите и същевременно стимулиране на иновациите. Това е в рязък контраст с напредъка от другата страна на Атлантическия океан.

В САЩ стандартите за оперативна съвместимост са крайно недостатъчни. Достъпността също е недостатъчна. Резултатът е по-бавното приемане на безконтактните плащания и цифровите идентификатори.

„Трябва да се изгради екосистема“, казва Бригс. „Трябва да имате стандарти и оперативна съвместимост. И електронната идентификация прави това за Европа.“

Схемата ще задължи всяка държава от ЕС да предлага „европейски портфейл за цифрова идентификация“. Проучванията показват, че те ще бъдат посрещнати радушно.

Ответната реакция на наблюдението

В целия свят цифровите портфейли набират популярност. През 2017 г. на тях се падат приблизително 18 % от стойността на онлайн трансакциите и 10 % от потребителските разходи в точките на продажба. До миналата година тези цифри са се увеличили до 50% и 30%.

А плащанията далеч не са единствената атракция. Неотдавнашно проучване установи, че повече от половината потребители се интересуват и от други начини на използване на портфейлите. Сред представителите на поколението Z и милениалите този процент надхвърля 75%.

Възможно е скоро те да получат желаните възможности. Бен Ууд, главен анализатор във фирмата за технологични проучвания CCS Insight, предвижда бързо разширяване на функциите. „Очаквам цифровите портфейли да стават все по-важни, тъй като все повече аспекти на ежедневието се цифровизират“, казва той.

Електронната идентификация може да ускори този процес. Но първо ЕС трябва да успокои тревогите за наблюдение.

European Commission President Ursula von der Leyen, one of the EU's biggest supporters of the digital wallet

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви, че окончателният вариант на електронната идентификация ще бъде „такъв, на който се доверяваме“. Кредит: Европейска комисия

Критиците твърдят, че електронната идентификация може да позволи на правителствата да следят всяка наша стъпка. През ноември миналата година 552 учени и изследователи подписаха отворено писмо, в което предупреждават, че планът „значително увеличава потенциала за вреди“.

Фирмите за портфейли твърдят, че опасенията са пресилени. Те твърдят, че технологията всъщност ще подобри сигурността и неприкосновеността на личния живот.

Бригс е съгласен. „Данните ви са много по-безопасни в портфейла, отколкото в задния ви джоб“, казва той. „Вие се разхождате с парче пластмаса, което всеки може да копира, фотографира или подправи. Ако имате криптографски контрол… това само помага на потребителите да останат в по-голяма безопасност.“

Портфейлът на бъдещето

Със строги правила, гарантирана оперативна съвместимост и строги глоби за нарушения, електронната идентификация може да укрепи правата върху данните.

Бригс смята, че отворената рамка е от съществено значение. Той също така иска ЕС да осигури стабилни механизми за защита на данните и съгласие. „Затворената електронна идентификация ще бъде в ущърб на нейното приемане“, казва той. „Тя трябва да бъде изградена на базата на публикуван отворен стандарт.“

Ако тази рамка бъде осигурена, електронната идентификация би могла да навлезе по-дълбоко в живота ни с цифровите портфейли.

Бърнърс-Лий си представя безкрайни възможности.

Един портфейл ще интегрира стотици услуги. Фитнес приложенията например ще се слеят с медицинските досиета, за да подобрят анализа на здравето. Учените ще се възползват от прозренията, за да създадат нови лечения – но само с вашето съгласие. След това агенти с изкуствен интелект ще управляват данните от ваше име.

Планът обаче има един проблем: батериите на смартфоните все още са слаби. Едно пълно зареждане осигурява средно около 10 часа живот при активна употреба- не е идеално, когато приложение управлява живота ви.

Разбира се, можете да носите със себе си една или две захранващи банки. Но това разрушава мечтата да се придвижвате у дома само с телефон.

Фирмите за данни вече са предложили решение. Вместо да се отваря приложение, те предлагат достъп до портфейла чрез биометрични данни.

Един ден само лицето ви ще може да ви отведе до мечтаната дестинация. Забравете за физическия портфейл – дори няма да ви е необходим телефон.

Автор: Томас Маколи

Източник: TNW

Сподели в: