В скорошен процес стана ясно, че Европейският Съд за правата на човека е разпоредил, че е приемливо работодателите да наблюдават работата на служителите си в мрежата, включително личната онлайн кореспонденция.
В този случай ищецът, който претендира за нарушаване правата на човека, си е комуникирал със своята годеница и брат в работно време – от служебен компютър, използвайки приложение за чат. Подобни случаи на използване на социални мрежи в работно време на практика предполагат забрана над всички потребители в работните часове.
Съдът в Страбург обяви пред уволнения служител, че не е неразумно, работодателя да не може да провери дали служителите му си изпълняват работните задачи или се занимават с друга нерегламентирана дейност. Това е право подобно на американските закони, където работодателите имат право да преглеждат съдърванието на служебните компютри.
Фирмена политика
В Кралството правата биват ограничени до неразрешена употреба на устройствата за лично ползване през работно време.
Все пак трябва да се допитате до изискванията на работодателя, защото може да попаднете на такъв, който разрешава комуникацията в ранотно време, разбира се в рамките на нормалното или друг, който налага пълна забрана.
Вашият работодател трябва да Ви информира, ако смята да проследава Вашите имейли или употреба на интернет, и което да бъде упоменато във Вашият трудов договор или услувия.
Ако фирмата Ви работи на принципа Bring Your Own Device (BYOD) (при мониторинг на комуникациите, особено, когато служителите ползват лични устройства за служебни целиo).
Служителите трябва да знаят, че въпросната употреба и чат в работно време рефлектира върху работния процес и производителност на компанията.
Въпрос на избор
Правомощията на потребителя опират или до мониторинг на комуникацията или налагане на пълна забрана за използване на интернет и мобилни устройства за лични цени. Ако не желаете Вашият работодател да чете личните ви съобщения, тогава не ползвайте личните си устройства за служебни цели и през работно време.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg