В днешно време хората имат нужда да споделят личния си живот с останалия свят. В повечето случаи, когато създавате профил в популярни социални медийни мрежи като Instagram и Facebook, настройката по подразбиране е информацията ви да бъде публична. Това би позволило на всеки по света да види съдържанието, което споделяте, да види част от вашата активност в социалните мрежи и да има достъп до ценна информация, като вашето пълно име, имейл адрес и др. Въпреки че имате много харесвания от случайни хора, вие се отказвате от голяма част от поверителността си.
Какво може да се обърка, като се споделя твърде много в социалните медии?
Сталкери
Хората понякога са обсебени от известни личности и докато повечето звезди живеят в добре охранявани имоти, може да нямате късмета да притежавате имение в Малибу и публикациите ви могат да разкрият физическия ви адрес. Случаите на хора, арестувани за преследване на тийнейджъри, бивши колеги и влиятелни лица, не са нещо необичайно. Като показвате твърде много информация в профила си в социалните медии, всеки може да използва техники като Google Earth и други, за да намери точното ви местоположение и в крайна сметка да започне да ви дебне.
Кражба на самоличност
Престъпниците не се нуждаят от много информация, за да извършат измама с идентичност. Когато се обадите на Вашия лекар или в банката си или отидете в местния магазин за мобилни телефони, ще Ви бъдат зададени въпроси за потвърждение като вашето пълно име, дата на раждане, настоящ адрес и телефонен номер. Много често се нуждаят и от номер на социално осигуряване, ЕГН или поне последните четири цифри от него. Имайки това предвид, сега можете да видите, че стотици милиони профили в социални медии по целия свят имат тази информация лесно достъпна на сайтове като Facebook, с изключение на социалноосигурителен номер и ЕГН, разбира се. Имайте предвид, че Equifax е хакнат, така че технически никой възрастен американец не бива да се чувства в безопасност, че самоличността му не може да бъде открадната. Бяха хакнати и държавни агенции и институции в други страни (например НАП в България – бел. пр.). Понякога споделянията в социалните медии улесняват работата на киберпрестъпниците.
Изнудване
Разкриването на твърде много в социалните медии понякога ви осигурява необходимия приток на допамин. И все пак може да позволи на колега, познат или буквално на всеки да търси начини как да ви изнудва. Живеем в „култура на отмяна“, при която можете да бъдете опозорен публично буквално от всеки, който не подкрепя вашето мнение. Ако в крайна сметка се скарате с непознат, същият човек може да успее да изкопае коментарите, които сте направили в социалните медии, и да използва скрийнграбите за изнудване или може да ви съсипе живота, като сподели откритията с вашия работодател.
Социално профилиране
Фактът, че сте споделили твърде много в социалните медии, може да се използва за социално профилиране от потенциални работодатели, бизнес партньори или всеки, който предстои да започне няккви отношения с вас. Понякога можете да използвате социалните си медии във ваша полза, но също така може да бъде досадно, че работодателят поставя автобиографията ви на дъното на купчината документи, просто защото не му харесва нещо, което са видели в социалните медии.
Някой може да твърди, че ако се присъедините към социална мрежа, вероятно сте в „социалната“ част. За предпочитане е обаче да контролирате нещата и да сте наясно кой има достъп до вашият профил. Ако видите някой, когото не познавате лично; този човек може да е този, който би съобщил за вашата дейност в социалните медии на вашия мениджър, или търси начини да ви изнудва или може да събира информация, която да добави липсващото парче към схема за измама за самоличност, която се е насочила срещу вас. Като се отказвате от информация и получавате харесвания в Instagram, може да отваряте вратата за киберпрестъпниците, за да се опитат да ви измъкнат например възстановяването на данъци или безплатните километри за полети.
И така, какво е решението?
Освен да се използва правилната VPN, за да поддържа поверителността ви по време на сърфиране, всеки трябва да контролира личната информация, която споделя онлайн, като се увери, че не се отказва твърде много от поверителността си. Просто отидете в настройките си за поверителност и направете профилите си в социалните медии възможно най-лични. Освен това избягвайте битки с непознати. Промяната на нечие мнение може да е нещо, което ви харесва, но имайте предвид, че спорещите с вас може да са тролове, които са там, за да ви провокират с надеждата, че ще кажете нещо, което те могат да използват срещу вас. Не бихте променили ничие мнение; просто ще играете игра, която ще загубите. И кажете това на близките си – футболист на LA Galaxy наскоро беше уволнен, защото съпругата му публикува обидно съдържание за негови съотборници в социалните медии, така че действията на хората, които обичате, също могат да повлияят и на живота ви.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Antivirus BG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08