Instagram започна да крие броя на лайковете за някои профили, които са разположени в много страни
Преди няколко месеца Instagram започна да крие броя на харесванията за някои профили, разположени в множество страни по света. Собствениците на профилите все още можеха да видят броя на харесванията, които получават, както и потребителските имена на хората, които са ги харесали. Други потребители обаче не можаха да видят количеството харесвания, генерирани от същия пост. Вместо това те виждаха няколко имена на взаимни приятели, които са ги харесали и можеха да натиснат, за да видят потребителските имена на харесващите. Единственият начин да разберете точно колко харесвания има публикацията беше да се справите с понякога невъзможната задача да ги преброите ръчно.
Тестът продължава да се разширява
Първоначално скриването на лайковете от страна на Instagram започна като тест, но изпитанието продължи да се разширява и сега се вижда в акаунти, базирани в САЩ. Според Instagram скриването на броя на харесванията е опит на компанията да превърне Instagram в място, където хората да се чувстват по-удобно да изразят себе си и да покажат подкрепа на неща, които истински харесват. Instagram иска да види, че потребителите му поддържат публикации със сърце, защото истински им се радват, не само защото са повлияни от броя на другите хора, които са го харесали. Според туит, изпратен през официалния профил в Twitter на Instagram, отзивите от тестовете са положителни и те планират да продължат с подобно скриване.
Тестовете, извършени от Instagram, влияят върху нивата на излагане на влиянието на Instagram, тъй като някои от тях показаха значителен спад на популярността, след като броят на харесванията беше скрит. Въпреки че влиятелните хора може да не харесат новия ход на Instagram, маркетинговите агенции може да са още по-разстроени, тъй като те вече не могат да проверят броя на харесванията, получени от спонсориран пост. Вече може да се наложи агенциите да разчитат на данни, предоставени от влиятелните лица – данни, които могат лесно да бъдат манипулирани.
Това маркетингова стратегия за хващане на клиенти ли е?
Въпреки че по-рано този месец изпълнителният директор на Instagram Адам Мосери смело заяви, че не се страхува да взима решения, които може да навредят на бизнеса, стига да подпомагат благосъстоянието и здравето на хората, това всъщност може да е ход за пари за Instagram, тъй като те може скоро да пуснат платено „решение“ на проблема за маркетинговите агенции.
Напоследък, като че ли връзката се къса в бизнес отношенията между брандове и големите маркетингови агенции. Примерна ситуация, марка Z плаща на маркетингова агенция Y X сума пари за Instagram харесвания. С новия ход от Instagram, много скоро марката Z ще плати директно на социалната мрежа, за да осигури достъп до данните на маркетинговата агенция Y. Всичко това ще доведе до повишени цени за маркетинговите агенции или по-ниско заплащане на “звездите”(с много последователи и харесвания) в социалните медии, които се опитват да продават влиянието си на конкретни марки.
Ходът на Instagram може да помогне на потребителите му да бъдат по-смели и да засилят креативността, тъй като потребителите няма да се колебаят да публикуват нещо, което може да не ви хареса, просто защото никой друг няма да знае, че публикацията не е харесала толкова много. Припомняме обаче, че Facebook е собственик на Instagram, а Марк Зукърбърг не е влязъл в топ пет на най-заможните хора в света, като е взел лоши бизнес решения, а решението да се скрие броят на харесванията в Instagram може да се окаже, че е насочена към печалба.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08