Зловреден код през 2017 година. Изминалата година беше изключително динамична по отношение на киберпрестъпленията, особено когато става дума за злонамерен софтуер и неговото разпространение. Увеличаването на броя на атаките и преди всичко професионализирането на техниките, използвани от кибер-престъпниците, е в основата на експоненциалното разпространение на злонамерен софтуер. Само през 2017 г. (според данните, събрани до 20 септември), PandaLabs регистрира 15,107,232 различни злонамерени файлове, които никога преди не бяхме виждали. Но общият брой нови злонамерени програми е много по-висок – до 285 000 нови проби за зловреден софтуер всеки ден.
Това прави перфектното усещане, че топ 10 файловете за зловреден софтуер в нашия облак включват имена като WannaCry, ransomware, които са причинили хаос в бизнес мрежите по целия свят, както и зловредната версия на CCleaner, инсталирана от повече от два милиона потребители. Но в допълнение към тях можем да направим следните заключения за състоянието на зловреден софтуер през 2017 г. В годишния доклад на PandaLabs бяхме включили най-важното
Опитът на зловреден софтуер да премине незабелязано
При прегледа на данните, виждаме, че от регистрираните 15,107,232 регистрирани проби, 99,10% са наблюдавани само веднъж. Тоест, 14,972,010 файла. Видяхме само 989 злонамерени файлове на повече от 1000 компютъра, 0,01%. Това потвърждава това, което вече знаехме: а именно, че освен някои изключения – като гореспоменатите WannaCry или HackCCleaner – повечето злонамерени програми се променят всеки път, когато се заразяват, така че всяко копие има много ограничено разпространение.
Данните от тази година ясно показват, че въпреки многото видове зловреден софтуер, всеки от тях заразява само няколко устройства поотделно. Като атакува минималния брой възможни устройства, всеки образец намалява риска от откриване и изпълнява целта си: да остане незабелязано и да осигури успеха на атаката.
Във всеки случай общият брой на новите проби на злонамерен софтуер (15 милиона) не е толкова важен, когато става въпрос за изчисляване на риска. Това, което наистина ни влияе, е честотата, с която можем да се справим индивидуално със самия злонамерен софтуер. За да оцени този риск, PandaLabs измерва само онези опити за злонамерен софтуер, които не са открити чрез подписи или чрез евристика.
Препоръки за 2018 без злонамерен софтуер
Следването на тези съвети ще ви помогне да намалите риска да станете жертва на зловреден софтуер:
1) Помислете, преди да кликнете: няма достъп до връзки, изпратени до вас от непознати;
2) Избягвайте да теглите приложения от ненадеждни източници;
3) Не отлагайте – следете актуализациите на системата;
4) Използвайте силни пароли, за да защитите самоличността си;
5) Изберете платформа за киберсигурност с усъвършенствани модули.
Технологиите ни за защита се подобряват и се актуализират с нарастването на броя на злонамерения софтуер, поради което можем да открием заплахите, които други решения не могат. Panda Adaptive Defense е в крак с опасностите и предлага на пазара услугите и инструментите, необходими за посрещане на всичко, което очакваме през 2018 г. Ние сме готови да поемем новата година!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
www.antivirus.bg
support@antivirus.bg