Facebook и Instagram са наводнени с групи, страници и профили, които публикуват смешни викторини, молещи членовете и последователите им да отговорят на въпроси, които предизвикват ангажираност, като например на колко години са, за определени дати или събития в живота им. Естествено, жадните за внимание хора с радост споделят информацията. Въпреки това потребителите на социални медии не осъзнават, че като участват, те раздават чувствителна информация като дата на раждане, място на раждане, дата на сватбата и т.н.
Коментарите, публикувани под такива публикации, често са публични, което означава, че всеки може да ги види. И под всички, които имаме предвид, престъпници, които търсят начини да извършат престъпление. Тъй като тази информация е свободно достъпна, секцията за коментари под забавен въпрос изведнъж се превръща в източник на информация за измамниците. Помислете за този метод за събиране на информация като за социалната медийна версия на вирусното видео на Джими Кимел „каква е вашата парола“ от 2016г.
Милиарди записи на данни са били откраднати при пробиви на данни на големи корпорации през последното десетилетие и много често всички хакери които искат да извършат престъпления за кражба на самоличност е да търсят липсващото парче … което може да се скрие в секцията за коментари. Хакерите не само търсят DOB, но и потенциални отговори на въпроси за сигурност като „къде се срещнахте за първи път с партньора си?“ или „коя е любимата ви храна?“ или „как се казваше първият ти домашен любимец?“.
Такива искания да разкриете повече за себе си често са маскирани като глупави въпроси, но даването на такава информация публично може да има отрицателни последици. И тази последна част от пъзела, която може да бъде ключова дума или отговор на защитен въпрос, може да се крие в един от вашите коментари в социалните медии.
Като общо правило, не трябва да казвате нищо крещящо в социалните медии, тъй като не знаете кой слуша. Измамниците стават все по -креативни и използват други начини да получат достъп до информация, която би им се оказала полезна … и разглеждането на секцията за коментари на случайни публикации често е отправна точка.
Следващия път, когато във вашата хронология във Facebook се появи въпрос, който ви моли да споделите модела и годината на първата си кола или годината, в която сте завършили гимназия, помислете два пъти, преди да публикувате, тъй като киберпрестъпниците може да следят тези коментари. Колкото повече взаимодействате и разкривате в социалните медии, толкова повече точки от данни (цифров отпечатък) оставяте на хакерите за анализ и евентуално използване в близко или далечно бъдеще.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08