Интернет е чудесен начин да бъдете информирани за случващото се по света. Новини, клюки за знаменитости, лични актуализации от приятели, почти всичко, което искаме или трябва да знаем, е достъпно онлайн и обикновено чрез социалните медии.
Между всички полезни данни обаче има много дезинформация. Измамите продължават да се разпространяват онлайн – и има реален риск да се хванете.
Momo, Instagram и др
Почти всеки ден имаме нови измами. Вземете например Momo Challenge, където родителите и засегнатите хора започнаха да споделят истории за ужасяваща нова „игра“, която беше насочена към малки деца и която може да доведе до фатални последици.
Още по-скоро бяха „предупрежденията“, че Instagram е на път да промени правилата си за съдържание, използвайки качени снимки и видеоклипове срещу потребителите на социалните мрежи. Чрез повторно споделяне на историята притежателите на акаунти могат да се „откажат“ от промените.
Бързо търсене в Google разкрива, че нито една история не е вярна. Няма независимо проверени случаи на това, че децата се убиват заради Момо. И не, Instagram няма да започне краде всичките ви данни.
И така, защо се залъгваме по тези фалшиви новини?
Пристрастност на потвърждение
Много от тези фалшиви новини успяват, защото смятаме, че може да са верни – дори и без доказателства. Знаем, че Facebook / Instagram събират много лични данни и ги използват по начини, които не разбираме. Така че въображението е настроено да вярва, че социалната мрежа наистина ще започне да „злоупотребява“ с вашите снимки.
Още по-лошото е, че много от нас знаят, че тези измами не са верни. Но ангажиращият характер на социалните медии ни кара да мислим, че така или иначе трябва да ги споделяме. И 99 пъти от 100, всичко, което правим, е да си губим времето.
Хакерската връзка
Проблемът е, че киберпрестъпниците често могат да използват измами в своя полза. Чрез леко изменение на новинарската история хакерите могат да поставят връзки към изтегляния, които обещават да “поправят” сигурността – но които всъщност инсталират злонамерен софтуер на компютъра на жертвата.
И това е, когато онлайн измамите стават сериозни. Споделянето на фалшиви новини всъщност може да доведе до това вашите приятели да станат жертва на престъпление. За да защитите по-добре себе си и контактите си, трябва да устоите на желанието да споделяте каквото и да било, докато не проверите дали е вярно или не.
Трябва също така да се уверите, че сте правилно защитени от злонамерени връзки, съдържащи се в измамни съобщения. Чрез инсталирането на доказана система срещу злонамерен софтуер като Panda Dome вие автоматично сте защитени от посещение на злонамерени уебсайтове или инсталиране на зловреден софтуер.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08