Онлайн репутацията никога не е била по-важна. Независимо дали се опитвате да влезете в колежа или да интервюирате за мечтаната си работа, можете да сте сигурни, че хората гледат какво може да каже интернет за вас. 70% от служителите в приемните училища съобщават, че гледането в социалните медии е „честна игра“, докато 54% от работодателите са решили да не наемат някой въз основа на техните профили в социалните медии.
В допълнение към почистването на социалните медии с намерението да напреднете в образованието или кариерата си, важно е да използвате настройките на тези платформи, които да пазят вашите данни и информация ежедневно. За да ви помогнем, имаме инфографика за това как да почистите вашите Facebook, LinkedIn и Twitter и какви настройки трябва да активирате за по-голяма сигурност.
4 съвета за почистване на Facebook
Facebook се превърна в един от най-използваните сайтове за социални медии с 2,23 милиарда активни потребители месечно. С 57% от работодателите съобщават, че са намерили нещо в профил в социалните медии, което ги е накарало да не наемат някой, е важно да поставите най-добрия си крак напред, като почистите сметката си.
1) Актуализирайте раздела „За“
Освен снимката на потребителския ви профил, раздел „За нас“ е едно от първите неща, които някой, който гледа профила ви, ще види. Не забравяйте да включите актуална и актуална информация. Докато вашата биография в LinkedIn е място, където можете да опишете вашата професионална страна, вашата биография във Facebook може да покаже повече от вашата личност, докато все още сте професионално приемливи.
Също така проверете дали вашият настоящ град, историята на училището и историята на заетостта също отговарят на това, което е на другите ви профили. Несъответствията могат да бъдат червен флаг.
2) Оценете снимките си
Уверете се, че публикуваните от вас снимки са такива, на които нямате нищо против да ги видите, от баба до следващия ви работодател. За да направите това, отидете в раздела за снимки и превъртете секциите „Вашите снимки“ и „Снимки на вас“. Ако сте маркирани в снимки, които не са подходящи, премахнете маркерите. Ако не е нещо, което искате в интернет, свържете се с лицето, което е публикувало, и поискайте да го свалят.
3) Одит на вашите постове и харесвания
В зависимост от това колко дълго сте имали своя Facebook, може да има някои публикации и подобни неща, които вече не искате да покажете. Подобно на LinkedIn, ще искате да прегледате публикациите си и да изтриете всички, които са неподходящи.
Същото важи и за страниците на страниците. Уверете се, че харесвате страници и марки, които поддържате, и можете да стоите зад тях, ако са отгледани в интервю.
За да намерите и редактирате вашите предпочитания:
Хронология → Още → Обича → Редактирайте съответно
4) Проверете настройките за поверителност
Подобно на другите социални платформи, настройките, които избирате, са важни. За да направите профила си защитен и да защитите информацията си от нежелани очи, има някои настройки, които искате да коригирате.
Настройките за сигурност, които искате да търсите:
Предишна дейност
Настройки → Поверителност → Вашата дейност → Ограничаване на предишни публикации
Това ще промени аудиторията за всички обществени публикации, които сте споделили в миналото
Бъдеща дейност
Настройки → Поверителност → Вашата дейност → Кой може да вижда бъдещите ви публикации → Приятели
Разпознаване на лицето
Настройки → Разпознаване на лица → Не
Това ще изключи възможността Facebook да ви разпознава и проследява в снимки и видеоклипове
местоположение
Facebook App на Mobile → Настройки → Поверителност → Местоположение → Никога не споделяйте
Преглед на маркерите
Настройки → Хронология и маркиране → Преглед → Вкл
Това ви позволява да прегледате всичко, което сте маркирали, преди да го оставите на времевата линия.
Какви данни събира Facebook?
Facebook имаше най-голямото нарушение на данните през септември 2018 г., което разкри личната информация на близо 50 милиона потребители. Инциденти като това поставят под въпрос кои данни Facebook събира от потребителите на първо място.
Ето данните, които Facebook събира:
Информация и съдържание, които предоставяте
Публикации, комуникация, местоположение на снимки или публикации, дата на публикацията, информация за профила в Facebook, информация за контакт.
Мрежи и връзки
Информация за хората, страниците, профилите, маркерите и групите, с които сте свързани и как си взаимодействате с тях.
Вашата употреба
Как използвате продуктите на Facebook, използваните от вас функции, действията, които предприемате, честотата и продължителността на дейностите ви.
Информация за извършените транзакции
За всички извършени финансови транзакции се записват информация за плащане, фактуриране, доставка и данни за контакт.
Нещата, които другите правят, и информацията, която предоставят за вас
Проследявайте и анализирайте съдържанието, комуникациите и информацията, предоставена от други хора.
Атрибути на устройството
Хардуер, версия на софтуера, ниво на батерията, сила на сигнала, налична памет, тип браузър, плъгини.
Операции с устройства
Извършени операции и поведения (движения на мишката, местоположение на прозореца).
Идентификатори на устройства
Идентификатори на устройства и идентификатори от игри.
Сигнали на устройството
Bluetooth сигнали и информация за близките Wi-Fi точки за достъп, радиомаяците и клетъчните кули.
Данни от настройките на устройството
Информация за настройките на устройството (GPS местоположение, камера или снимки).
Мрежа и връзки
Име на мобилния оператор или ISP, език, часови пояс. Номер на мобилен телефон, IP адрес, скорост на връзката и информация за други близки устройства в мрежата.
Данни за бисквитките
Идентификатори и настройки на бисквитките.
Информация от партньорите
Информация от рекламодатели, разработчици на приложения или издатели, когато ги свържете с Facebook.
Какво се случва, когато изтриете Facebook?
След пробив в данните на Facebook се обадиха на #deletefacebook. Но ако сте участвали в това мини-движение, вашите данни бяха ли действително изтрити?
За да започнете, има разлика между деактивирането и изтриването на профила във Facebook. Ако деактивирате профила, хората няма да могат да виждат вашата времева скала или да ви търсят, но все още ще има следи от профила ви, като например съобщенията, които сте изпратили. Ако деактивирате, можете да активирате отново, когато пожелаете.
Изтриването на профила ви означава, че вече нямате достъп. Изтриването ще отнеме няколко дни и ако влезете отново през това време, заявката за изтриване ще бъде анулирана. Може да отнеме до 90 дни, за да изтриете напълно данните, съхранявани в резервните системи.
Копия от някаква информация като дневници все още могат да останат в базата данни на Facebook, но те са отделени от личните идентификатори.
Данните, събрани от външни приложения, не е задължително да бъдат изтрити. Правилата на Facebook обаче гласят, че разработчиците трябва да изтрият тези данни, ако потребителят ги поиска. Това ще изисква от вас да се свържете с разработчика, за да се уверите, че данните са изтрити.
Facebook няма най-добри резултати, когато става въпрос за поверителност на данните, но има настройки, които можете да промените, за да запазите информацията си по-сигурна. Почистването на профила ви и промяната на тези настройки ще доведат до по-безопасно онлайн присъствие.
5 съвета за почистване на вашия LinkedIn
LinkedIn има 154 милиона американски потребители и 3 милиона американски работни места се публикуват там всеки месец. С толкова много хора, които се конкурират за тези работни места, важно е профилът ви да е актуален, да се откроява и да има подходяща сигурност.
1) Променете снимката на потребителския си профил
Изберете подходяща за профила си снимка от потребителския профил. Ако не сте сигурни къде да започнете, разгледайте снимките в профила на други хора във вашата индустрия и направете избора си на това. Не забравяйте да отбележите какво носят, както и настройката на тяхната снимка.
2) Актуализирайте историята на работата си
Когато актуализирате историята на заданията си, не забравяйте да включите всички задания, които сте имали, и посочете кои задачи сте изпълнили във всяка позиция. Въпреки че миналият ви опит може и да не е в сегашната ви индустрия, някои умения все още могат да се прехвърлят. Качвайте всички проекти и презентации, които сте извършили в миналото. Осезаем пример за вашата минала работа често може да кажете на наемателя повече от описанието.
3) Избягвайте Buzzwords
Когато пишете своята биография за описания на длъжности, избягвайте да използвате обикновени думи. Това са думи, които всички в LinkedIn използват и няма да ви накарат да се откроявате за служител по подбор. Някои прекалено много думи включват: специализирана, лидерска, страстна, стратегическа, опитна, целенасочена, експертна, сертифицирана, креативна и отлична. Направете преглед на профила си за тези думи и опитайте да ги замените със синоними. Не забравяйте, че когато пишете тези описания, тезаурусът е ваш приятел!
4) Вземете одобрението и препоръките за умения
Това, което другите казват за вас, ще повиши доверието ви и ще направи профила ви откроен. Актуализирайте уменията в профила си, за да могат вашите колеги и връзки да ви подкрепят за тях. Можете също така да подкрепите другите за умения и да ги помолите да върнат услугата.
Когато получавате препоръки, уверете се, че избирате хора, които могат да говорят с вашите умения по определен начин. Неясните препоръки, като „Тя беше добър служител и трудолюбив“, няма да бъдат толкова значими, колкото да отбележат конкретни случаи, в които сте се отличили. Ако не са сигурни какво да напишат, дайте им подкани, като например:
Какви са някои забележителни проекти, които този човек е приключил?
Назовете време, което този човек ви е помогнал.
В кои области този човек преминава отвъд и отвъд?
5) Настройте настройките за защита
С настройките за сигурност можете да контролирате това, което хората виждат, когато преглеждат профила ви. Това е много важно, защото не искате да изпращате нежелани съобщения към текущия си работодател с промени в профила си, за да ги насочите към лов на работа. Също така може да не искате хората да знаят, когато преглеждате неговия профил.
Настройки за защита, които да се коригират:
Излъчване на активност
Поверителност и настройки → Поверителност → Сподели промените в работата, промените в образованието и годишнините от работата от профил → не
Можете да го включите отново, след като сте изчистили профила си
Публичен профил
Поверителност и настройки → Поверителност → Редактирайте обществения си профил → коригирайте по желание
Емисия за дейността
Поверителност и настройки → Поверителност → Блокиране и скриване → Последователи → Вашите връзки
Ако активно участвате в търсене на работа и искате да покажете емисията си, изберете „Всеки“, но не споделяйте лична информация, която не бихте искали да знаят непознати.
Преглед на профила
Поверителност и настройки → Поверителност → Опции за преглед на профила → Личен режим
Като изберете режим „Частни“, ще деактивирате функцията „Кой е видял профила ви“ и ще изтриете историята на зрителя си. Ако искате да видите кой преглежда профила ви, ще трябва да изключите режима „Частни“.
Какви данни събира LinkedIn?
Докато се използва, LinkedIn събира данни за вас, както от това, което предоставяте, така и от това, което се предоставя от трети страни.
Ето списък на всички данни, които LinkedIn събира:
Информация за регистрация
Имейл адрес, мобилен номер, име, парола, евентуално информация за плащане и таксуване.
Информация от публикуване и качване
Информация от проучвания или резюмета и контакти, които са били синхронизирани.
Съдържание и новини
Информация, която вие или други публикувате за вас.
Информация за контакти и календар
Информация за връзка, която се синхронизира с техните услуги.
Информация от партньорите или фирмите
Данните се събират от филиалите на LinkedIn, като например използването на данни от вашите контакти в Outlook, за да се подобри работата ви в мрежата в LinkedIn.
Използване на услугата
Той се записва, когато използвате техните сайтове, приложения или технология на платформата.
Бисквитки, уеб маяци и други подобни технологии
Бисквитките, маяците, пикселите, рекламните маркери и идентификаторите на устройствата се проследяват.
Вашето устройство и местоположение
URL на сайта, от който идвате и сайта, на който отивате на следващия, IP адрес, прокси сървър, операционна система, уеб браузър, добавяне на данни и GPS, ако сте избрали.
Съобщения
Когато се изпрати, получи или ангажира съобщение.
Информация за работното място и училището
Ако вашият работодател или училище закупи първокласна услуга, която да използвате, те дават данни за вас.
Други сайтове и услуги
Данните се събират, когато влезете с LinkedIn на други сайтове или използвате други сайтове, които включват приставки за LinkedIn (бутони, които казват „Споделяне в LinkedIn“ или „Прилагане с LinkedIn“)
Какво се случва, ако изтриете LinkedIn
Един от начините да започнете е да изтриете напълно профила си. Можете да направите това с намерението да създадете нов или да направите почивка от социалния сайт. Ако направите това, важно е да знаете кои данни ще продължат да се съхраняват от компанията и да останат видими за обществеността.
Ако решите да затворите профила си в LinkedIn, личните данни обикновено престават да бъдат видими за другите в рамките на 24 часа. След това информацията за затворената сметка се изтрива в рамките на 30 дни от закриването на профила.
LinkedIn има право да запази вашите лични данни дори след закриване на сметката, за да изпълни законовите си задължения. Информацията, която сте споделили с други хора в сайта, ще остане видима на сайта дори след закриване на профила.
LinkedIn е сайт, който може да бъде много полезен за вашето професионално онлайн присъствие. За да се възползвате максимално от този сайт, актуализирайте настройките на потребителския си профил и сигурност, но имайте предвид информацията, която се проследява.
5 стъпки за почистване на Twitter
Twitter има 321 милиона активни месечни потребители, които изпращат 500 милиона Tweets всеки ден. Има много неща, които можете да кажете на тази платформа, дори и в рамките на ограничението от 280 знака, така че е важно да почистите вашите шумове и предизвикани от гняв отговори, за да го накарате да работи по подходящ начин.
1) Изберете между публични и защитени туитове
Настройката по подразбиране на Twitter е да направи публично вашите Tweets. Това означава, че те са видими за всеки, независимо дали имат профил в Twitter. Ако сте имали своя Twitter за известно време и сте споделили твърде много статуси за разкриване, може да искате да изтриете профила си в Twitter и да започнете нови или да защитите профила си. Защитените Tweets са видими само от вашите последователи в Twitter.
За да защитите своите Tweets:
Защита на личните данни → Защита на моите туитове → Запазване
Важно е да се отбележи, че публичните Tweets, публикувани преди защитата на профила Ви, все още могат да бъдат индексирани от търсачките. Това ги прави достъпни за търсене. За да ги премахнете напълно от търсенията, подайте URL адреса на изтритите Tweets като остаряло съдържание.
2) Почистете минали съобщения с разширено търсене
Ако решите да оставите публично профила си, ще искате да изчистите предишните си публикации. Използвайте функцията за разширено търсене на Twitter, за да намерите и изтриете всички инкриминиращи Tweets от годините. Не забравяйте да търсите някакъв дискриминационен език; липса на професионализъм на работното място или в училище; всичко, което може да бъде представено като насилие или тормоз; споменаване на употребата на алкохол или наркотици; престъпна дейност или сексуално изрични длъжности.
3) Прекратете акаунтите
Докато правите дълбоко почистване на профила си в Twitter, не забравяйте да прегледате списъка с хора, които следвате. Това е нещо, което един рекрутер може да погледне. Той също така оказва влияние върху това, което виждате в емисията си и какво е по-вероятно да ретултирате.
Ето някои профили, които искате да премахнете:
Неактивни потребители – потребители, които не са публикували за известно време. Изтриването им ще подобри съотношението ви.
Неподходящи потребители – хора, които не добавят стойност към опита ви в Twitter.
Неподходящи потребители – хора, които публикуват обидно или неподходящо съдържание, с което не искате да се свързвате.
Сметки с ниско качество – профили, които са спам или фалшиви.
4) Предотвратете Twitter от използването на вашите данни, за да ви служат реклами
Освен че увеличавате поверителността си, като защитавате вашите Tweets, има настройки, които можете да промените, за да ограничите количеството данни, които Twitter събира от вас.
За да се откажете от Twitter, като използвате информацията си, за да персонализирате рекламите:
Поверителност и безопасност → Персонализация и данни → Редактиране → деактивиране на всички настройки
Какви данни събира Twitter?
Когато използвате браузъра или приложението, Twitter събира данни за вас и вашето устройство.
Някои данни, които следят, включват:
Устройство и лична информация
IP адрес, имейл адрес, телефонен номер, контакти в адресната книга, обществен профил
Дейност
Това, което четете, харесвате или ретултирате
Какво се случва, ако изтриете Twitter?
Ако искате напълно да се отървете от профила си в Twitter, имате опцията. Когато изтриете профила си, той ще има 30-дневен период на деактивиране. През това време можете да изберете да го възстановите, преди да бъде окончателно изтрито. Когато е деактивиран, профилът в Twitter (показвано име, потребителско име, обществен профил) вече няма да може да се вижда на сайта на браузъра, Twitter за iOS или Twitter за Android. Въпреки това сметката все още може да бъде индексирана от търсачките.
Twitter е известен с това, че е платформа, която може да показва мислите ви за бърз огън. Това може да бъде от полза, тъй като показва вашата личност по начин, който други платформи не правят. От друга страна, тя може да разкрие твърде много лична информация. За да намерите баланса, почистете миналите си туитове и се уверете, че настройките ви за сигурност пазят информацията ви защитена.
Живеем във време, когато социалните медии са навсякъде. Може да не е реалистично да изтриете напълно профилите си, но да ги почистите и да сте наясно с данните, които всяко приложение събира, ще ви помогнат да създадете по-безопасно онлайн присъствие. За да сте сигурни, че местоположението и информацията за устройството ви са сигурни, докато използвате тези сайтове, използвайте безплатната VPN на Panda Security. Като използвате VPN, няма да се налага да се притеснявате за събирането и проследяването на информацията за устройството от тези сайтове.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08