Измами в социалните медии и как да ги забележим

Измами в социалните медии и как да ги забележим
интернет измама

Не е тайна, че хората обичат социалните медии. Независимо дали е Facebook, който има над 2 милиарда активни потребители към октомври 2018 г., Instagram с 1 милиард потребители или LinkedIn със своите 590 милиона потребители, всяка платформа предлага уникално място за взаимодействие с приятели, семейство, а понякога и с непознати.

Въпреки че тези платформи ни позволяват да се свържем с другите, те също могат да представляват заплаха, ако не сме предпазливи. Има много измамници в тези социални медийни канали. И физическите лица, и предприятията са загубили над 100 милиарда долара поради интернет измами. През 2017 г. са осъществени 45 811 измами в САЩ, а през 2018 г. този брой достигна 48,369 измами.

Измамите могат да бъдат често срещани, но техниките, които използват измамниците, могат да варират. За да ви помогнем да идентифицирате общите измами в социалните медии и да предотвратите тяхното възникване, имаме инфографика за 10 измами в социалните медии и как да ги открием.

1. Лотария и безплатни подаръчни карти 

Често има публикации в социалните медии, които твърдят, че дават безплатни подаръчни карти на популярни магазини като Starbucks, Target и Cheesecake Factory или обявяват, че сте спечелили от лотарията. Когато кликнете върху тях, ще отворите сайт, който ви моли да въведете информацията си, за да поискате печалбите си. Информацията, която те искат, може да варира. Те биха могли да поискат вашия телефонен номер, за да ви натовари тайно в таксите за данни. Публикацията на “лотария” може да изисква вашата банкова информация, за да ви даде пари, които в крайна сметка ще крадат от вас.

Защо работи:

Възпроизвежда желанието на хората за лесни пари.

Как да откриеш подобен тип измама

Не забравяйте, че не можете да спечелите лотария, която никога не сте играли.
Бъдете предпазливи да давате на сайтовете си лична информация, особено банкови данни.

2. Измама с клюки

Такава реклама може да гласи: „Тайните подробности за смъртта на Майкъл Джексън!“ Този тип измама се влияе от любопитството на хората от новините за знаменитости. Когато човек кликне, бива пренасочен към страница, която казва да изтеглят най-новия Adobe Flash. Изтеглите тази програма, всъщност се сдобивате с вирус от тиопа троянски кон или друг зловреден софтуер.

Защо работи:

Подлъгва любопитството на хората.

Как да откриете и предотвратите подобна измама

Бъдете предпазливи за заглавията на клюките и погледнете URL адреса на източника.
Ако бъдете подканени да изтеглите Adobe Flash, изтеглете го директно от сайта на Adobe, а не от страницата, към която сте били насочени.

3. Измама в здравеопазването

Популярна форма на това са фалшивите реклами за медикаменти или социални осигуровки. Тези компании предлагат услуги като коригирана карта за социална сигурност с жененото име на лицето, карта за социална сигурност, която замества изгубена карта, социалноосигурителна декларация или социалноосигурителен номер за дете. Тези компании могат да имат профили, които притежават логото на Medicare, за да изглеждат законни. Те изискват такса , които някой може да получи от социалното осигуряване безплатно.

Защо работи:

Възпроизвежда здравните нужди на хората.

Как да откриете и предотвратите подобен тип измама
Двойна проверка на услугата, предлагана от други доставчици.
Проверете информацията, като я изпратите до съответната здравна служба.

4. Фишинг

С увеличаване на социалното взаимодействие в интернет се наблюдава увеличаване на отношенията, които са изградени чрез социалните медии. Съобщава се, че 1 от 5 отношения започват онлайн. До 2040 г. се смята, че 70% от хората ще се срещнат със своите половинки онлайн.

Измамниците са приели това като възможност да преговарят с хора, които търсят любов. Catfishing е вид онлайн тормоз, при който някой създава фалшива идентичност онлайн, за да започне връзка. След това те използват тази връзка и доверие, за да измамят хората с пари.

Защо работи:

Експолатира желанието на хората за любов.

Как да намерим Catfishing

Човекът е твърде добър, за да е истина или в бляскава професия.
Има несъответствия в профила на лицето.
Човекът бърза да премести връзката.
Няма да се срещнат с вас лично.

5. Измама със снимки

Въпреки че схемите за фишинг по имейл са най-известните, фишинг схемите често се виждат и в социалните медии. Хората получават съобщение във входящата си поща във Facebook или в съобщения в Twitter, като казват нещо като: „Виждали ли сте тази снимка от вас?“ Или „Вярно ли е това, което този блог казва за вас?“ социалните медии и ви подканва да влезете в системата. По този начин те могат да получат достъп до профила ви и да получат данни за вход.

Защо работи:

Възпроизвежда репутацията на хората.

Как да забележите и предотвратите подобни измами
Поставете потребителския си профил в личен, така че само вашите най-близки да могат да ви изпращат съобщения.
Не кликвайте върху подозрителни линкове.
Когато влизате в социалните медии, уверете се, че URL адресът е правилен.

6. Акаунтът е анулиран

Друга фишинг схема, която е станала често срещана във Facebook, е съобщение или имейл, които твърдят, че са от Facebook. Предупреждават, че профилът ви ще бъде забранен, освен ако не предприемете действия. Измамникът ви моли или да им изпратите информация за профила си, или да влезете чрез връзка, която предоставя. Тогава измамникът може да открадне поверителна информация или да измами повече хора чрез профила ви.

Защо работи:

Възпроизвежда пристрастяването на хората към социалните медии.

Как да откриете и предотвратите измама от този тип:
Не се доверявайте на никакви съобщения, които твърдят, че са “официално съобщение от Facebook”, освен ако не са чрез самия сайт.
Пазете се от исканията, които ви карат да предприемете спешни, прибързани действия.
Не трябва да се налага да давате данните за профила си.

7. 419 Scam или нигерийски Scam

В тази измама някой в чужбина ви предлага дял от голяма сума пари, за да им помогнете да прехвърлят парите от страната им. За да направите това, те ще поискат вашата банкова информация или ще ви помолят да заплатите таксите или данъците. Първоначлно произхода на този тип измами беше от Нигерия, но е възприет и се използава от измамници от цял свят.

Защо работи:

Възпроизвежда желанието на хората за лесни пари.

Как да открием и предотвратим подобна измама
Ако някой ви предлага пари, обикновено е прекалено хубаво, за да е истина.
Поддържайте потребителския си профил да не е публичен, така че случайните хора да не могат да ви изпращат съобщения.
Никога не давайте банкова информация на някого, когото никога не сте срещали.

8. Заседнали в чужбина

Приятел или член на семейството ви казва „Аз съм в Париж и портфейла ми е откраднат. Моля, изпращайте пари! ”Това е популярна измама, в която някой краде профила на човека или създава фалшив профил, за да ги имитира и ви моли да изпратите пари.

Защо работи:

Възпроизвежда доверието на хората в отношенията.

Как да се забележат и предотвратяват подобен тип измами
Ако това се случи, проверете дали всъщност това е лицето, за което се представя.
Никога не изпращайте пари.
Проверете дали има друга подозрителна дейност в емисията на човека.

9. IQ Scam

Много платформи, особено Facebook, са включили приложение, където можете да тествате вашия IQ. За съжаление, тези, които са се регистрирали, също са се абонирали за услуга за текстови съобщения, която се таксува допълнително $ 30 на месец.

Защо работи:

Възпроизвежда необходимостта на хората да доказват интелигентност.

Как да откриете измама с IQ
Бъдете предпазливи към добавките или приложенията, които използвате във Facebook. Много от тях имат пълен достъп до информацията в потребителския ви профил, когато се използват.
Не давайте на уебсайтовете своя номер, за да получавате отговори на тестове.

10. Вижте Кой е видял профила ви

Тази схема убеждава човек да кликне върху връзка, където е насочена към фалшива страница за вход в проучване, което събира лични данни. Те могат да бъдат използвани срещу вас или продадени на трети страни.

Защо работи:

Възпроизвежда социалното положение на хората.

Как да забележите и предотвратите подобен тип измама.
Ако бъдете пренасочен към страница, уверете се, че URL адресът е валиден и не е подправен.
Бъдете внимателни, когато бъдете подканени да въведете поверителна информация.
Толкова много време се изразходва в социалните медии, че е важно да разпознаваме тези потенциални измами. За да сте сигурни, че информацията и идентичността Ви са напълно сигурни, изпробвайте защитата на самоличността на Panda Security, която работи за запазване на личните ви данни от хакери.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

 

 

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: