Интернет свързани автомобили

Интернет свързани автомобили

C2C (кола до кола) интернет свързани автомобили?! дали пък те няма да са причина за повечето инциденти за в бъдеще..?

Хиляди умни телефони, часовници и домашни уреди. Броят им нараства от ден на ден. Защо тогава да няма и умни автомобили? Колите на бъдещето няма да са като излезли от някой научно-фантастичен филм летящи автомобили, но със сигурност ще ползват и разчитат на глобалната световна мрежа – интернет. Колите ще могат да се свързват помежду си, за да споделят информация. В същото време ще бъдат свързани и към пътните инфраструктури, за да разполагат с най- осъвременената информация в реално време.

Следващата технологична революция при автомобилите ще бъде C2C (кола до кола) и C2I( кола до инфраструктура). Същевременно производителите на автомобили ще имат нужда от цяла армия добре квалифицирани експерти по компютърна и информационна сигурност, за да подсигуряват безопасността на превозните средства от недобронамерени пробиви.

 internet_connected_cars

Кибер-сигурността при умните автомобили на съвременния пазар не е особено силно звено. Например 14 годишно момче е успяло да придобие контрол над умен автомобил, с помощта на модул- който струва едва 15 щатски долара. Момчето прави въпросния пробив на форум за информационна сигурност, организиран от компанията Delphi( американска фирма, специализирана в електронни системи за автомобили). По време на мероприятието, студенти са представили начини и техники затова как могат да бъдат атакувани умни автомобили и са доказали, че те не са имунизирани за кибер атаки.

 Интернет свързани коли

Колите на бъдещето могат да се превърнат в цел за кибер престъпниците. Те биха могли да причинят инциденти на пътя, или биха могли да откраднат автомобила без да се налага да взломяват превозното средство.Също така един пробив в умен автомобил може да причини изтичане на информация, която да доведе до хаос в цялата пътна инфраструктура на едно населено място.

 internet_connected_cars

C2C и C2I системите предоставят възможност за непрекъснат обмен на информация между автомобилите: информация за задръствания, неработещи светофари, информация за произшествия.

Една атака над умен автомобил автоматично го превръща в отправна точка за изтичане на всякаква информация споделена с автомобила като: градската система от светофари, или системите за наблюдение и контрол на трафика, използвани от полицията.

Производителите на автомобили трябва да залагат в своите умни коли, системи за сигурност, които да засичат компрометираните автомобили с цел изолирането им от останалите превозни средства и цялостната мрежа.

Има много идеи и предложения за подсигурявнето на умните автомобили, като например инсталирането на специални чипове, по подобие на тези ползвани при кредитните карти, както и създаването на нов хардуер и софтуер за сигурен обмен на информация.

Изт: Panda Security Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в: