FaceApp отново е на мода! Приложението, което позволява на потребителите да генерират силно реалистични трансформации на лица с помощта на сложна технология за изкуствен интелект, отново преобрази профилите на хората в социалните мрежи. Приложението придоби популярност преди две години, когато първоначално беше пуснато от руската компания Wireless Lab, но след това изчезна. Въпреки това наскоро широк набор от нашумели звезди, включително Кевин Харт и Дрейк, споделиха опита си с приложението и внезапно мобилното приложение FaceApp се върна в играта.
Милиони хора от цял свят споделят резултатите в социалните медии, използвайки хештега #faceappchallenge. Инструментът за редактиране на снимки е предназначен да забавлява потребителите, като им дава възможност да се допълват, за да изглеждат по-млади или по-възрастни, наред с други неща. Приложението, разработено от компанията, базирана в Санкт Петербург, е изтеглено милиони пъти и е едно от най-изтеглените приложения в света.
Макар че може да видим, как един човек би изглеждал когато остарее, приложението повдига много въпроси, свързани със сигурността, за които си струва да се отбележи, тъй като потребителите може да не са напълно наясно с количеството информация, която предоставят доброволно, като го използват.
Последният път, когато иначе невинната викторина във Facebook наречена “This Is Your Digital Life” избухна в добре познатия скандал от Кеймбридж Аналитик, който оказа влияние върху президентските избори в САЩ през 2016 г. Марк Зукърбърг бе призован за продължителни изслушвания пред Конгреса на САЩ.
Фактът, че приложението набира толкова много популярност в такъв кратък период от време, е впечатляващ. Въпреки това, потребителите трябва да имат предвид, че освен да се видят как ще изглеждат с брада, могат неволно да споделят много лична информация. Съгласно раздела за реда и условията на приложението, компанията може да споделя всякаква информация в организацията и групата от компании, от които FaceApp е част.
Такива данни включват „бисквитки“, регистрационни файлове, идентификатори на устройства, данни за местоположението, както и всички ваши изображения. T&C на FaceApp продължава да заявява, че имат право да споделят такива данни с трети лица, стига да премахнат частите от данните, които могат да ви идентифицират. Това означава, че Wireless Lab и групата от партньорски компании могат да продават анонимни данни на най-високата цена. Според данните на T&C „не може разумно да се използват за идентифициране на конкретен индивидуален потребител.” Докато твърдят, че личната информация ще бъде свалена, експертите казват, че противниците в т.ч. чужди държави, могат да намерят начин да сглобят обратно информацията и да я съпоставят с личните данни на потребителите, към които тя принадлежи, въпреки че това действие би било против правилата. Политиката за поверителност на руската компания не казва много за това как планира да запази потребителското съдържание, съхранено на сървърите им.
С навлизането на технологията за разпознаване на лице в нашия живот и с FaceApp като единствен собственик на всички изображения, качени на техните сървъри, малката руска компания по същество изгражда огромна база данни с лицата на милиони хора, които един ден могат да бъдат използвани от тях за други цели. В най-лошия случай такива данни биха могли да бъдат хакнати или пропуснати в ръцете на бизнес със съмнителен морал, хакери или чужди държави.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08