КАКВИ СА ПРИЗНАЦИТЕ ЗА ПРИСТРАСТЯВАНЕ КЪМ ВИДЕОИГРИТЕ ПРИ ДЕЦАТА?

КАКВИ СА ПРИЗНАЦИТЕ ЗА ПРИСТРАСТЯВАНЕ КЪМ ВИДЕОИГРИТЕ ПРИ ДЕЦАТА?

В миналото родителите изпитваха сериозни трудности при  връщане на децата у дома след дълъг ден на игра. Малките се наслаждаваха толкова много на открито, че не искаха денят да приключи. Подобно поведение продължаваше да създава предизвикателство за родителите, които ги искат да се върнат у дома. През последното десетилетие нещата се промениха и дейностите на открито бяха заменени от игри  пред компютъра или телевизора.

Изведнъж развитието на профили в социалните медии или високото класиране в статистиката на онлайн играта започна да звучи по-привлекателно за младежите, отколкото да играят на гоненица  навън. В някои случаи манията по видеоигри излиза от рамките на нормалното  и се превръща в пристрастяване. Прекомерната игра може да доведе до вид пристрастяване, което би могло да се сравни с това при алкохолика, наркомана или комарджията – Световната здравна организация го нарича игрово разстройство.

Какво се счита за прекомерна игра?

 

Въпреки че значението на прекомерната игра може да се различава от възрастта и личността на децата, експертите потвърждават, че детето ви може да има пристрастяване към видеоигри, ако прекарва повече от 80 часа на седмица в игра. Днес  средностатистическите  ученици прекарват около 6-7 часа в училище всеки делничен ден. С 80 часа игра на седмица, времето, което децата ви прекарват в игри, е почти двойно на  часовете, които обикновено прекарват в училище, което представлява проблем, който трябва да бъде решен.

Кога да се притеснявате и кога да я карате по-леко?

Децата  често чакат новите издания на играта с месеци и дори години. Дори ако вашият тийнейджър изведнъж започне да прекарва десетки часове на седмица в игри, това може да е само защото нова игра е ударила пазара. Да видите дете да прекарва повече от 10 часа на ден в игри, със сигурност не е добър знак, но може да не е толкова тревожно. След седмица-две детето ви ще се отегчи от играта и всичко ще се върне към нормалното си състояние. Ако обаче това поведение продължи за по-дълъг период, може да помислите да потърсите професионална помощ. Времето пред екрана обаче не е единственият признак, който може да подскаже, че вашето дете може да има пристрастяване към видеоигри.

 

Не е пристрастяване, ако детето ви може да спре да играе, когато поискате. Подобно на гледането на много телевизия или консумацията на шоколад, вашето дете може просто да бъде ентусиазирано от определена видео игра. Не искате да попречите на малкото ви да се забавлява или да е щастливо, нали? Ако обаче детето няма какво друго да каже, освен да обсъдите най-новата видео игра и да се защитите или ядосате, когато ги помолите да спрат, това може да е знак, че нещата не вървят в правилната посока и изискват вашата намеса.

Ако видите, че детето ви жертва основни нужди като сън и забележите, че графикът за храна и напитки се обърква, може да се наложи да се обърнете към проблема. Въпреки че не е нужно да приемате, че детето ви е зависимо веднага, ако такова поведение се трансформира в недохранване и лоши оценки в училище и детето ви не признава проблема, като се опитва да омаловажи или скрие времето, прекарано пред екрана , може да имате зависим от видеоигри у дома и може да е време да поговорите със специалист.

 

Изследователите многократно потвърждават, че видеоигрите могат да повлияят на мозъка на децата ви – това може да подобри многозадачността и да даде цялостен положителен ефект. Все пак това може да доведе и до дълготрайни неблагоприятни ефекти, които могат да променят живота като цяло, като лоши оценки в училище или недохранване. Ако вашето дете изглежда щастливо, не се взривява, когато бъде помолено да спре да играе видео игри, и има добри оценки, най-вероятно нямате проблем с електронната система – напротив – видеоигрите всъщност могат да помогнат на малкото ви да се развива по-добре.

Young guy, addicted to internet, lying on a couch, tangled up in cables from his many gadgets, a laptop sitting on his stomach, pizza and empty soda cans lying on the floor, vector illustration, no transparencies, EPS 8

Видеоигрите често се правят онлайн, където играчите могат да общуват помежду си, така че да следите малкото си винаги е препоръчително, тъй като тези канали за чат понякога могат да бъдат изпълнени с неподходящ език или изображения.

Наличието на антивирусен софтуер с функции за родителски контрол на всички свързани устройства несъмнено ще ви даде спокойствие, ако искате да останете на върха на онлайн присъствието и поведението на децата си и навиците за видеоигри.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: