Какво е Интернет на нещата?

Какво е Интернет на нещата?

Ние сме постоянно свързани в света, в който живеем днес. Представете си типичен „свързан” ден, като днес. Питаме Алекса за прогнозата за времето сутринта и Google Home, за да стартира таймер, докато закусваме.  След това се отправяме към сутрешния джогинг като всяка наша стъпка се проследява от Fitbit. Интернет на нещата е навсякъде и е станал част от нашето ежедневие.

Какво е Интернет на нещата (IoT)?

Всички сме чували този термин, но за мнозина той остава неясен. Интернет на нещата се отнася за всяко устройство, което е свързано с Интернет и събира или споделя данни. Данните от машина до машина (M2M), които се генерират от IoT, имат множество приложения, но най-често се разглеждат като начин за определяне на здравето и състоянието на нещата.

Включва всичко от кафемашини, мобилни телефони, перални машини, преносими устройства и слушалки. Например, кафемашината може да ви каже кога кафето е готово, преносимите устройства определят вашето здраве и пералната машина може да ви извести по телефона кога дрехите са изпрани.

Отнася се и за компоненти на машини като реактивен двигател на самолет.  Най-вероятно, ако устройството има превключвател  за включване и изключване към Интернет, той може да бъде част от IoT. Чрез комбиниране на свързаните устройства с автоматизирани системи е възможно да се събира информация за потребителя и да се научава от процес.

Примери за устройства от Интернет на нещата:

  • Преносими устройства
  • Свързани коли
  • Интелигентен личен асистент
  • Интелигентно земеделие
  • Електрическа крушка, свързана чрез приложение
  • Интелигентен термостат
  • Свързани играчки

 

История на Интернет на нещата

Идеята за добавяне на интелигентност към стандартни предмети се обсъжда от 80-те години. Във филмите „интелигентните устройства“ бяха възприемани като част от бъдещето.  Във филма Back to the Future II семейството на Макфлай използва очила, които служат като предшественик на Google Glass. През 1990 г. във филма Total Recall, Арнолд Шварценегер се вози в автомобил, който се самоуправлява.  Във филма на Дисни от 90-те години- Smart House, има напълно компютъризиран дом.

Хората са били любопитни за Интернет на нещата, но не са имали технологията. Един ранен пример за IoT е машина за кока-кола в началото на 80-те години, която позволява на програмистите да проверяват дали има кола в машината, преди да я посетят. През 1990 г. Джон Ромкей показа, че тостер може да бъде включен и изключен от Интернет.

Терминът “Интернет на нещата” за първи път е бил измислен от Кевин Аштън по време на презентация, която той е направил за Proctor and Gamble през 1999 година. Той изтъкна значението на радиочестотната идентификация за компанията и озаглави презентацията си „Интернет на нещата“. Той подчерта, че Интернет е една от най-горещите тенденции в края на 90-те години в разговор си.

Тогава започнаха да излизат свързани устройства. През 1995 г. по-малко от 1% от населението на света има достъп до Интернет. Към декември 2017 г. повече от 54% от населението има достъп до Интернет. Има 8,5 милиарда интелигентни устройства, свързани с интернет, като броят им значително нараства всеки ден.

 

Как работи Интернет на нещата

 

В Интернет на нещата, всяко устройство си има различно предназначение. Много от тях се използват за събиране на данни. Например, преносимите устройства, които проследяват ежедневните ви стъпки и пулса ви, ви помагат да следите здравето си.

Има три “слоя”, когато става въпрос за работа с IoT устройства: таблото за управление, облака и след това вашите устройства.

Устройството изпраща сигнала си в облака, където други устройства също изпращат информацията си. Облакът е мястото, където всички машини взаимодействат помежду си. Оттук тази информация се изпраща на таблото ви за управление, където можете да контролирате устройството си.

Екосистемата “Интернет на нещата”

Екосистемата на Интернет на нещата се отнася до всички компоненти, които позволяват на бизнесът, потребителите и правителството да се свързват със своите IoT устройства. Тя е наречена „следващата индустриална революция“, тъй като тя вече е започнала да променя начина, по който хората живеят, работят и пътуват. Business Insider проследява растежа на Интернет на нещата повече от две години и създава изчерпателен доклад за екосистемата на IoT. Добавихме някои от ключовите резултати по-долу.

  • Ще има 4 милиарда устройства свързани с Интернет до 2020г.
  • Интернет на нещата може да намали оперативните разходи, да увеличи производителността и да разшири бизнеса към нови пазари.
  • Близо 6 трилиона долара ще бъдат изразходвани за решения за Интернет на нещата през следващите 5години.

 

Индустрии, засегнати от Интернет на нещата

Въпреки че се очаква Интернет на нещата да помага ежедневно на потребителите да останат свързани и да проследява живота им, има няколко индустрии, които също ще се възползват от Интернет на нещата.

Ето примерен списък на някои от тях:

  • Селско стопанство
  • Инфраструктура
  • Производство
  • Отбрана
  • Търговия на дребно
  • Банки
  • Нефт и добив на суровини
  • Застраховки
  • Свързани домове / интелигентни сгради
  • Комунални услуги
  • Умни градове
  • Здравеопазване

 

Основни компании за Интернет на нещата

Стотици компании са създали устройства, които имат връзка с Интернет на нещата и броят им ще продължи да нараства през следващите години. По-долу изброяваме някои от фирмите, които се открояват в революцията на Интернет на нещата.

  • DHL
  • Amazon
  • Magneto IT Solutions
  • Microsoft
  • HQSoftware
  • Google
  • IBM
  • GE
  • Verizon
  • Fitbit
  • Jasper
  • Cisco
  • Honeywell

Бъдещето на Интернет на нещата

Този нов свят на свързани устройства позволява на околната среда, включително нашия дом и професионален живот, да станем по-умни и по-измерими. Интелигентните високоговорители улесняват възпроизвеждането на музика, получаването на бързи факти или задаването на таймер.  Системите за домашна сигурност улесняват наблюдението на дома ви, докато сте далеч. Смарт колите ще ни помагат да набираме номера и текст без ръце, което ще спаси хиляди животи. Така че какво следва за IoT?

В доклад на Samsung се посочва, че необходимостта от подсигуряване на всяко свързано устройство до 2020 г. е от решаващо значение. Брайън Солис от Altimeter Group, който работи по бъдещи изследвания на IoT, заявява, че компаниите ще се отдадат на цифров дарвинизъм, където се учим да се развиваме бързо. IoT също така започва да интегрира своите данни в системи за изкуствен интелект, които вземат тези данни от Интернет на нещата и ги използват, за да правят прогнози. Например, Google използва AI, за да пусне системата за охлаждане на центъра за данни.

Друг начин, по който IoT ще промени бъдещето? Проектите за интелигентни градове стават ключова характеристика на Интернет на нещата. Използвайки сензори за събиране на данни от малки и големи градове, планиращите могат да получат точна представа за това какво се случва в реално време. Това би могло да предотврати тежък трафик, да открие течове и да локализира предмети в голям склад или пристанище.

Много градове започнаха да прилагат проекти за интелигентни градове.  Барселона внедри сензорна технология в напоителната система за разкриване на качеството на водата за растенията. Стокхолм използва енергийно ефективни сгради, мониторинг на трафика и развитие на електронни услуги (срещу хартиените ).

 

Останете в безопасност

IoT революционизира работното място и това как протича ежедневието ни всеки ден. Интелигентни градове се появяват по целия свят и умните домове ни дават възможност да задаваме въпроси и да получаваме отговори навсякъде и по всяко време. Когато сте свързани 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, важно е да имате предвид потенциалните рискове и проблеми със сигурността.

Тъй като все повече свързани устройства продължават да проникват в ежедневието ни, ние също ставаме по-уязвими към хакерството. Тъй като технологията е сравнително нова, важно е да имате предвид, че свързаните устройства не са сигурни. По-долу са изброени най-добрите начини как да запазите сигурността докато използвате устройствата на IoT, включително използването на VPN за криптиране на данни и запазване на редовното обновяване на софтуера

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: