През последните месеци на 2015-та година, масивна промоция на Primark (Ирландска верига магазини за дрехи) започна кампании през Facebook профила на фирмата в Испания, в които потребители се подканваха да вземат участие и спечелят гифт карта с награда €500, единствено, чрез кликване върху публикацията. Предходната година видяхме нещо подобно, изпращано от друг великан в текстилната индустрия – Zara. В действителност никоя от тези кампании, не бе свързана реално с въпросните рекламни оферти. Както се разбра, те бяха създадени от фалшиви профили, които използват техники на социално инженерство, за да откраднат информация на потребителите. Също така видяхме, че тези фалшиви профили (Primark, Zara) имитират оригиналните такива без проблем.
В тази връзка, Facebook наложи специални правила, в случаи че забележим, че някой е откраднал профила ни или този на някой друг. Първото, което трябва да направите е да заредите въпросния откраднат профил. Кликвате върху бутона, разположен отдясно на профилната снимка и избирате “report” (докладвай). В прозореца, който се зареди автоматично, трябва да маркирате “report this account” (докладвай този профил) и последвате инструкциите по-долу.
Все пак, има вероятност измамниците да са Ви блокирали, така че да не може да достъпвате профила на фалшивата страница. Ако това се случи, помолете Ваш приятел да направи стъпките, за да можете да докладвате въпросната измама. Приятелят Ви ще получи съобщение с линк, от където да продължи процеса.
Възможно е също, човекът чиято самоличност е била открадната, да няма изобщо Facebook акаунт. В този случай, социалната мрежа има секция за казуси като този.
Независимо каква е ситуацията, Facebook съветва да се свържете и с адвокат, който да Ви посъветва какво и как да правите (в случаи, когато страницата е била и фирмена и са засегнати корпоративни интереси).
Сайтът на социалната мрежа не само помага на потребителите, но предоставя информация на служби и хора, натоварени с разследването на върпосните измами, като за това има специална секция, където може да се отправят съответните искания.
Разбира се всички тези искания и разследване, зависят и от законодателната система на държавата, в която се намирате. В Испания например, кражба на самоличност за продължителен период от времесе счита за престъпление и се наказва от закона с лишаване от свобода за 3 години.
Ако профилът се използва за събиране и кражба на лична информация, и от други лица ситуацията е дори по-сериозна.
Надяваме се, че това няма да ни се случи, но не пречи да бъдем внимателни и отговорни за всичко, което се правим във виртуалната мрежа!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg