Измамите, свързани с благотворителност, се увеличават в Северна Америка. Пандемията Covid-19 и сложната политическа обстановка в САЩ, наред с предстоящите президентски избори, правят все повече и повече хора обществено активни. Докато някои излизат на улиците или президентските митинги, други просто търсят благотворителни организации, които представляват каузата, която подкрепят. Без значение от каузата, която хората са готови да подкрепят, измамниците се опитват да се възползват от бурните времена, като подмамят масите да им дават пари. Ето защо решихме да изброим някои от най-честите начини, които хакерите използват, за да измамят потенциални жертви.
Набиране на средства, подаръчни карти, пари в брой и бижута
Благотворителните организации рядко искат да се превеждат средства директно на тях. В повечето случаи, особено за по-малките организации с нестопанска цел, сте поканени да използвате портал за онлайн давранеие, който портал наблюдава процеса на превод на пари. Такива портали често ви дават възможност да дарите с помощта на различни видове кредитни карти или PayPal, без да е необходимо да споделяте своите банкови маршрути и номера на сметки или да изпращате нещо по пощата. Портали като Charity Navigator са регистрирани благотворителни организации и ви гарантират, че парите ви достигат до организация по избор.
Гонитба с времето
Регистрираните благотворителни организации избягват да оказват натиск върху потенциални дарители. Ако някой, който твърди, че представлява благотворителна организация, поставя ограничения във времето, вероятно не е напълно честен. Натискът върху донорите да вземат решение е известна практика за измамниците. Ако се почувствате пришпорени, игнорирайте молбата и намерете начин да дарите за каузата, когато имате повече време и сте направили достатъчно изследвания.
Данъчно приспадане
Много организации твърдят, че дарението към тях води до приспадане на данъка върху дарението, но години по-късно, когато данъчната служба в крайна сметка почука на вашата врата за одит, осъзнавате, че сте били измамени. Ако искате да сте сигурни, че даренията, които правите, са облагаеми с данъци, посетете уебсайта на данчната служба и потърсете организацията в „Търсене за освобождаване от данъчно облагане.“ Не дарявайте, освен ако организацията там не съвпада с тази, към която сте се обърнали. ,
Подобно звучащи имена
Може да получите имейл с претенция да е от Националната стрелкова асоциация, но след дарение може да разберете, че току-що сте дарили пари на компания, която се бори за ограничаване на правата, дадени от втората поправка, или плащането ви е стигнало до сметката на хакер, разположен от другата страна на света. Ако искате да дарите за конкретна кауза за голяма организация с нестопанска цел, по-добре отидете на официалния им уебсайт и кликнете върху бутона „дари“. Ето така ще знаете със сигурност, че парите са достигнали правилната банкова сметка.
Променен идентификационен номер на обаждащия се
Често измамниците ви се обаждат от мобилни телефони, които изглеждат като от вашия местен район. Те обаче могат да бъдат разположени на десет хиляди мили от вас. Затова винаги проучвайте, преди да се ангажирате да дадете, особено ако поканата идва от „студено“ обаждане. Прекарването на малко време за изследване на това, което подкрепяте, ще гарантира, че парите, които раздавате, ще се окажат в правилните ръце, подкрепящи правилната кауза.
Киберпрестъпниците стават все по-креативни, така че ако забележите някой от споменатите по-горе червени флагове, забавете дарението и отделете време за допълнителни изследвания. Ако имате дори и най-малките съмнения относно конкретна организация, помислете дали да не дадете на друга благотворителна организация, която подкрепя същата кауза. Много регистрирани организации си заслужават подкрепата. И ако попаднете на фишинг организация, която твърди, че е благотворителна организация, докладвайте това на FTC.gov/complaint и вашия държавен регулатор.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08