Как хакерите избират целите си?

Как хакерите избират целите си?
хакери избират цели

Киберпрестъпниците тероризират редовни онлайн потребители и фирми от изобретението на интернет. Колкото и перфектно да се опитва да бъде обществото, винаги ще има няколко гнили ябълки, които биха могли да развалят китката и това за съжаление не изключва онлайн света. Хакерите от години се опитват да се възползват от по-малко технически хора и фирми. Те често са насочени към всеки, който според тях е слаб и може да им донесе лесна финансова печалба – понякога целите на хакерите са редовни нетехнически хора, а понякога компаниите на Fortune 500 в крайна сметка са жертви. Но как киберкрадците решават кой да атакува и къде да намерят своите цели?

Социална медия
Може да се изненадате, но социалните медийни платформи предоставят един от основните пулове, където хакерите често отиват да търсят следващата жертва. В наши дни потребителите на социални медии много често пренебрегват правилата за поверителност и често споделят повече, отколкото се предполага. От началото на бума на социалните медии преди десет години, онлайн потребителите споделят твърде много онлайн. Стремежът към повече харесвания в платформи като Facebook и Instagram накараха хората да не се интересуват много от личния им живот. В днешно време, само като прегледате хештегове в Instagram, лесно можете да намерите кои са богатите деца, къде живеят, когато са на почивка или присъстват на събитие. Виждайки просто какви автомобили карат, хакерите знаят колко откуп могат да си позволят да платят жертвите си. Събирането на внимание върху платформите за социални медии може да ви донесе радост, но споделянето на твърде много подробности може да се окаже, че това е мястото на едно първо място, където хакерите ходят на риболов за следващия улов.

Тъмната паяжина
Тъмната мрежа е онлайн място, което все още съществува и всеки ден получава десетки милиони посетители от цял ​​свят. Списание CSO наскоро цитира доклад, потвърждаващ, че популярността на тъмната мрежа нараства и за съжаление тя все още е точно това, което бихте очаквали. Състои се от страници, които не се виждат от съвременните онлайн търсачки, тъмната мрежа често хоства уебсайтове, които позволяват на хакерите да купуват откраднати стоки и данни с пълна анонимност. Такива откраднати данни могат да включват чувствителна информация като номера на кредитни карти и номера на социално осигуряване. Киберпрестъпниците често продават откраднати данни за вход на други хакери. Такива данни могат да включват пароли, потребителски имена и лична информация, която включва пълни имена и адреси. С лесно достъпните лични данни хакерите могат да отидат в интернет и да започнат да източват банкови сметки и да извършват всякакви престъпления срещу кражба на самоличност.

Информационни брокери
Брокерите на данни обикновено събират информация за физически лица и предприятия от обществени мрежи. Особено в САЩ, такива организации лесно получават достъп до моторни превозни средства и досиета за шофиране, съдебни доклади, списъци за регистрация на избиратели и материали, допринасяни от потребителите до уебсайтове на социалните медии. Може да си мислите, че никой не би се интересувал от историята на вашите уеб браузъри или от записи на транзакции с банкови карти, но тези източници на информация често се оказват полезни не само за търговците, но и за хакерите. С достъпа до такива богати масиви от данни, киберкрадците могат да решат къде би бил най-добрият начин за поредна стъпка. Например, виждането на лични банкови записи може да разкрие колко хакер може да се измъкне от вас, ако извършителят по някакъв начин успее да зарази компютъра ви с откуп. Като пример, Департаментът по безопасност на автомобилните пътища и моторните превозни средства във Флорида в момента е под контрол, тъй като през 2017 г. направи близо 80 милиона долара от продажбата на личната информация на шофьорите на трети страни, включително маркетолозите, колектори и застрахователни компании. За съжаление подобна информация е добра отправна точка и за измамниците.

Познаването на адреса на потенциални жертви позволява на хакерите да събират информация от всички описани по-горе източници и след това да седнат и да я озадачат заедно, което прави възможно те да атакуват успешно. Това, което хакерите най-много мразят, са нелеки цели, а наличието на висококачествен антивирусен софтуер, инсталиран на всички свързани устройства ви, служи не само като допълнителен слой защита, но и като отблъскващо средство срещу киберпрестъпниците. Те не биха губили време и пари за насочване към защитени хора или предприятия, докато лесно могат да получат същите резултати, като атакуват слабите.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: