ИТ индустрията непрекъснато се усъвършенства и редовно въвежда нови технологии на пазара. В крайна сметка вече сме свикнали Apple и Samsung да пускат чисто нови флагмански смартфони всяка година.
Но от време на време се появява нова еволюция, която предизвиква сеизмична промяна. Тя засяга не само ИТ индустрията, но и останалия свят около нас. Изобретения като домашните компютри на Spectrum и Commodore, Windows 95, който опрости работата с компютри за хора, които не са маниаци, развитието на World Wide Web и пускането на оригиналния Apple iPhone.
А през ноември 2022 г. беше направена още една еволюционна стъпка с публичното представяне на ChatGPT 3.5. Въпреки че чатботовете бяха сравнително често срещано и добре разбрано явление, ChatGPT се превърна в незабавен успех за една нощ, защото възможностите му бяха много по-напред от всичко, което дотогава беше виждано от широката общественост.
И така, какво се промени, когато ChatGPT започна да функционира?
Изкуственият интелект се появи навсякъде
Въпреки че ИТ индустрията работи с изкуствен интелект от няколко години, много организации бяха сравнително бавни в приемането му. Еднодневният успех на ChatGPT, заедно с неговите изумителни възможности, принуди мнозина да преразгледат позицията си.
В рамките на няколко месеца Microsoft подписа договор за 10 млрд. долара с OpenAI (компанията, която стои зад ChatGPT), за да финансира допълнителни разработки и да интегрира технологията със своята собствена. Можете да видите някои доказателства за това партньорство в търсачката Bing. Която използва изкуствен интелект за подобряване на резултатите от търсенето и дори за генериране на цифрови произведения на изкуството въз основа на подкани от потребителя.
За да не останат по-назад, Google, Amazon и Meta ускориха собствените си разработки в областта на ИИ. Най-вече с пускането на чатбота с изкуствен интелект BARD. Говори се, че Apple също е разработила свой собствен генеративен чатбот с изкуствен интелект за вътрешна употреба.
Почти всяко съобщение за нов продукт през изминалата година включваше споменаване на възможностите и интеграциите на ИИ. Включително пускането на смартфоните Samsung Galaxy S24 този месец.
Хората започнаха да се притесняват за работните си места
ChatGPT изуми хората с лингвистичните си възможности – чатботът можеше да пише поезия и текстове на песни, както и по-обикновени писма, автобиографии и имейли. Много хора в отрасли, в които се използва много текст, като писатели, автори, поети и дори администратори, започнаха да се притесняват, че ChatGPT и неговите клонинги могат да заменят работата им.
Политиците изпаднаха в паника, че ще настъпи краят на света
Ако вземем една по-крайна (и нереалистична) гледна точка. Политиците и правителствата по целия свят започнаха да планират за причинен от неконтролируеми системи с изкуствен интелект срив. Други започнаха да планират нови закони и рамки за регулиране на използването на изкуствен интелект, за да се борят с разпространението на “фалшиви новини” или с намесата в изборите.
ИИ стана масов
Може би най-големият успех на ChatGPT беше начинът, по който той беше възприет от обикновените хора. Шест дни след стартирането му повече от 1 милион души се бяха регистрирали за акаунти в OpenAI. Шест месеца по-късно броят им нарасна до 100 милиона, което превърна ChatGPT в най-бързо развиващото се потребителско приложение на всички времена.
Както виждате, ChatGPT несъмнено промени света. Затвърждавайки мястото си на една от най-важните компютърни разработки в историята.