Атаките, които промениха хода на историята

Атаките, които промениха хода на историята

Кражбата на данни непрекъснато видоизменя себе си  като политическо оръжие. През изминалият декември Барак Обама се възползва от последните си дни в кабинета, за да предприеме ответни мерки срещу Русия. Администрацията на Обама приписа на московския му колега последните кибератаки, извършени по време на последните президентски избори, чиято цел е била да наклонят везните в полза на Доналд Тръмп за президентския пост.

В официално изявление Обама обяви, че специални мерки включващи екстрадирането на 35 руски агенти, както и въвеждането на нови санкции срещу определени хора и организации, включително двата основни правителствени агенции за шпионаж.

Това негово решение бе взето независимо, че Кремъл отрече участие в атаките над Национал Демократическата партия. Въпросните кибератаките се състояха в изтичане на имейли (съдържащи съобщения, говорещи против Хилъри Клинтън). Те бяха също така разкрити в медиите от WikiLeaks и се считаха за ключов елемент на резултатите от изборите.

Малко след изявлението на „Белия дом“, ФБР и Националната Агенция по Сигурността публикуваха доклад обвинявайки Русия за изтичането на въпросните имейли, което се отрази не само на Демократическата партия, но и John Podesta (Джон Подеста), председател на кампанията на Клинтън. Документът включвал технически подробности за инструментите и инфраструктурата използвани от руските разузнавателни служби, за „за използвани за атака над мрежи и крайни точки, свързани с изборите на САЩ: засягащи правителството на САЩ, политически, юридически и лица от частния сектор”. Последните в списъка остават неназовани.

Според доклада инициативата е била част от един по-мащабен план, който е  включвал атаки и срещу други политически организми, корпоративни инфраструктури, дейта центрове, университети и големи предприятия.

Какви целенасочени атаки влизат в играта?

Анализът намеква за два вида ” фишинг” атаки – термин, който се отнася до измамни имейли, изпратени от адреси, които принадлежат към или изглежда, че принадлежат на някой от контактите на жертвата. Първият от тях идва през лятото 2015 г. Въпросното писмо е насочено към поне един човек от “Американска политическа партия “, и става въпрос за получаване на имейл с прикачен файл, който активира зловреден софтуер при изтеглянето си. След това се разпространява в цялата система и “напада имейлите през няколко акаунта”.

През септември на изминалата 2016-та година, ФБР предупреждава DNC, че техните системи са под атака от група, известна като “Херцозите”, която има връзки с руското правителство.

Втората атака се провежда през пролетта на 2016г. Този път, докладът ни казва, че атаките са се състояли в изпращане на масови имейли с искане за промяна на пароли от потребители – стратегия, използвана за имейл акаунти с членски достъп. Докато изследванията са в ход, Д.Тръмп продължава да отрича, че руското правителство има нещо общо с намесата направена от негово име.

Няма съмнение, че с тези и други последните развития в областта на кибератаките и нашата защита за в бъдеще е от ключово значение. През следващите месеци ще започнем да забелзяваме все повече и повече новини относно киберсигурността, ясен пример за влиянието, което hacktivism и киберпрестъпността могат да имат в световната политическа сфера.

Целенасочени атаки са често срещано явление. Единственият начин да ги спрем е използването на усъвършенствани решения по киберсигурност – като Adaptive Defense, който държи вашата компания в безопасност от най-различни тихи атаки, които могат да се случат без никой да забележи – докато не стане твърде късно!

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg

 

 

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: