Киберсигурност за учениците

Киберсигурност за учениците
киберсигурност за учениците

Лятото официално приключи, а децата се връщат на училище! Въпреки че се стараете винаги да са ви пред погледа сега децата ви ще са далеч от вас през по-голямата част от деня.

Децата прекарват повече време пред малките екрани от когато и да е било. Сигурни сме, че сте им дали много съвети как да останат в безопасност както в реалния свят, така и, когато са онлайн. Вероятно вече имате пълен контрол над техния цифров живот и сте инсталирали софтуер за родителски контрол на устройствата им. Понякога обаче децата не са единствените, които се нуждаят от обучение за киберсигурност, а служителите в училището може да се нуждаят и от някои насоки. Дори ако сте един от щастливите родители, които изпращат децата си в училища, които забраняват използването на смартфони в учебните заведения, има няколко въпроса, свързани с безопасността на вашите деца, които следва да повдигнете следващия път, когато говорите с училищната администрация.

Каква информация държат училищата на вашите деца и кой има достъп до тях?
Училищната система съхранява много информация за вашите деца. Тя често включва стандартна информация за указателя, като например имена, адреси и телефонни номера, както и по-чувствителни данни като SSN и DOB. Цялата информация обикновено се защитава от федералния Закон за семейните образователни права и поверителността (FERPA). Много образователни институции обаче понякога предоставят достъп до такава информация на служители в училище, които нямат нужда от нея, но могат да се възползват от нея. Винаги си задаваме въпроса!

Какво се случва, ако бъде атакувано от ransomware?
Образователните институции са цели на хакерски атаки през цялото време. Понякога нападателите искат откуп. Да попитате каква би била процедурата, ако крадат личните ви детайли за децата ви, е задължително. Знаейки повече за това какво прави училището, за да предотврати подобни атаки, също е добър въпрос. Образователните субекти често са с недостатъчно финансиране и не разполагат с ресурси, за да се грижат добре за нуждите на студентите от киберсигурността. Знаейки повече за такива процедури, трябва да се намирате във вашия контролен списък всеки път, когато изберете училище.

Колко често децата и училищните служители променят пароли?
Следвайки правилните процедури за поддръжка на пароли, това е задължително условие за образователните институции, които съхраняват такава поверителна информация, и трябва да бъдат прилагани както на студенти, така и на служители. Последното, което искате, е хакерите да откраднат самоличността на невинни деца и да унищожат живота си, преди да имат дори шанс да се защитят. SSN обикновено не се променят, така че информацията, направена сега, може да се използва 5-10 години от момента, когато децата станат възрастни. Най-добрите практики казват, че паролите никога не трябва да се използват повторно и трябва да се променят на всеки три месеца.

Какви данни се съхраняват, след като учениците и служителите напуснат училището?
Образователните субекти трябва да деактивират сметките на бивши студенти и служители. Това обаче не винаги е така, тъй като е известно, че някои сметки често се пренебрегват и остават активни в продължение на години. ИТ отделите или го правят по погрешка, или правят услуга за студентите и служителите, за да продължат да се възползват от образователните придобивки – тъй като знаете, че някои услуги, включително Apple Music, предоставят отстъпки чрез образователна електронна поща. Подобни неконтролирани сметки понякога биха могли да се използват от хакери, за да влязат във вътрешните системи на образователните институции.

Какви стъпки прави вашата училищна администрация, за да предотврати училищното кибертормоз?
Борбата срещу кибертормоза, достъпа до неподходящи уебсайтове, онлайн хищници и опасни игри като предизвикателството на “Сините китове” започва в училище – подходящото обучение за киберсигурност би помогнало както на студенти, така и на служители. Студентите ще знаят как не само да се защитят, но и да съобщават за неподходящо поведение, а педагозите ще увеличат знанията си за забелязване на смущаващи действия. Това са въпроси, които трябва да се обсъждат редовно, тъй като тенденциите в технологиите се променят непрекъснато и престояването им не е лесна задача, особено при недостатъчно финансирани и слабо представящи се училища.

За някои от въпросите няма правилен отговор, нито погрешен. Въпреки това повдигането на темите е от жизненоважно значение, тъй като ще насърчи образователните институции винаги да са на върха на играта си и ще ви дам спокойствие, от което се нуждаете.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: