Още в началото можем да обобщим така – изключвайте новите компютри веднъж дневно и оставете по-старите устройства включени. Въпреки че е широко прието, че всички компютри и лаптопи трябва да се изключват всяка вечер, има някои специфики, които сочат, че ежедневното изключване не е необходимо. Дори все още, при анкетиране на 1000 американци за това колко често изключват работния си компютър, 37% отговарят, че правят това всяка вечер.
Излизайки извън основните най-добри практики, решението да задържите или изключите компютъра си за оптимален резултат се основава на няколко фактора. В зависимост от възрастта на компютъра, използването, амортизацията от използване, инсталирания антивирусен софтуер и автоматизираните задачи, които са зададени, най-доброто нещо за вашето устройство може да се различава от общоприетото.
Ако не искате да се занимавате задълбочено с техническите характеристики, запитайте се „Трябва ли да изключа компютъра си през нощта?“ , а след това погледнете схемата, за да разберете.
Има ли значение дали изключвам компютъра си?
Въпреки че компютрите се „възползват“ от възможността за рестартиране при определени ситуации, не винаги е необходимо да изключвате компютъра всяка вечер. Правилното решение се определя от използването на компютъра и се отнася до дълголетието.
Кривата на стареене навява на мисълта, че поддържането на нов компютър включен забавя процеса на стареене. Това увеличава вероятността компонентите да дават грешки след изтичане на гаранцията. От друга страна, докато компютърът остарява, поддържането му включен може да удължи жизнения цикъл, като предпазва компютъра от повреда. Според жизнения цикъл на компютъра, при включено състояние компонентите остават в стабилно състояние и вероятността от повреда е в неутрални граници.
Доводи в полза на изключването
Има няколко причини отговорът на „трябва ли да изключа компютъра си през нощта?“ да бъде твърдо „да“. Например, тези, които са съсредоточени върху заплахите за сигурността, докато са видими онлайн или хората, които са особено загрижени за износването на компонентите, биха отговорили утвърдително.
Другите съображения в полза на изключването на компютрите са:
- Вие сте в публична или незащитена мрежа.
- Искате да намалите малко сметката си за електричество.
- Не искате да се смущавате от известия, шума на вентилатора или светлини.
- Искате да малко забавите износването на компоненти, като вентилатора за охлаждане и твърдия диск.
- Съхранявате много чувствителни данни и сте загрижени за кибер риска.
- Загрижени сте за жизнения цикъл на батерията на лаптопа си.
- Имате нов компютър и искате всичките му дефекти да се проявят , докато той е в гаранция.
Доводи да оставите компютър включен
Тъй като оставянето на компютъра включен може да удължи живота му, мнозина избират да се откажат от редовното изключване.
Оставянето на компютъра включен носи ползи, ако:
- Управлявате уеб сървър.
- Искате да получите достъп до компютъра си от разстояние.
- Искате да стартирате актуализации, сканиране за вируси, архивиране или други дейности, докато не използвате компютъра си.
- Не искате да чакате да се стартира компютърът.
- Разполагате със стар компютър и искате да удължите живота му.
- Работите със стара операционна система.
Алтернативи на изключването
Пълното изключване на вашата машина означава, че работата напълно спира и вътрешните компоненти вече не работят. Когато се отдалечите от компютъра временно, пълно изключване може да бъде прекомерно като мярка. Друга възможност е да поставите устройството в режим sleep или да се хибернира в Windows, за да оставите вътрешните компоненти в режим на ниска мощност.
Често задавани въпроси и съвети за грижа за компютъра
Увеличете общия живот на вашия компютър, като предприемете предпазни мерки като избягване на физически повреди, рестартиране на устройството от време на време, поддържане на хладно и чисто, чести актуализации и инвестиране в защита от пренапрежение.
В съответствие с грижата за вашата машина, помислете за това как я употребявате, как се износва, възрастта на компютъра и честотата на задачите, които се изпълняват автоматично, за да вземете правилното решение дали да изключите компютъра си или не през нощта.
Помислете за факторите, които влияят на вашия компютър
Фактори, които трябва да вземете предвид, преди да внедрите система за изключване на вашия компютър, включват:
Възраст на компютъра: Най-голямата вероятност от повреда на компоненти възниква когато устройството е ново и отново в края на жизнения му цикъл, в съответствие с кривата по-горе. Теоретично това означава, че е най-добре редовно да изключвате новите компютри и да поддържате по-старите.
Употреба: Ако имате нужда от отдалечен достъп до компютъра или го използвате като сървър, дръжте устройството включено, за да избегнете прекъсване. Ако чувствителната информация се съхранява на компютъра обаче, помислете за изключването, за да прекъснете връзката с интернет и заедно с това и възможността за евентуални кибератаки.
Износването: Животът на вентилатора и твърдия диск ще бъде намален, макар и минимално, ако компютърът е оставен включен. Ако дълготрайността на вашия компютър е основната грижа, изключвайте го веднъж на ден.
Честота на автоматизирани задачи: Автоматизирани задачи като сканиране, актуализации и архивиране не могат да се извършват, когато компютърът е изключен. Ако планирате автоматизирани задачи, помислете дали да оставите машината включена.
Лошо ли е да изключвате компютъра си всяка вечер?
Често използваният компютър, трябва да се изключва само най-много веднъж на ден. Когато компютрите се включват, има голям прилив на енергия. Когато се прави често, това може да намали живота на компютъра. Най-доброто време за пълно изключване е, когато компютърът няма да бъде използван за дълъг период от време.
Оставянето на компютъра включен може ли да доведе до повреди?
Оставянето на компютъра включен, нанася малки поражения на съвременните компютри. Въпреки това, когато компютърът е включен, вентилаторът работи за охлаждане на компонентите на машината. Когато работи постоянно, това съвсем леко ще скъси живота му. Освен това, външни инциденти като изпускане на устройството или неочаквани пренапрежения на захранването, докато компютърът е включен, могат да причинят значителни повреди на хардуера или предотвратима загуба на данни.
Тревогата, която влияе на много хора в едната или другата посока по отношение на редовното спиране на компютъра, е рискът от кибератаки. Противно на общоприетото, тези атаки обикновено не се дължат на това, че машината е включена или изключена, а от липсата на антивирусен софтуер или връзка с незащитена мрежа. Ако поддържате компютъра си често онлайн, от време на време рестартирайте устройството, за да изчистите RAM паметта и да задоволите необходимостта от инсталиране на критични актуализации и корекции.
Методология: Това проучване е проведено за Panda Security с помощта на Google Consumer Surveys. Целевата група включва отговорите на 1000 души. Извършено е стратификационно претегляне на извадката, за да се осигури точно и надеждно представяне на цялото население по демографски и социални признаци . Това проучване е проведено през май 2020 г.
Източник: Energy Star | Lifewire