Сега компютрите се учат да „надушват“ аромати

Сега компютрите се учат да „надушват“ аромати
компютърни прогнози

С всеки изминал месец се появяват нови истории за това как системите за изкуствен интелект (AI) стават „по-умни“. От Amazon Alexa, която научава ежедневието ви, до автоматизирано откриване на фалшиви новини, винаги има нещо друго, което добре обучения ИИ изглежда може да направи.

Но най-новата разработка на AI от Google е малко по-необичайна. Документ, публикуван от учените в Google Brain, описва как са обучили компютърна система да “мирише”.

Точни молекулярни прогнози

Този нов AI, известен като графична невронна мрежа (GNN), не е „нос“ по начина, по който бихме очаквали. Вместо това алгоритъм тества проба от аромат, анализирайки отделните молекулни структури на веществото.

След това анализираната молекулна структура се сравнява с база данни с миризми, AI вече „знае“. Когато се намери точно съвпадение, GNN може да каже точно какво е съединението и какво трябва да мирише.

Когато няма точно съвпадение, AI ще направи прогноза на базата на приликите с други известни аромати на молекулно ниво. Според Google прогнозите, генерирани от GNN, са били невероятно точни и правилно предсказвали какви 1600+ аромата всъщност ще миришат.

Различен начин за справяне с проблем

Google искат да подчертаят, че GNN работи по различен начин от човешкия нос. Учените са съгласни, че носовете ни не съдържат масспектрометри, както се изисква от GNN, за да разбере например молекулната структура.

Интересното е как GNN генерира точни заключения, които съответстват на нашия собствен биологичен опит – но по съвсем различен начин.

Непрекъснатото развитие на AI е вълнуващо – и притеснително. За всяко развитие, което увеличава човешкото разбиране и подобрява обществото, съществува риск със същите технологии да бъде злоупотребено.

Това напрежение е най-очевидно в контекста на разбирането на човешкото поведение. Google Now може точно да предвиди вашите предпочитания и действия, например, да насрочвате срещи или да правите съображения спрямо  контекста, за да улесните живота си. Но същите тези прогнози биха могли да се използват за кражба на лични данни, да се представят за вас онлайн или да извършат други престъпления.

Прилагане на човешкия разум

Реалността е, че по-голямата част от нашата дейност онлайн и офлайн се анализира всеки ден. В повечето случаи този анализ е полезен и безобиден. Но същите тези аналитични техники могат да бъдат използвани за измами като фишинг, създаване на фалшиви имейли, предназначени да откраднат информация, като данните на вашата банкова сметка. Колкото по-тясно се свързват тези съобщения с вашето поведение, толкова по-вероятно е да работят.

Докато се занимавате с вашия бизнес, обръщайте голямо внимание на уебсайта, който посещавате, и имейлите и съобщенията, които получавате. Има много реален шанс поне някои от тези съобщения да са фалшиви – и ще трябва да сте нащрек, за да не станете жертва.

Междувременно изтеглете безплатна пробна версия на Panda DOME. Нашата система за борба със злонамерения софтуер използва машинно обучение за адаптивна защита, за да идентифицира и блокира подозрително поведение, преди киберпрестъпниците да ви ограбят.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: