Криптовалутите – инструмент за киберпрестъпниците?

Криптовалутите – инструмент за киберпрестъпниците?
криптовалутите

Криптовалутите и дали те ще се превърнат в инструмент за киберпрестъпницитге
2017- та бе една изключителна година в развитието на криптовалутите. И двете неща – технологии+стойността на виртуални валути имаха исторически подем. В същото време повишаване цената на цифровите валути предизвиква сериозни опасения в света на киберсигурността. Дали криптовалутите ще са станат основен инструмент за кибер престъпниците?
Какво е криптовалутата?
Криптовалутата се зароди поради необходимостта от анонимни транзакции. Самата идея за децентрализирана цифрова валута се появи за първи път през 1998 г.,но едва през 2009 г. беше създадена първата криптовалута: Bitcoin. Понастоящем съществуват повече от 1 300 вида криптовалути. Всяка от тях има различен произход и характеристики, но всички си приличат с това, че са цифрови и се опитват да осигурят анонимност в транзакциите.
Криптовалутата гарантира пълен, балансиран и сигурен начин за извършване на разплащания. Ето защо популярноста им като валута за обмен на стоки и услуги нараства. Също могат да бъдат разменени за пари, включително и други криптовалути. Някои дигитални валути се използват само за закупуване на определени видове стоки или други криптокомпоненти, докато най-известните криптовалути като Bitcoin, Ethereum и Litecoin могат да се използват и като обикновени пари.
Една от най-често срещаните опасения, свързани с криптовалутите, е фактът, че те трябва да бъдат „добивани“ или „копани“ както повечето се изразяват. Много цифрови валути се получават чрез извършване на сложни математически изчисления.
Законосъобразността на криптовалутите в момента е гореща тема. Има държави, които обмислят да забранят използването на всякакви цифрови активи, докато в други части на света, използването им придържат в някакви законови граници.
Блокчейн и дигитална сигурност
Съществуват истински притеснения по отношение безопасността на криптовалутата. В края на краищата човек се пита дали могат да бъдат експлоатирани от киберпрестъпниците. Принципно криптовалутата е сигурна, но математически съществува риск за пробив. Това, обаче никак няма да е лесно и ще а постигането му ще е на много висока цена.
Ще се изисква повече компютърна мощ, отколкото може да има всяка друга голяма технология. Това се дължи най-вече на факта, че криптовалутата се базира на блокчейн технология. Една блок-верига се състои от определена база данни, а по дизайн всяка блок-верига е напълно незащитена. За тази цел криптовалутите използват доверено време, което доказва точното време, през което данните са съществували по веригата. Всяко изменение или манипулиране на маркера за време ще наруши целостта на цифровата валута и ще я девалвира до нула.
Блокчейн технологията е изключително полезна при изкопаване на криптовалутата и то толкова много, че без нея криптовалути нямаше да съществуват или щяха да бъдат много различни. Блокчейн е крайъгълният камък на непробиваемата защита на криптоциклетите, както и тяхната анонимност.

Инструмент за киберпрестъпниците?
Сигурната защита при криптовалутите обаче е нож с две остриета. Анонимността на криптовалутата е един от най-привлекателните аспекти за киберпрестъпниците. В края на краищата цифровата валута, която осигурява прозрачност и улеснена транзакция, е перфектния начин за плащане на откуп при хакерски атаки.
Понастоящем всички атаки от криптовируси, изискват плащания чрез Bitcoin или друг вид криптовалута. Това обаче не е единствената възможност пред киберпрестъпниците. В “Годишен доклад на PandaLabs 2017” се посочва, че атаките с цел използване на криптовалути, зачестяват като цяло.
Една от най-новите атаки се състои в заразяването на браузърите, което кара потребителите да се държат като „копачи“ на криптовалута. Този вид атаки вероятно ще зачестят. Кражбата или загубата на портфейла за криптираща валута на потребителя е много по-трудна за изпъленние, но теоретично е възможна. Пример за това е скорошното замразяване на електронната валута Етер, на стойност стотици милиони долари.
Вероятно използването на криптокомпоненти ще бъде винаги свързано с киберпрестъпността, но все пак това е само една от теориите. Криптовалутите продължават да бъдат от голяма полза, въпреки изключителната им волатилност. Все по-голям брой фирми и държави използват цифровите валути, за да обменят услуги или да влияят на икономиката по сигурен начин. Това показа, че сигурността може понякога да се прояви по странен начин и да има обратен ефект от първоначалното замисленото. Всичко това естествено може да доведе до катастрофални последици за бизнеса ако той не е добре подготвен.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

support@antivirus.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: