Все по-често злонамерени приложения за Android, използват небезизвестната стара форма на атака – криповирус, който ” отвлича” мобилния Ви телефон и изисква от собственика да плати “откуп”, за да се отблокира устройството.
Това е една от най-обезпокояващите заплахи в момента както за потребителите на мобилни устройства,така и за тези, които ползват компютри.Тази форма на атака прави устройството практически неизползваемо, докато не бъде платена сумата на хакерите. Понякога е трудно инфекцията да бъде премахната изцяло. Google следи отблизо нещата и най-накрая реши да действа по въпроса.
В последната и най-нова версия на операционната система или Android 6.0, която вече е достъпна за някои устройства, нещата по темата сигурност се затягат и ще стане доста сложно за киберпрестъпниците да превземат телефона Ви. Това ще бъде възможно благодарение на експертите по сигурността на компанията, които в новата операционна система, влагат специално управление на правата за достъп, към различните приложения… До сега, потребителят се съгласяваше с всички искания за пълен достъп до устройството, при инсталиране на дадено приложение (често дори без да четат какво изисква то). По този начин дори безобидни приложения, като фенерчето Ви например, бяха в състояние да получат достъп до функции, които са далече от тези, които могат и би трябвало да позлват. Така на телефона започват да излизат реклами и други съобщения, които са своеобразни „дупки по сигурността“ на устройството и „вратичка“ към влизането на зловреден код или криптовируси. Повечето зловредни приложения използват привилегиите, които са получили от потребителя и отварят SYSTEM_ALERT_WINDOW, други не позволяват затварянето на подобен служебен прозорец.
Във всеки случай, новият начин на управление на разрешенията в Android 6.0, ще усложни хакерите и техните действия. Чат програма иска достъп до Вашия телефон ? Ще трябва да разрешите това. Друго приложение иска да види Вашия GPS ? Няма как без разрешението Ви!
Изглежда, че по този начин потребителя ще може ръчно да получи достъп до настройките на дадено приложение и да му откаже достъпа. След всичко това, може би киберпрестъпници ще измислят други начини да ни подмамят, за да дадем разрешение, но ще им е нужно известно време, за да го направят. За да може да се възползвате от новостите в сигурността на новата операционна система, следва да актуализирате телефона си веднага, щом получите известие, че ъпдейта е наличен за сваляне (обикновено това зависи от марката и модела на телефона). От този момент нататък, Ваши най-добри съюзници ще бъдат здравия разум и разбира се добрата антивирусна програма.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg