Лицевото разпознаване

Лицевото разпознаване

Въвеждането на технология за разпознаване на лица от страна на правителствените агенции се оказа спорна тема през годините. Въпреки това стотици правоприлагащи служби в САЩ вече са внедрили технологията и са започнали да я използват активно при разследвания.

Въпреки че повечето агенции за сигурност твърдят, че я използват само за тежки престъпления, полицейски агенции като полицейското управление в Маями открито използват лицевото разпознаване за всяко престъпление, ако смятат, че това ще е от полза за разследването. Американските правоприлагащи органи предпочитат високотехнологичния инструмент, но като цяло се опитват да не разчитат единствено на технологията и изглежда не я използват като единствена причина за извършване на арест.

Въпреки това много градове в САЩ или все още не са внедрили технологията, или са я забранили напълно. Един от най-ярките примери за забрана на лицевото разпознаване е Сан Франциско. Градът, известен като световната столица на технологиите, беше сред първите, които забраниха на полицията си да използва новата технология. Забраната обаче изтече и към този момент няма никакви разпоредби, така че агенциите в изпълнения с престъпност град започнаха да използват инструментите. Възможно е Сан Франциско да е получил натиск и на щатско ниво, тъй като Калифорния планира да приложи активно системата за лицево разпознаване по време на предстоящите големи спортни събития – Световното първенство по футбол през 2026 г. и Летните олимпийски игри през 2028 г.

С огромния напредък на изкуствения интелект, огромните количества цифрови отпечатъци, оставени от интернет потребителите, събрани от платформите за разпознаване на лица, и засиленото използване на разпознаване на лица от правоприлагащите органи, може да се каже, че разпознаването на лица е тук завинаги. Както всяка друга технология, тя има своите плюсове и минуси, а превесът на едната над другата е почти невъзможен. Разбира се, всеки би искал убиецът да бъде заловен възможно най-скоро след извършване на престъплението. И все пак не всеки би бил във възторг, ако държавните служители са само на едно кликване разстояние от достъпа до списъците на участниците в политически митинги или религиозни събрания.

Мнозина се опитват да забранят използването на технологията и дори са създали карта, на която жителите на САЩ могат да видят дали местният полицейски участък вече е използвал високотехнологичния инструмент. Сайтът разполага с картите, за да даде яснота кой използва технологията, а също така насърчава потребителите да подпишат петиция, която забранява използването на технологията от правителството.

Никой не знае дали разпознаването на лица е ключът към успеха. По ирония на съдбата повечето от най-сигурните градове в Калифорния не използват високотехнологичния инструмент. Така че, въпреки че правоприлагащите органи се радват на неговите възможности, ключът към предотвратяването на престъпленията може изобщо да не се крие в технологията за разпознаване на лица; по този начин разпознаването на лица може да не е необходимо за всяко полицейско управление.

 

Източник: Panda Media Center

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: