Общият регламент за защита на данните (GDPR) помогна на потребителите да разберат по-добре как личните им данни се събират и използват от фирмите. Също така им е даден по-голям контрол върху тази информация, като им се предоставя правото да получат копие или дори да поискат окончателно заличаване.
По-голямата част от публичността около GDPR е свързана с проследяване на дейността чрез онлайн услуги и уебсайтове. Това означава, че много хора не осъзнават, че подобни технологии за проследяване съществуват и офлайн.
Технология за разпознаване на лице (FRT) – идва в търговски център близо до вас
Повечето от нас са се сблъсквали с технология за разпознаване на лице в някакъв момент, от камери, които сравняват паспортни снимки на летището, със системата за защита на FaceID за най-новите iPhone и iPad. Но подобни технологии вероятно са по-често срещани, отколкото си мислите.
Вземете например френската фирма Quividi. Те са изградили интелигентна рекламна система за използване в търговски центрове, която персонализира съдържанието според хората наблизо. Това прави с помощта на вградена камера в рекламния билборд и някои много умен софтуер, за да анализира основните характеристики на целевия човек.
Системата Quividi може да открие пола на човека, неговата възраст и най-важното – тяхното настроение. След това той избира и показва най-подходящата реклама за този тип човек и записва тяхната реакция, след като привлече вниманието им. След това тези видеоклипове могат да бъдат анализирани от маркетолозите, за да се измери интересът и да се подобрят бъдещите рекламни кампании.
Разпознаване на лицето в по-широк мащаб
Важното е, че системата Quividi просто разпознава лицето на лицето наблизо. Тя (все още) не може да каже точно кой е човекът, защото не се сравнява с база данни на известни лица. Това е технология за откриване на лице, а не система за разпознаване на лица.
Технологията за разпознаване на лице (FRT) може автоматично да открие кой е човека. Правоприлагащите и имиграционните служби използват FRT за автоматично идентифициране на търсените престъпници, например. Много фирми, особено тези извън Европейския съюз, търсят начини за използване на FRT за маркетингови и рекламни цели.
В челните редици на комерсиалните FRT приложения са Google и Facebook. И двете платформи анализират снимки, качени от техните потребители, и автоматично маркират хората в тях например. Всяка снимка, споделена с тези услуги, се използва за настройване и подобряване на технологиите за разпознаване на лица, с цел потенциална продажба на тази лична информация за използване от други компании.
Смесване на онлайн и офлайн системи
Години наред гигантите за онлайн реклама като Google се борят да изградят пълна картина на отделните хора. Те могат да проследяват (почти) цялата си дейност онлайн, но нямат представа какво правите, когато посещавате магазин на улица.
Технологията за разпознаване на лице помага да се реши този проблем; Камерите в магазина могат да ви разпознаят, заедно с подробности за това какво гледате и какво в крайна сметка купувате. Това създава пълен профил, който ще се използва за доставяне на целенасочен маркетинг на всеки човек.
За много хора това ниво на контрол е инвазивно – особено ако не можете лесно да се откажете от мониторинга в магазина. Отговорът е да се опитаме да прекъснем връзката между онлайн и офлайн света, като защитим онлайн дейностите си от инвазивни тракери.
Тук Панда може да помогне. Нашата Panda Dome VPN Premium услуга ви позволява да сърфирате в интернет безопасно и анонимно, като значително намалявате количеството информация, която търговците и тракерите могат да събират за вас. Което означава, че въпреки че могат да открият лицето ви с помощта на FRT, те не могат лесно да го свържат с вашия онлайн профил.
За да научите повече за нашата технология за сърфиране в VPN, и за да се защитите по-добре от хакери и натрапчиви търговци, изтеглете безплатна пробна версия на Panda Dome Premium днес.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08