Последният ден на Месеца на киберсигурността беше белязан от събитието на ISACA под наслов Safeguarding the Digital Universe. Интересната програма включваше презентации на редица експерти в областта на киберсигурността като Росина Чолеева, Антон Пулийски, Иван Ламбов, Симеон Кърцелянски, Любомир Тулев и много други.
Инж. Янко Спасов от фондация „Киберсигурност за всеки“ и „АНТИВИРУС БГ“ съвместно с инж. Александър Атанасов от HEIC представиха темата „Защита на цифровата граница: Подход към управлението на риска и заплахите“.
В нея бяха дефинирани и разгледани понятия като цифрова граница, цифров риск, пейзаж на заплахите, киберинциденти и пр.
Според представеното проучване за заплахите по сектори се оказва, че най – честа мишена за престъпниците са публичните институции (19% от случаите), индивидуални лица на ключови позиции (11%), здравеопазването (8%), оператори на дигитална инфраструктура(7%), производство (7%) и други. На практика няма сектор от критичната инфраструктура, който да не е претърпял инцидент с дигиталната сигурност.
Бяха представени основните постулати на управлението на риска, като присъстващите чуха и интересен ретроспективен анализ. Бе обърнато специално внимание на анализирането на риска за информационната сигурност (ISRAMs) и цикъла на управление на риска, който трябва да бъде един непрекъснат процес.
Накрая по естествен път се стигна до заключението, че е време организациите да променят начина си на мислене от „чекване“ на кутийки към преминаване в режим на непрекъснато сътрудничество за намаляване на цифровия риск, за да се подготвят по-добре за укрепване на киберсигурността си.