Модератор на Алфабей пред 20 годишна присъда след самопризнания

Модератор на Алфабей пред 20 годишна присъда след самопризнания
alphabay

Брайън Конър Херъл, 25-годишен от Фресно, Калифорния, се призна за виновен в САЩ по обвинения в рекет, свързани с вече несъществуващия криминален уеб пазар AlphaBay.

Преди AlphaBay да бъде закрит от органите на реда през юли 2017 г., Херъл беше модератор на пазара, известен под псевдонимите Penissmith и Botah.

Херъл потвърди, че като модератор в AlphaBay той е получавал заплащане в  биткойни за услугите си, тъй като „уреждал спорове между доставчици и купувачи и е разрешил  над 20 000 казуса“.

„Освен това той е обвинен, че е наблюдавал измами – предоставял услуга, посветена на наблюдение на опитите за измама от потребителите на AlphaBay“, се казва в съобщението на Министерството на правосъдието (DoJ).

Делото на подсъдимия е насрочено на 18 май и той е изправен пред максимално законно наказание от 20 години затвор, като реалната присъда е по преценка на съда и ще бъдат взети предвид самопризнанията.

AlphaBay: най-големият черен уеб пазар на своето време

„В AlphaBay продавачите и купувачите извършват стотици хиляди незаконни транзакции свързани с оръжия, наркотици, откраднати данни за самоличност, номера на кредитни карти и други незаконни предмети“, съобщава DoJ.

Преди да бъде свален, AlphaBay беше смятан за най-големия онлайн пазар на наркотици, активният директор на ФБР МакКейб заяви по това време, че той е десет пъти по-голям от Silk Road със своите  над 200 000 потребители и около 40 000 доставчици.

„Имаше над 250 000 списъка за нелегални наркотици и токсични химикали в AlphaBay и над 100 000 списъци за откраднати документи за идентификация и устройства за достъп, фалшиви стоки, злонамерен софтуер и други компютърни хакерски инструменти, огнестрелно оръжие и измамни услуги“, съобщава Европол.

“Консервативната оценка на пазара е около 1 милиард.”

Въпреки това AlphaBay беше закрит след координирани набези на правоприлагащи органи в САЩ, Канада и Тайланд на 13 юли 2017 г., като част от операция, ръководена от ФБР и DEA, наречена Байонет.

Сървърите бяха иззети от органите на реда в Канада и Холандия, докато криптовалутите на стойност стотици милиони  долари също бяха замразени и иззети.

Арестуваният  създател на AlphaBay  умира в килията си

Канадският гражданин Александър Казес, създател на AlphaBay, също беше арестуван в Тайланд в резиденцията си в Банкок през юни 2017 г. от Кралската тайландска полиция в сътрудничество с ФБР и DEA.

ФБР откри самоличността на Казес след поредица от грешки на OpSec (оперативна сигурност), включително използването на личния имейл адрес на администратора на AlphaBay, използван за доставяне на поздравителни съобщения на ново регистрирани членове във форума на AlphaBay.

AlphaBay помогна на Казес да натрупа повече от 23 милиона долара в криптовалута, както и реални пари в банкови сметки в Тайланд, Лихтенщайн, Швейцария и Сент-Винсент.

Правните власти също иззеха автомобили и недвижими имоти на стойност приблизително 12,5 милиона долара от Казес, без да се включва неговата вила в Тайланд.

“В момента на неговия арест органите на реда откриха лаптопа на Казес отворен и в некриптирано състояние”, уточняват данните на DoJ.

„Агенти и служители откриха няколко текстови файла, които идентифицираха паролите / паролите за уебсайта AlphaBay, сървърите AlphaBay и други онлайн идентичности, свързани с AlphaBay.“

Докато процесът срещу  Казес спря, след като той бе  намерен мъртъв в килията си на 12 юли, разследването на AlpaBay продължава, докато всички бивши администратори не бъдат осъдени и затворени.

Източник: По материали от интернет

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: