Най-лошите атаки през годината
Кибер престъпленията бяха неизменна част от 2016-та. Ще бъде наистина трудно да компилираме списък на 3-те топ атаки, тъй като последствията от всяка се неизмерими. Въпреки това ще се опитаме да посочим най-сериозните от тях.
Изборите в Америка и как хакерите решиха да спечелят вота на президентските избори
С пълно уважение към демокрацията и избора на хората, но не е тайна, че хакери успяха да стигнат до много имейли, изпращани от и до един от кандидатите за президент на Щатите, плюс членове на нейния екип. Да, Хилъри Клинтън бе под обстрел, заради изтекла нейна кореспонденция и такава на служителите й.
Разбира се автентичността на въпросните имейли не бе официално потвърдена, но цялата атака хвърли голяма сянка върху кампанията й. Според много фалшиви медийни генератори, именно изтичането на писмата на Клинтън са довели до решението за резултатите от президентските избори в САЩ.
Ние никога няма да узнаем дали държавни хакери са били зад атаките или групи като Anonymous и WikiLeaks. Кой знае, може би са искали да си върнат за действията на Обама и Демократическата партия, спрямо случаите с Едуард Сноудън и Джулиан Асанж. Предполагаме, че няма да узнаем истината …
Yahoo и изтичането на данни
По-рано тази година Yahoo призна, че са били откраднати повече от 500 милиона потребителски профила и то още през 2013 година. Да, истина е, че – вашето потребителско име и парола може би са били в списъците с информация за продан на Dark Web през последните няколко години. Веднага когато това бе официално обявено, panda Security посъветва хората, които имат регистрация в Yahoo да сменят данните си за достъп.
По принцип е добре потребителите да променят паролите си на всеки 3 месеца. Разбира се голяма част не го правят, все пак е личен избор. Но, ако не го направите има голяма вероятност те все още да циркулират сред недобросъвестни потребители. За цената на данните разбрахме и в началото на тази година, когато Verizon придобиха Yahoo, което след събитията им даде основание да искат по-ниска изкупна цена на сделката.
DDoS Атаки
Масирани кибер-атаки срещу американския DNS доставчик Dyn свалиха големи интернет сайтове като Netflix, Twitter, Amazon иThe New York Times по-рано тази година.
Инетрнет услугата е била нарушена за цели 11 часа, засягайки повече от милиард потребители по целия свят. Атаката влиза в списъка на пострадалите тех гиганти през 2016, както и хакването на 60 милиона потребителски акаунта на Dropbox и 100 милиона потребителски пароли на LinkedIn.
Какво следва?
Със сигурност бе страховита година, която не предвещава нищо добро. Преди седмици Google също разпрати предупредителни имейли на потребителите си, информирайки ги, че хакери, които работят за правителството може да се опитата да откраднат данните им за достъп. Историята следва продължение. Според Wired, руски хакери ще съботират изборите в Германия. Дали ще успеят?
През 2017г. предвиждаме разобличаването на случаите с Джулиан Асандж и Едуард Сноудън. Надяваме DDoS атаки да станат по-трудно да изпълними, и влязат по-сериозни наредби за потребителска електроника. Ще продължат ли подкрепяни от правителството хакери да променят политическите ландшафти по целия свят? Ние също така ще държим под око гласови взаимодействия с потребителска електроника, тъй като те ще продължат да се разрастват.
Бъдете нащрек!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg