В днешния дигитален пейзаж фирмите разчитат до голяма степен на софтуер на трети страни за ежедневните си операции. Тази зависимост доведе до рязко нарастване на атаките по веригата за доставки на софтуер, които стават все по-разпространени и сложни. Тези атаки използват уязвимости във външни инструменти или услуги, за да получат неоторизиран достъп и да компрометират системите. Нарастващата зависимост от външни софтуерни решения засилва риска за организациите, което прави наложително засилването на сигурността по цялата верига на доставки.
Според последния доклад на Verizon за разследванията на нарушения на сигурността на данните (DBIR) кибератаките във веригата на доставки са се увеличили с 68%. Освен това около 15% от всички нарушения през 2023 г. са засегнали трети страни, което е значително увеличение в сравнение с цифрата от 9%, отчетена през 2022 г.
Това поставя ново предизвикателство пред компаниите. Защитата на чувствителната информация на клиентите и партньорите от потенциални кибератаки трябва да бъде приоритет, особено за да се намалят новите заплахи, които се разпространяват сред киберпрестъпните оператори.
Оценка на риска: съюзник на системите за киберсигурност
При наемането на външни доставчици определени услуги и потребители се управляват извън компанията, което означава, че хора, които не са част от организацията, получават достъп до нейните системи. Това усложнява задачата за откриване на нарушения и потенциални заплахи в устройствата, които са част от веригата за доставки, като по този начин се увеличава вероятността от кибератаки по този канал.
С оглед на това решението се крие във всеобхватния анализ на състоянието на сигурността на всички крайни точки, които имат достъп до системите на организацията.
Чрез провеждането на оценка на риска компаниите могат проактивно да идентифицират както настоящите заплахи, така и потенциалните рискове и уязвимости във всички свои устройства. Тази информация позволява на организациите да адаптират своите системи за киберсигурност, за да отстранят всички открити пропуски, като по този начин намалят риска от атаки и защитят своите данни и поверителна информация.
Други съвети за смекчаване на нарушенията на киберсигурността
След като бъдат идентифицирани уязвимостите в устройствата, компаниите трябва да разпознаят кои решения са подходящи, за да се защитят от тези слабости и да могат да ги отстранят. По-долу изтъкваме някои от тези ключови мерки:
- Управление на кръпките:
Оценката на риска може да посочи слабите места във вашите устройства и сървъри, но какво сега? С решенията за управление на кръпки компаниите могат да планират, внедряват и управляват целия жизнен цикъл на кръпките, за да намалят уязвимостите, които могат да компрометират киберсигурността на крайните точки. - Внедряване или приемане на подход на нулево доверие:
Един от рисковете, свързани с допускането на трети страни до системите на компанията, е възможността да се загуби контрол върху това кой има достъп до чувствителна информация. Внедряването на технологии с нулево доверие насърчава подхода на отказ по подразбиране, като гарантира, че само оторизирани и доверени потребители, независимо дали са вътрешни или външни, имат достъп до системата. - Създаване на единна платформа за киберсигурност:
Като се има предвид излагането на потенциални уязвимости от трети страни, най-добре е да се приложи многопластова защита, за да се осигури защита от всички ъгли, в случай че един контрол на сигурността се провали. Чрез приемането на интегрирана платформа като Унифицираната платформа за сигурност на WatchGuard предприятията могат да създадат система за киберсигурност, която защитава мрежите, устройствата, потребителите и данните от всякакви заплахи във всички аспекти на техния бизнес модел.
Накратко, създаването на протокол за киберсигурност е сериозна отговорност за организациите. За да сте сигурни, че въведените мерки са възможно най-ефективни, трябва да извършите оценка на риска, която да открие уязвимостите и заплахите по цялата верига на доставки, тъй като това засилва защитата срещу нови заплахи.