Но това може да се промени някога
Въпреки здравословния растеж през месеците след пандемията, продажбите на таблети отново са намалели и сега са далеч под нивата отпреди пандемията, като през първото тримесечие на 2023 г. са спаднали с 18% на годишна база.
В сектор, който силно се влияе от сезонността, Химани Мука, ръководител на изследванията в Canalys, обяснява, че „след празниците винаги се очаква спад в търсенето на таблети“, но този път последвалият спад е бил по-сериозен поради високата инфлация.
Изглежда, че производителите също така работят върху съществуващите нива на запаси, тъй като те продължават да работят с намалени цикли на обновяване в сравнение със смартфоните и някои модели лаптопи.
Продажбите на таблети продължават да падат
Въпреки че доставя със 17% по-малко модели iPad, Apple запазва водещата си позиция, като през първите три месеца на 2023 г. заема 38,9% от пазара на таблети, което е с 0,3% повече от предходната година.
Samsung също бележи ръст в пазарния си дял от 0,8% до 21,2%, макар и все още на базата на по-малък брой доставки.
С най-малко намаление на обема на доставките като цяло е Huawei – само с 4,3% спад на фона на средно 17,7% и високо 37,0% (за Lenovo), въпреки продължаващия натиск от страна на западните правителства, включително САЩ, срещу китайските компании.
Една от областите, които в миналото се оказаха от решаващо значение за продажбите на таблети, е образованието. Мука обясни, че дори в този сектор се наблюдава известен застой в поръчките. Нещата едва ли са били подпомогнати от по-достъпните модели лаптопи, особено от Chromebook, които са станали любими в учебните заведения заради по-голямата си продуктивност в сравнение с устройствата само с екран.
Глобалните колебания в цените също се оказаха проблемни за пазара на таблети. Макар и да не са толкова популярни в САЩ, версиите M2 на 12,9-инчовия iPad Pro и 13,6-инчовия MacBook Air струват еднакво, поради което мнозина предпочитат по-универсалния лаптоп.
В перспектива Canalys прогнозира, че повторното материализиране на бюджетите и перспективният ръст на образованието на азиатските пазари ще доведат до възстановяване на доставките на таблети през 2023 г. и до ускоряване през 2024 г., което означава, че все още има надежда.