Новата жертва на хакерите – Smart телевизорите

Новата жертва на хакерите – Smart телевизорите

Ясно е, че умните телевизори предлагат екстри, които обикновените не могат да предложат. Интернет достъпа и комуникацията с други устройства направи възможно избора на излъчвана програма, споделянето на любимите Ви предавания, гледането на видео клипове в YouTube и използването на други приложения, които вече имаме на нашите телефони.

Google стартира Android TV, операционна система за Smart телевизори. Остава да се надяваме, че те и други технологични компании са наясно, че свързаните с Интернет телевизори,  крият рискове, свързани със сигурността.
Засега платформата не предлага такъв широк спектър от възможности както при смартфоните, и не е персонален компютър, но по всичко личи, че след няколко години, телевизорите ни ще предлагат подобни функции. Вземете за пример банковите операции, като управлението на сметки чрез виртуални банкови платформи или он-лайн пазаруване. Вкусна наслада за кибер-престъпниците!

smart_tv_boxset

Едно скорошно проучване на Агенцията на Европейския съюз за мрежова и информационна сигурност (ENISA) идентифицира кибер-атаките като основни заплахи за “умните домове”. Тези заплахи ще се увеличават, тъй като все повече устройства ще бъдат свързани в рамките на мрежата .
Като изключим банковите облаги, има много други неща, които ще бъдат в ръцете на “нападатлите”. Гиганта Samsung бе обвинен в подслушване на своите клиенти, чрез микрофоните, вградени в Smart телевизорите.
Това е така, защото условията на експлоатация съветват, че за да се даде възможност на системата за разпознаване на глас, някои гласови команди трябва да бъдат заловени и анализирани чрез дистанционно управление. Декларацията за поверителност гласи: “Моля, имайте предвид, че ако изговаряте лична или друга поверителна информация, то тя ще бъде сред данните, заснети и предадени на трети страни. ”

Samsung не е първата компания, обвинена в проследяване на своите клиенти. През 2013 г. британски разработчик открил, че Smart TV на LG, събира информация относно телевизионните навици на потребителите си,  чрез Smart приложението си. По-късно същата година, Malik Mesellem експерт по сигурността в кибернетичното пространство, откри уязвимост в Samsung  Smart телевизорите, които ги правят отговорни за атаки от типа: отказ на услуга (прочутата DDoS атака ).
Въпреки, че южнокорейската компания отрече обвиненията в подслушване, а “трети страни” ще бъдат отговорни за превръщането на гласови команди в заявки, подозренията не са изчезнали. Ако могат да Ви шпионират чрез Вашия микрофон на телефона, защо да не го правят през този и на телевизора?

smart_tv_samsung

Не трябва да забравяме, че някои модели телевизори имат вградени и камери, така че внимавайте какво точно споделяте, правейки видео-разговор през телевизора си. Със свързаните към мрежата устройства, кибер- нарушителите имат достъп до изображения: на вашата стая, а и най-вече могат да наблюдават какво правите във всеки един момент! Въпросните умни уреди съхраняват голямо количество лични данни, и хакването на подобно устройство би могло да осигури огромно поле за действие!
Експертите съветват да не изпадаме в паника, все пак това е бъдещето на технологиите! Важно е да бъдем запознати с рисковете, които те крият както и да ценим, и пазим повече личния си живот!

Ние от Panda Security, съветваме да инсталирате нашата защита за Android – Panda Mobile Security, която ще следи дали системата работи коректно и дали има уязвимости, които предполагат намеса отвън.
Вземете лиценз за 5 устройства, срещу 36,00 лв. на година!

Изт: Panda Security Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: