Продуктите на Apple се смятат за едни от най-сигурните устройства на пазара в момента. Проектирани са с множество програми, инструменти и функции за сигурност, затова може би се чудите дали iPhone също се нуждае от антивирусен софтуер?
Операционната система на Apple (iOS) осигурява на iPhone и други устройства на Apple функции за сигурност, които правят проникването на зловреден софтуер изключително трудно. Въпреки това, ако телефонът е бил манипулиран, може би си струва да предприемете допълнителни мерки за сигурност, за да защитите устройствата си, като например да инсталирате антивирусен софтуер.
Могат ли устройствата iPhone да се заразяват с вируси?
Подобно на всеки компютър, iPhone може да се зарази с вирус. Вирусите работят, като проникват в системите, прикрепят се към програми, репликират се и прикрепят тези копия към други програми. Това им позволява да комуникират, да крадат данни и да нанасят щети.
iOS е затворена екосистема, която ограничава комуникацията между програмите и изисква всички приложения да бъдат одобрени от App Store. Тези ограничения затрудняват комуникацията и разпространението на вирусите. Ако обаче оригиналната операционна система е подменена, например ако iPhone е джейлбрейкнат или няма последната актуализация, телефонът става уязвим за вирусни атаки.
Какви вируси и други заплахи засягат iPhone?
Вирусът е само един вид зловреден софтуер, който може да бъде открит в iPhone. Има много видове iPhone вируси и други киберзаплахи, които могат да засегнат вашето устройство, ако то е с отслабена защита, включително:
- Ransomware: зловредна програма, предназначена да блокира потребителите на тяхното устройство, за да задържи достъпа до него срещу откуп за определена сума пари
- Фишинг: акт на изпращане на измамни съобщения с подозрителни връзки в реклами, съобщения, обаждания, гласови съобщения, имейли или уебсайтове на потребители с цел кражба на тяхната самоличност или друга лична информация
- Нарушения на сигурността на данните: незаконен достъп до устройство с цел кражба на лична или чувствителна информация
- Шпионски софтуер: зловредна програма, която записва действията на потребителя, като например обаждания, текстови съобщения, местоположения, изображения, видео, натискания на клавиши и история на сърфирането, с цел получаване на поверителна информация
- Рекламен софтуер: програма, която предизвиква непрекъснати изскачащи реклами по време на използване на браузъра, като генерира приходи за разработчиците всеки път, когато потребителят взаимодейства с нея
- Троянски коне: програми, които са маскирани като невинни приложения и след изтеглянето им разгръщат зловреден софтуер на устройствата
Въпреки че тези различни атаки имат сходни характеристики, като например информацията, която търсят, или каналите, които използват, за да проникнат в устройството ви, за да се преборите с всички наведнъж, може да е необходим набор от защитни функции.
Как да откриваме вируси в iPhone
Една от най-трудните характеристики на вирусите е способността им да остават незабелязани и неоткриваеми. Много потребители може дори да не знаят, че в техния iPhone има вирус.
Има обаче няколко червени флага, които могат да показват, че в iPhone има вирус, включително:
- Прегряване: Зловредният софтуер може да причини неоткриваеми приложения, уиджети или програми да работят непрекъснато във фонов режим, което води до тежко натоварване на процесора, прегряване и евентуално изключване.
- Прекомерно използване на данни: Подобно на прегряването, злонамереният софтуер, изпълняващ програми във фонов режим, може също да използва данни, за да поддържа връзка с външни мрежи.
- Изскачащи прозорци: Ако по време на сърфиране в Safari се появят изскачащи прозорци, предупреждаващи за вирусна инфекция, това не е официално известие на Apple – Apple не използва изскачащи прозорци за системни предупреждения, а взаимодействието с рекламата може да доведе до по-нататъшно заразяване.
- Неизвестни или подозрителни приложения: Приложения, които се появяват в iPhone, които не сте изтеглили или които не са били предварително инсталирани, може да са били изтеглени от киберпрестъпници.
- Изчерпан живот на батерията: Подобно на прегряването и използването на данни, зловредният софтуер, който кара фоновите програми да работят, може да изразходва енергия и да изтощи батериите.
Разбира се, тези признаци не винаги означават, че iPhone е заразен. Вместо това те могат да показват, че телефонът просто е остарял, счупен или амортизиран. Тъй като обаче инструментът за сканиране на iPhone за вируси не е предварително инсталиран, коренът на тези проблеми може да бъде труден за определяне. Най-ефективният начин да се погрижите за устройството си е да бъдете активни по отношение на мерките за безопасност.
Имат ли iPhone вградена защита?
Репутацията на Apple като най-сигурната марка смартфони и компютри се дължи отчасти на множеството вградени функции и програми за безопасност на устройствата. Въпреки това, ако се случи нещо, което да наруши тези функции, като например пропускане на актуализация, повреждане на телефона или случайно изключване на функция, iPhone отново ще остане изложен на вируси и други заплахи.
Ето списък на предварително инсталираните инструменти и функции на Apple, които трябва да имате предвид, докато мислите за сигурността на телефона си.
Предупреждение за измамен уебсайт
Fraudulent Website Warning (Предупреждение за измамен уебсайт) е настройка на Safari, която показва дали уебсайтът, който се опитвате да посетите, е заподозрян във фишинг. Ако Safari изчисли, че сайтът имитира легитимен бизнес в опит да открадне личните ви данни, той ще ви предупреди и ще предотврати достъпа до сайта.
Двуфакторно удостоверяване за Apple ID
Функцията за двуфакторно удостоверяване на автентичността на Apple ID беше пусната през 2015 г. и вече е основна за почти всеки акаунт в Apple ID. Използваема само с допълнително устройство, от потребителите се изисква да влязат в системата, като първо въведат паролата си, а след това въведат шестцифрен код, който автоматично се изпраща на доверено или предварително удостоверено второ устройство.
iCloud Private Relay
Подобно на VPN, iCloud Private Relay е услуга на Apple, предназначена за скриване на частни данни за уеб сърфиране, които могат да бъдат използвани за разкриване на лична информация, като история на сърфиране и IP местоположения. Въпреки това iCloud Private Relay запазва част от вашата информация на сървъра на Apple, което прави услугата по-малко поверителна от други сигурни VPN услуги.
Защита на поверителността на пощата
Създадена за приложението Apple Mail, Mail Privacy Protection е услуга, която не позволява на измамниците да проследяват активността на електронната ви поща. Това може да включва вашия IP адрес, времето, през което сте взаимодействали с дадено съобщение, и действията, които сте предприели с него. Тази функция обаче е ограничена до приложението Mail и не може да бъде активирана в пощенските приложения на трети страни.
Допълнителна защита от вируси за iPhone
За тези, които искат да направят допълнителна стъпка в защитата на своя смартфон срещу вируси, зловреден софтуер и други цифрови атаки, помислете за:
- Инсталиране на антивирусен софтуер: Почти всяко електронно устройство може да бъде атакувано от зловреден софтуер. Инсталирането на антивирусен софтуер за настолни компютри или телефони може да подобри сигурността и да намали риска едно устройство да зарази други.
- Актуализиране на софтуера: Включването на автоматични актуализации на iOS ще ви помогне да поддържате програмата за сигурност на телефона си актуална и подготвена да отблъсква най-новите видове атаки със зловреден софтуер.
- Създаване на мениджър на пароли: Мениджърите на пароли осигуряват допълнителни нива на защита на паролите, включително подобрено криптиране, организация на паролите и генериране на пароли.
- Активиране на идентификатор за докосване или лице: Подобно на използването на мениджъри на пароли или двуфакторно удостоверяване, използването на идентификатори за докосване или лице затруднява хакерите да влизат в акаунти, без да присъстват физически.
- Използване на VPN: Много iPhone-и имат активирани автоматични настройки за Wi-Fi връзка, което прави VPN ключов инструмент за защита на местоположението и данните ви, докато сърфирате в интернет със смартфона си.
- Включване на разрешенията за защита на USB: Разрешенията за защита на USB предпазват телефоните, които са включени към публични USB портове, от “джусинг” или инсталиране на зловреден софтуер по време на зареждане, за да може да се осъществи отдалечен достъп до системата.
Въпреки всички усилия на Apple хакерите ще продължат да намират начини да заобикалят технологиите за безопасност и поверителност. И въпреки че сега може да не се нуждаете от нея, възможно е скоро да настъпи момент, в който да се запитате дали вашият iPhone се нуждае от антивирусна поддръжка, за да остане защитен.
Разбира се, смартфоните не са единствените продукти на Apple, изложени на риск. Важно е да не забравяте да защитавате и настолните компютри Mac от вируси с ефективен софтуер. Уверете се, че целият ви цифров пейзаж е защитен с план за антивирусни услуги Panda Dome Premium още днес.