Пиратсвото се завръща

Пиратсвото се завръща

Ново проучване на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) показва, че за първи път от години насам онлайн пиратството се е увеличило. Всъщност пиратството спадаше в продължение на няколко години, така че обратът в тази тенденция е значителен.

Какво представлява онлайн пиратството?

На най-основно ниво онлайн пиратството е копиране или кражба на цифрово съдържание. Това може да бъде музика, видео, софтуер, електронни книги или всякакъв друг вид съдържание, за което трябва да се плаща.

В началото на 2000-те години инструменти като Napster и Limewire позволяваха на хората да свалят музикални и видеофайлове безплатно – лишавайки изпълнителите от техните приходи. Появата на стрийминг услуги като Netflix, Apple Music и Spotify улеснява достъпа до неограничено съдържание – и гарантира, че на творците се плаща за техните произведения.

Какво се случи?

Новите абонаментни услуги улесняват достъпа на хората до каквото и да е цифрово съдържание, когато пожелаят. И тъй като тези услуги са сравнително достъпни, все повече хора избират да плащат за съдържание.

Въпреки това откритието на EUIPO, че пиратството се е увеличило, предполага, че нещо се е променило. Според тяхно проучване 48 % от цялото пиратство се дължи на незаконно гледане на телевизионно съдържание. 58 % от пиратите имат достъп до незаконно съдържание чрез сайтове за стрийминг, а 32 % изтеглят епизоди от услуги за споделяне на файлове, базирани на торенти.

Какъв е проблемът?

Съществуват два основни проблема с цифровото пиратство. Първо, то лишава създателя от неговите приходи. От това страдат не само големите компании, но и хората, които работят зад кулисите.

Второ, пиратството е незаконно. Наказанията за кражба на цифрово съдържание са различни в различните държави, но могат да бъдат доста строги. В Обединеното кралство цифровите пирати са заплашени от до пет години затвор и глоба от 5000 британски лири (~6000 долара).

Каквото и да е наказанието, пиратството е незаконно и можете да бъдете подведени под отговорност, ако бъдете осъдени за достъп до или кражба на цифрово съдържание.

Какво се е променило?

EUIPO предполага, че финансовият натиск, като например инфлацията, означава, че хората разполагат с по-малко пари за развлечения. Това се вижда от факта, че все по-малко хора се абонират за Netflix или Amazon Prime, а някои дори напълно отменят абонаментите си.

EUIPO предполага, че вместо да спрат да гледат цифрово съдържание онлайн, тези хора сега се обръщат към незаконни източници за достъп до телевизионните предавания, които гледат. Ето защо процентът на пиратството се увеличава.

Добавяне на малко перспектива

Струва си да се отбележи, че макар пиратството да се е увеличило, то все още е далеч по-ниско, отколкото преди 20, 10 или дори 5 години. Дали хората ще продължат да имат нелегален достъп до съдържание, предстои да разберем – надяваме се, че това е само “проблясък” и процентът на кражбите отново ще започне да спада с възстановяването на икономиката.

В противен случай можем да очакваме легалните канали отново да повишат цените си, за да покрият загубите, причинени от пиратството.

Panda Security Mediacenter

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: